شرط های اعضای سازمان مجاهدین خلق برای بازگشت به ایران

مریم رجوی

مریم رجوی، رئیس "شورای ملی مقاومت ایران" می گوید که بعضی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در اردوگاه اشرف در عراق سکونت دارند، حاضرند با شرایطی به ایران باز گردند.

خانم رجوی، روز یکشنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) با انتشار بیانیه ای در رم، چند شرط برای بازگشت ساکنان اردوگاه اشرف به ایران تعیین کرده است.

بر اساس بیانیه خانم رجوی، چنانچه حکومت ایران در "نامه ای رسمی" خطاب به [سازمان] ملل متحد، صلیب سرخ بین المللی و دولت های آمریکا و عراق، متعهد شود که اعضای سازمان مجاهدین خلق در صورت بازگشت به ایران "از دستگیرى و تعقیب و شکنجه و اعدام و هرگونه پیگرد و پرونده سازى قضایى مصون هستند و از آزادى بیان برخوردارند"، ساکنان اردوگاه اشرف به ایران بازخواهند گشت.

خانم رجوی نوشته است که تعهد ایران باید توسط چهار مرجع یاد شده "تأیید و تضمین" و به ساکنان اردوگاه اشرف ابلاغ شود.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت در مقدمه بیانیه خانم رجوی نوشته است که مفاد این بیانیه ۱۰ روز پیش در اردوگاه اشرف به اطلاع مقام های آمریکایی و عراقی رسیده است.

مقامات دولت عراق از زمان به عهده گرفتن مسئولیت اردوگاه اشرف در اواخر تابستان سال ۲۰۰۸ تا کنون بارها اعلام کرده اند که ساکنان این اردوگاه باید خاک عراق را ترک کنند.

اردوگاه اشرف در شرق استان دیاله عراق در نزدیکی مرز ایران واقع است و به گفته مقامات عراقی بیش از ۳۴۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن ساکن هستند.

موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق اوایل فروردین ماه امسال (اواخر مارس) گفته بود که عده ای از ساکنان اردوگاه اشرف گذرنامه های اروپایی دارند و باید به اروپا بروند و دولت عراق می خواهد با همکاری دولت ایران برای بقیه هم گذرنامه ایرانی تهیه کند و آنها را با بلیط یک سره هواپیما و ۱۰۰۰ دلار پول نقد راهی کشوری ثالث کند.

سختگیری های دولت عراق در مورد اردوگاه اشرف با اعتراض شدید رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران روبه رو شد.

پیش از آن پارلمان اروپا هم با تصویب قطعنامه ای اعلام کرده بود که با ساکنان اردوگاه اشرف باید مطابق میثاق نامه های ژنو رفتار شود و آنها نباید به زور به ایران بازگردانده شوند، زیرا در آنجا در معرض خطر بدرفتاری قرار خواهند داشت.

اکنون خانم رجوی در بیانیه خود اعلام کرده است که اعضای سازمان مجاهدین خلق که در اردوگاه اشرف سکونت دارند، حاضرند با شرط های یاد شده، گروه گروه به ایران باز گردند؛ اما فاصله اعزام آنها باید طوری باشد که پایبندی حکومت ایران به تعهدهایش در مورد گروه اول آزمایش شده باشد.

او از دولت عراق خواسته است که فورا به ساکنان اردوگاه اشرف اجازه دسترسی به وکلایشان را بدهد و کتبا اعلام کند که آنها اجازه فروش اموال غیرمنقول و همراه بردن اموال منقول خود را خواهند داشت.

خانم رجوی همچنین نوشته است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد باید "پناهندگی افرادی را که داوطلب بازگشت به ایران نیستند بپذیرد و ترتیبات انتقال آنها به کشور ثالث را بدهد".

بنا بر مفاد بیانیه خانم رجوی، اگر دولت ایران شرایط مورد نظر او را نپذیرد، دولت عراق باید مفاد قطعنامه پارلمان اروپا را اجرا کند.

در این بیانیه آمده است: "جامعه بین المللی و به خصوص ایالات متحده را فرا می خوانم که تا پذیرش چنین شرایطی از سوی رژیم ایران، از دولت عراق بخواهند که قطعنامه پارلمان اروپا را به اجرا در بیاورد و به محاصره شهر اشرف خاتمه دهد".

خانم رجوی نوشته است که در غیر این صورت، دولت آمریکا باید دوباره حفاظت از ساکنان اردوگاه اشرف را به عهده بگیرد.

حفاظت از اردوگاه اشرف از زمان اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ تا اواخر تابستان سال ۲۰۰۸ به عهده نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا بود.

مطالب مرتبط