حملات کم سابقه علیه مهدی کروبی

مهدی کروبی

امامان جمعه چند شهر بزرگ ایران در حملاتی کم سابقه خواستار محاکمه مهدی کروبی به دلیل درخواستش برای رسیدگی به موضوع تجاوزهای جنسی در بازداشتگاه های ایران شدند.

امامان جمعه تهران، قم و مشهد در خطبه های نماز جمعه روز ۲۳ مرداد (۱۴ اوت) نامه آقای کروبی به اکبر هاشمی رفسنجانی را حاوی "اتهامات ناروا" و "دروغ" علیه مسئولان حکومت جمهوری اسلامی خواندند و خواستار مجازات آقای کروبی شدند.

آقای کروبی چندی پیش در نامه ای خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی از او خواسته بود گزارش های "متواتر" در مورد تجاوز جنسی به دختران و پسران بازداشت شده در حوادث پس از انتخابات در دوره بازداشت را به اطلاع آیت الله خامنه ای برساند و آنها را پیگری کند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از انتشار عمومی این نامه موضوع تجاوز به بازداشت شدگان را تکذیب کرد.

با این حال آقای کروبی روز پنجشنبه بار دیگر تأکید کرد که "مستندات" و شواهدی در این مورد در اختیار دارد و گفت که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران، دادستان کل کشور را مأمور رسیدگی به موضوع کرده است.

اما احمد خاتمی در نمازجمعه تهران می گوید: "قوه قضائیه به صراحت اعلام کرد که آزار جنسی که این آقا (مهدی کروبی) ادعا می کند دروغ است، کمیته ویژه مجلس هم گفت که دروغ است، همه گفتند این مطلب دروغ است".

او نامه آقای کروبی را نامه ای "انحرافی" خواند که انتشارش "جشن آمریکا، اسرائیل و بیگانگان" بوده است و گفت: "ما از نظام اسلامی انتظار داریم که برخورد مناسب و شایسته را به نمایش بگذارد".

احمد علم الهدی امام جمعه مشهد نیز در حمله ای کم سابقه، آقای کروبی را "پیاده نظام دشمن و عامل استکبار" خواند و گفت که او با طرح این "اتهام های ناروا" می خواهد "آبروی نظام را در سطح ملی و بین المللی" ببرد، بنابراین "نباید در کشور آزاد باشد، بلکه باید تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و محاکمه شود".

او گفته است که آقای کروبی باید گفته ها و نوشته های خود را ثابت کند و در غیر این صورت "باید با او به عنوان یک تروریست برخورد شود".

محمد سعیدی، امام جمعه موقت قم هم گفت که مطرح کنندگان اتهام آزار جنسی بازداشت شدگان اخیر باید محاکمه شوند و به "اشد مجازات" برسند.

او گفت: "متأسفانه این اتهامات پیامدها و عواقب نادرستی برای نظام به دنبال داشته است".