نامه 202 نماینده مجلس به احمدی نژاد در مورد شرایط وزرا

مجلس شورای اسلامی
توضیح تصویر،

دیدار محمود احمدی نژاد با اصولگرایان مجلس ظاهرا تلاشی برای رفع نگرانی آنها در مورد انتخاب کابینه آینده بود

202 نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در نامه ای که در صحن مجلس قرائت شد از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران خواسته اند در انتخاب وزرا برخی شرایط همچون تجربه و تخصص آنها را در نظر بگیرد و گفته اند تنها در صورت رعایت این شرایط به آنها رای اعتماد خواهند داد.

در این نامه آمده است: "همکاران شما در دولت که به زودی معرفی خواهند شد بایستی ضمن التزام عملی به اسلام، قانون اساسی و ولایت فقیه، توان، ظرفیت و تجربه و تخصص کافی جهت کمک به جنابعالی برای انجام ماموریت ها را داشته باشند و برای ارتقای سطح کیفی و کمی و اجرای برنامه های درازمدت و میان مدت نظام جمهوری اسلامی ایران و وظایف روزمره و جاری تلاش کنند."

در این نامه آمده است که مجلس "بر این باور است که در صورت وجود شرایط اعلام شده در وزاری معرفی شده، حداکثر همکاری را در رای اعتماد به آنان داشته باشد."

این پیام درحالی برای محمود احمدی نژاد ارسال می شود که او روز دوشنبه برای بحث درباره تشکیل کابینه با اعضای فراکسیون اصولگرای مجلس دیدار کرده بود و بنا به گزارش ها دو طرف توافق کردند که آقای احمدی نژاد پیش از معرفی رسمی اعضای کابینه، فهرست نامزدها را در اختیار مجلس بگذارد.

آقای احمدی نژاد که اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری با تردید و اعتراضات گسترده مواجه شد قرار است هفته آینده اعضای کابینه اش را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند و تلویحا گفته است که کابینه شامل چهره های تازه زیادی خواهد بود.

یک تشکل قدرتمند متشکل از 14 حزب و گروه محافظه کار از قبل به آقای احمدی نژاد هشدار داده بود که در مورد انتخاب اعضای کابینه اش با آنها مشورت کند.

پس از اختلافات جدی که بر سر نصب اسفندیار رحیم مشائی به عنوان معاون رئیس جمهور، میان آقای احمدی نژاد و اصولگرایان درگرفت وی تحت فشار محافظه کاران برای "پیروی از رهبر" بوده است.

آقای احمدی نژاد بالاخره با گذشت چندین روز از زمان درخواست آیت الله خامنه ای برای کنار گذاشتن اسفندیار مشائی، و فاش شدن متن این دستور، مشائی را از پست مهم معاونت برداشت اما به عنوان مشاور رئیس جمهوری منصوب کرد.