دری نجف آبادی: توصیه ما آزادی حجاریان است

دری نجف آبادی
توضیح تصویر،

به گفته آقای دری نجف آبادی، توصیه شده که آقای حجاریان آزاد شود

در پی ابراز نگرانی خانواده سعید حجاریان از وضعیت سلامتی او، قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور گفته است که هیات ویژه قوه قضائیه توصیه کرده است که آقای حجاریان آزاد شود.

به گفته آقای دری نجف آبادی، وضعیت سعید حجاریان در بازداشتگاه از نظر شرایط و امکانات خوب است اما "توصیه ما این بوده که حجاریان آزاد شود و در منزل خود تحت کنترل قرار گیرد."

سعید حجاریان، در سال 1378 زمانی که نائب رئیس شورای شهر تهران بود در برابر ساختمان این شورا مورد سوء قصد قرار گرفت و از آن تاریخ به علت آسیب دیدگی سیستم اعصاب مرکزی دچار مشکلات حرکتی و گفتاری است.

او در انتخابات ریاست جمهوری اخیر از حامیان میر حسین موسوی، یکی از دو نامزد اصلاح طلب بود و پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به همراه ده ها تن از سیاستمداران اصلاح طلب، روزنامه نگاران و معترضان بازداشت شد.

خانواده آقای حجاریان نگران وضع سلامت اوست و زینب حجاریان، دختر آقای حجاریان در گفتگو با بی بی سی فارسی از بدتر شدن وضع تنفسی پدرش خبر داده بود.

به گفته خانم حجاریان، مادرش روز پنجشنبه پانزدهم مرداد در ملاقات با پدرش متوجه شدت یافتن ناراحتی تنفسی او شده است.

به گفته زینب حجاریان، پزشک معالج پدرش احتمال می دهد آقای حجاریان به خاطر آلودگی قارچی محیط زندان دچار بیماری سل یا التهاب عفونی مجاری تنفسی شده باشد.

توضیح تصویر،

آقای حجاریان بعد از سوء قصد ده سال پیش به دلیل آسیب دیدگی سیستم اعصاب مرکزی دچار مشکلات حرکتی و گفتاری است

پیشنهاد آزادی آقای حجاریان از سوی هیاتی مطرح شده است که گفته می شود با حضور مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی، قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور و ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان تشکیل شده است.

گفته می شود که گزارش این هیات موجب شده تا دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک داده شود.

به گفته دادستان کل کشور، پیش از این تذکراتی در مورد بازداشتگاه داده شده بود مبنی بر این که "فردی را به این مکان نفرستند اما متاسفانه تخلف برخی برادران باعث شده تا حادثه کهریزک بوجود بیاید و حوادث دیگری که قابل دفاع نیست."

آقای دری نجف آبادی تاکید کرده که "بنا نبود بازداشتی های حوادث بعد از انتخابات به بازداشتگاه کهریزک منتقل شوند و اگر هم بناست که این افراد را به کهریزک ببرند باید شرایط و حداقل ها مناسب باشد و به همین علت با مسئولان متخلف برخورد شده و با دیگران مسئولان نیز برخورد خواهد شد."

بازداشتگاه کهریزک که در جنوب تهران واقع است، در جریان اعتراضات بعد از انتخابات به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان مطرح شد.

به گفته خانواده برخی از قربانیان اعتراضات اخیر در ایران، فرزندان آنان پس از دستگیری به کهریزک انتقال یافته بودند.

روز پنجم مرداد آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستور تعطیل یک بازداشتگاه در تهران را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد.

برخی می گویند کشته شدن چند نفر از بازداشت شدگان در این بازداشتگاه، باعث شد تا دستور تعطیلی آن صادر شود.