مراسم تنفیذ احمدی نژاد برگزار شد

مراسم تنفیذ
Image caption مراسم تنفیذ احمدی نژاد بدون حضور رفسنجانی و خاتمی برگزار شد

رهبر جمهوری اسلامی در حکمی گفته است که محمود احمدی نژاد را به سمت رئیس جمهوری منصوب می کند.

روز دوشنبه، 3 اوت (12 مرداد)، مراسم تنفیذ دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با حضور مقامات جمهوری اسلامی و نمایندگان سفارتخانه های خارجی در تهران در حسینه امام خمینی، محل ملاقات های عمومی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برگزار شد.

در متن حکم آیت الله خامنه ای که توسط رئیس دفتر او قرائت شد از آنچه که رای قاطع و بی سابقه مردم به محمود احمدی نژاد خوانده شده تقدیر به عمل آمده و دلیل حمایت گسترده مردم، ویژگی های کارنامه چهارساله دولت قلمداد شده است.

از جمله مواردی که آیت الله خامنه ای به عنوان خصوصیات دولت محمود احمدی نژاد ذکر کرده "اسکتبار ستیزی و ایستادگی شجاعانه در برابر سلطه طلبان بین المللی" و "مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و مبارزه با اشرافیگری" است.

آیت الله خامنه در این حکم ضمن تبریک به محمود احمدی نژاد، گفته است که "به پیروی از ملت بزرگوار ایران، رای را تنفیذ و این مرد شجاع و سخت کوش و هوشمند را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم."

وی افزوده است که "بدیهی است که رای مردم و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که ایشان (احمدی نژاد) بر این صراط قویم پایدار باشد."

محمود احمدی نژاد هم در این مراسم سخنانی ایراد کرد و از جمله برخی کشورهای خارجی را متهم ساخت که در جریان انتخابات و پس از آن در امور ایران دخالت کردند.

وی گفت که انگیزه این دولت ها از مداخله در امور ایران، جلوگیری از مطرح شدن "الگوی جدید مردم سالاری الهی" در سطح جهان بوده است.

در این مراسم علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمود شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و آقای احمدی نژاد در جایگاه مخصوص در کنار آیت الله خامنه ای حضور داشتند.

غیبت شخصیتها

برخلاف مراسم تنفیذ در دوره های قبل، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت، از این مراسم غایب بود و در جایگاه دیده نمی شد و محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، هم در این مراسم حضور نداشت.

در سه دوره قبل، احکام تنفیذ حتی در دومین دوره ریاست جمهوری، توسط رئیس جمهوری قبلی قرائت می شد اما در مراسم روز دوشنبه، محمد خاتمی مانند تعدادی دیگری از شخصیت های جمهوری اسلامی در میان حاضران دیده نمی شدند.

Image caption مراسم تنفیذ در دوره گذشته با حضور هاشمی و خاتمی برگزار شد

گزارش تصویری این مراسم محمود احمدی نژاد را نشان می دهد که شانه آیت الله خامنه ای را می بوسد.

پیش از این، مهدی کروبی از عدم حضور خود در مراسم تنفیذ و تحلیف خبر داده بود و احتمال حضور میرحسین موسوی در این مراسم نمی رفت و گفته شده بود که سید حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی نیز به خارج سفر کرده و در مراسم روز دوشنبه شرکت نمی کند.

از حضور برخی دیگر از شخصیت های ارشد و مقامات جمهوری اسلامی، که شایعاتی در مورد غیبت آنان انتشار یافته بود، گزارشی در دست نیست اما شبکه تلویزیونی العالم، متعلق به دولت ایران، گفته است که محسن رضایی، از نامزدان معترض انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، در میان حاضران مراسم روز دوشنبه بود.

در عین حال، سایت خبری تابناک به نقل از امیدوار رضایی، سخنگوی محسن رضایی گفته است که شرکت در این مراسم نشانه احترام به رهبری است و نه تایید محمود احمدی نژاد و به این معنی نیست که نسبت به انتخابات اعتراض و نسبت به برخوردهای بعد از انتخابات نقدی وجود ندارد.

خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارش این مراسم نوشته است که قبل از قرائت حکم تنفیذ، صادق محصولی، وزیر کشور و مسئول برگزاری انتخابات، گزارشی در مورد انتخابات ارائه داد.

اعلام نتیجه انتخابات اعتراض سایر نامزدهای شرکت کننده و اتهام تقلب گسترده به نفع محمود احمدی نژاد را در پی داشته و ادامه اعتراضات عمومی علیه این نتیجه، جمهوری اسلامی را با یک بحران سیاسی گسترده مواجه ساخته و به گفته ناظران، مشروعیت دولت را در داخل، و اعتبار جمهوری اسلامی را در خارج خدشه دار کرده است.

قرار است مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد هم روز چهارشنبه در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شود و وی رسما دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کند.

مطالب مرتبط