موسوی: یک حس ملی قوی در کشور ایجاد شده است

میرحسین موسوی
Image caption آقای موسوی روز دوشنبه در میان گروهی از جوانان اظهار نظر می کرد

میرحسین موسوی نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری در سخنانی در روز دوشنبه که متن آن تازه منتشر شده گفته است که به عقیده او در جریان انتخابات یک نوع پیوند و انسجام ملی در کشور ایجاد شده و یک "نهضت عظیم" شکل گرفته است که باید از آن استفاده کرد.

این تازه ترین سخنان آقای موسوی است که روز 12 مرداد همزمان با مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در میان گروهی از جوانان ایراد کرد و خبر آن چهارشنبه توسط "قلم نیوز" وابسته به آقای موسوی منتشر شد.

او در این سخنرانی چند بار تاکید کرد که به نظر او انتخابات 22 خرداد باعث ایجاد یک حس ملی شده است.

به گزارش "قلم نیوز" وی گفت: "حس ملی که در سطح کشور متولد شد از این مساله زائیده شد که افراد سر یک مسائل اساسی و مهم در حداقل ها با هم ارتباط پیدا کردند. رنگ سبز که این همه مورد حمله و عناد و کینه قرار گرفته به صورت سمبلیک این را نشان می دهد."

او افزود: "یعنی طرفداران موج سبز به یکدیگر می گویند ما هم از جنس شماییم، ما هم دغدغه شما را داریم، ما هم مشکل شما را داریم، ما هم دغدغه ایران پیشرفته را داریم."

وی جای دیگر از "زایش یک حس ملی قوی"سخن گفت: "من زایش یک حس ملی قوی را در کشورمان که افراد را به هم پیوند می داد در جریان انتخابات ملاحظه کردم. وقتی جوانان خودشان جمع شدند و شعارهایشان را دادند، کم کم این به قشرهای دیگر هم انتقال پیدا کرد و یک نوع احساس پیوند میان اقشار ایجاد شد که ما بایستی قدر ان را بدانیم."

او افزود که به عقیده او امروز انسجام ملی میان استان ها، فرهنگ ها و قشرهای مختلف "خیلی بیش از" دوران پیش از انتخابات است.

او همچنین از "ایستادگی و پایداری" جوانان سخن گفت: "در قبل و بعد از انتخابات جوانان نقش اساسی داشتند و در آینده هم خواهند داشت. کشور متعلق به خود شماست و ایستادگی و پایداری برگرفته از روحیه خود شماست. ما دستاوردهای بزرگی داشته ایم و انشاالله با حفظ همین روحیه پیش خواهیم رفت."

او همچنین گفت که حکومت نمی تواند با برخورد فیزیکی باعث مرگ این جریان شود: "کسانی فکر می کردند که اگر یک عده ای از افراد را از احزاب و گروه ها که آنان مدعی بودند سران این جنبش اعتراضی هستند بگیرند، حتما صورت مساله پاک خواهد شد ولی زنده ماندن این جریان در سطح ملی نشان داد که حذف فیزیکی و دستگیری ها بر این حرکت اثری نمی گذارد و شبکه بزرگی از مردم که نسبت به خطاهای صورت گرفته معترض است آسیب ندیده و به زندگی خودش ادامه می دهد."

در پی انتخابات 22 خرداد آقای موسوی مدعی تقلب در انتخابات شد و تا این لحظه از پذیرش نتیجه سرباز زده و گفته که دولت آقای احمدی نژاد را مشروع نمی داند.

مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد که به خاطر نگرانی از ادامه اعتراض ها با تدابیر شدید امنیتی همراه بود با این حال صدها معترض در منطقه اطراف مجلس از جمله مقابل بازار تهران دست به تظاهرات زدند که با برخورد پلیس ضدشورش روبرو شد.

مطالب مرتبط