به روز شده:  16:34 گرينويچ - دوشنبه 03 اوت 2009 - 12 مرداد 1388

غیبت بزرگان از مراسم سران

عکس چپ مربوط به مراسم تنفیذ دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، عکس راست مراسم تنفیذ دوره دوم.

عکس بالا مربوط به مراسم تنفیذ دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و عکس پایین مراسم تنفیذ دوره اول ریاست جمهوری اوست

بزرگ کردن تصویر

حکم دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روز دوشنبه دوازدهم مرداد در تهران از سوی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تنفیذ شده شده است.

مراسم تنفیذ حکم رئیس دهیمن دولت جمهوری اسلامی، به علت غیبت پاره ای از شخصیت های نظام که برای اولین بار در چنین سطحی صورت گرفت و حضور آنها بخشی از مراسم تنفیذ بود با تغییراتی نسبت به دوره های پیش برگزار شد.

غیبت کم سابقه

در مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری چنان که پس از درگذشت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی آغاز و با انتخاب محمد خاتمی معمول شد، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، رئیس جمهوری سابق و رئیس مجلس خبرگان پشت سر آیت الله خامنه ای حاضر می شدند.

در سه دوره پیشین مراسم تنفیذ ریاست جمهوری، رهبر ایران طی حکمی که رئیس جمهور پیشین آن را قرائت می کند، حکم را از دست رئیس جمهوری قبلی می گیرد و آن را به فرد پیروز در انتخابات می دهد.

در زمان آغاز به کار محمد خاتمی و در دور دوم ریاست جمهوری او، اکبر هاشمی رفسنجانی حکم رئیس جمهوری جدید را قرائت و در دور نخست ریاست محمود احمدی نژاد، آقای خاتمی چنین کرد.

اما در مراسمی که روز دوشنبه ۱۲ مرداد برگزار شد، به علت غیبت محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران که از معترضان به نتایج انتخابات است و وقایع پس از آن را "کودتای مخملین" خوانده بود، شکل برگزاری مراسم تنفیذ تغییر کرد.

تغییر شکل مراسم

در غیاب آقای خاتمی، حکم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد را محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت الله خامنه ای قرائت کرد و به جای رئیس جمهور پیشین نیز شخصی گمنام حکم را به آیت الله خامنه ای داد تا به آقای احمدی نژاد بسپارد.

همچنین در پشت سر آیت الله خامنه ای نیز که در دوره های گذشته، رئیس جمهور منتخب، سران سه قوه، و روسای مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری حضور داشتند، دو شخصیت بلند پایه یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام) و محمد خاتمی غایب بودند.

این بار در جایگاه سران نظام، علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و محمود احمدی نژاد به عنوان فرد پیروز در انتخابات پشت سر آیت الله علی خامنه ای حضور داشتند.

غیبت به مثابه انتقاد؟

در سال های گذشته، اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم تنفیذ و انتقال قدرت به رئیس جمهوری جدید حضور داشت

به جز اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی شماری از شخصیت های فعلی و دولتمردان پیشین این کشور نیز در یکی از مهمترین گردهمایی های مقام های جمهوری اسلامی غایب بودند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات که معتقد به انجام "تقلب" در انتخابات هستند و خواستار ابطال و برگزاری مجدد آن شده اند، حسن روحانی، دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی و رئیس فعلی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای بیت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و علی اکبر ناطق نوری، رئیس دفتر بازررسی ویژه رهبر ایران از جمله شناخته شده ترین افرادی بودند که در این جلسه حضور نداشتند.

هرچند شماری از شخصیت های اصلاح طلب در زندان به سر می برند اما به جز دو نماینده فراکسیون اقلیت مجلس، اصلاح طلبان نیز عملا در این مراسم حضور نداشتند.

به اعتقاد برخی از ناظران مسائل ایران، غیبت شماری از شخصیت های طراز اول جمهوری اسلامی در مراسم تنفیذ، در شرایطی که هنوز مردم معترض در خیابان های شهر حضور دارند، نشان از روزهای دشوار برای محمود احمدی نژاد و طرفدارانش دارد که نه تنها مخالفان قانونی اش را از خود طرد کرده که در قانع نکردن شمار کثیری از شهروندان ایرانی نیز نسبت به عملکرد چهار سال گذشته و وقایع حول انتخابات ناکام مانده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.