روزنامه نگاران: ویرانه قوه قضاییه روی آبادانی ندیده است

شاهرودی
Image caption آقای شاهرودی می گفت هنگام انتصابش به ریاست قوه قضاییه، ویرانه ای را تحویل گرفته است

دهها روزنامه نگار و خبرنگار ایرانی در نامه ای خطاب به آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه، سیستم قضایی جمهوری اسلامی را به "حق خوری و اعمال ظلم" متهم کردند.

در این نامه موارد مکرر نقض و نادیده گرفتن قوانین موجود و اصول قانون اساسی ایران طی ده سال ریاست آقای شاهرودی یادآوری شده و صراحتا از او بخاطر بازخواست نکردن قانون شکنان انتقاد شده است.

نویسندگان نامه که آقای شاهرودی را چندین بار با لحنی دادخواهانه "حضرت آیت الله" و "قاضی القضات" خطاب قرار داده اند، خواستار آزادی فوری و بدون قید شرط روزنامه نگاران شده اند.

بنا به اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، از آغاز ناآرامی های انتخاباتی در ۲۲ خرداد تا کنون بیش از ۴۰ خبرنگار و عکاس بدون هیچ اتهام روشنی بازداشت شده اند. خانواده های بسیاری از آنها می گویند از سرنوشت عزیزان خود خبر ندارند و نگران سلامتشان هستند.

امضاء کنندگان این نامه به بخشهایی از قانون "احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی" اشاره کرده اند که ظابطان قضایی مانند ماموران دادستانی، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه و بسیج را از اعمال هرگونه سلایق شخصی و سوء استفاده از قدرت و یا اعمال هرگونه خشونت یا بازداشتهای اضافی" منع می کند.

این قانون در اردیبهشت ۱۳۸۳ در مجلس ششم به ریاست مهدی کروبی تصویب و بعد از تایید شورای نگهبان به دولت محمد خاتمی ابلاغ شد.

قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی که ۱۵ ماده دارد، "کلیه محاکم عمومی، انقلاب و نظامی، دادسراها و ضابطان قوه قضائیه" را از هرگونه بدرفتاری و تحقیر بازداشت شدگان را منع می کند. ( برای خواندن متن کامل این قانون اینجا را کلیک کنید)

در ماده هفت این قانون تصریح شده است: "بازجویان و ماموران تحقیق از پوشاندن صورت و یا نشستن پشت سر متهم یا بردن آنان به اماکن نامعلوم و کلا اقدامهای خلاف قانون خودداری ورزند."

نویسندگان نامه از آیت الله شاهرودی که در این ماه دوره دوم ریاستش بر قوه قضاییه به پایان می رسد، پرسیده اند: "کدامیک از این موارد قانونی در بازداشت همکاران بی گناهمان رعایت شده است؟ چگونه است که دادگران و دادگستران خود با بی قانونی و قانون شکنی بیداد می کنند و مورد مواخذه قرار نمی گیرند؟"

علاوه بر خبرنگاران بازداشتی، گزارشهای متعددی از بدرفتاری و حتی قتل سایر بازداشت شدگان معترض به نتیجه انتخابات مخابره شده است.

آقای شاهرودی هنگام انتصابش به ریاست قوه قضاییه در ده سال پیش در جمله ای معروف گفته بود که ویرانه ای را تحویل گرفته است. حالا نویسندگان نامه نوشته اند: "گویا ویرانه ای که تحویل گرفته اید روی آبادانی ندیده است."

این روزنامه نگاران در ادامه نامه، بندی از فرمان هشت ماده ای آیت الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، را ذکر کرده اند که نقض قانون و کرامت انسانی در جریان بازداشت، بازجویی و دادرسی را از گناهان کبیره توصیف کرده است.

آیت الله خمینی این فرمان را در آذر ۱۳۶۱ خطاب به قوه قضاییه صادر کرد.

در بند ششم آن که مورد استناد نویسندگان نامه به آقای شاهرودی نیز قرار گرفته، آمده است: "هیچ کس حق ندارد به خانه یا مغازه و یا محل کار شخصی کسی بدون اذن صاحب آنها وارد شود یا کسی را جلب کند یا به نام کشف جرم یا ارتکاب گناه تعقیب و مراقبت نماید و یا نسبت به فردی اهانت نموده و اعمال غیر انسانی ـ اسلامی مرتکب شود، یا به تلفن یا نوار ضبط صوت دیگری به نام کشف جرم یا کشف مرکز گناه گوش کند و یا برای کشف گناه و جرم هر چند گناه بزرگ باشد، شنود بگذارد و یا دنبال اسرار مردم باشد و تجسس از گناهان غیر نماید یا اسراری که از غیر به او رسیده ولو برای یک نفر فاش کند. تمام این‌ها جرم و گناه است و بعضی از آن‌ها چون اشاعه فحشا و گناهان از کبائر بسیار بزرگ است و مرتکبین هر یک از امور فوق مجرم و مستحق تعزیر شرعی هستند و بعضی از آن‌ها موجب حد شرعی می‌باشد."

نویسندگان نامه بعد چند اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی را مانند اصل ۲۳ (درباره منع تفتیش عقاید)، اصل ۲۵ (درباره منع استراق سمع)، اصل ۳۲ (درباره ارسال پرونده بازداشت شدگان به دادگاه ظرف ۲۴ ساعت)، اصل ۳۸ (درباره منع شکنجه) و اصل ۳۹ (درباره منع هتک حرمت به بازداشت شدگان) یادآور شده اند.

آنها سپس از آیت الله شاهرودی پرسیده اند: "حالا شما منصفانه بگویید آنچه در دستگاه تحت ریاست شما اتفاق می افتد، تا چه اندازه با این اصول قانون مادر نسبت دارد؟ شما بگویید این اصول تا چه اندازه از سوی همکارانتان محترم شمرده می شوند؟"

امضاء کنندگان در پایان خواستار بازگرداندن "اعتماد مردمی به دستگاه دادگستری" و مجازات تمام کسانی شده اند که "ضمن قانون شکنی و رعایت نکردن نص صریح قوانین، نام ایران را در ردیف بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان قرار داده اند."

این هفته اعلام شد رهبر جمهوری اسلامی فرمان تعطیلی بازداشتگاه کهریزک را به دلیل "غیر استاندارد نبودن" صادر کرده است. گزارش شده بود بازداشت شدگان کهریزک در شرایطی کاملا غیرانسانی نگهداری می شدند.

اما آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع شیعیان، این تصمیم را نوعی "اغفال مردم" خواند و خواستار برچیده شدن تمام بازداشتگاه های غیرقانونی و برخورداری دستگیرشدگان از حقوق اساسی خود شد.

مطالب مرتبط