فهرست وزیران پیشنهادی به مجلس رسید

کابینه پیشنهادی

فهرست اعضای پیشنهادی کابینه جدید محمود احمدی نژاد برای مجلس ارسال شده است.

روز پنجشنبه، 20 اوت (29 مرداد)، گزارش شد که شامگاه چهارشنبه، فهرست بیست و یک نفر افراد مورد نظر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، برای عضویت در کابینه جدید در اختیار هیات رئیسه مجلس قرار گرفت.

چهارشنبه آخرین فرصت قانونی آقای احمدی نژاد برای اعلام اسامی وزیران مورد نظر او بود.

پنج تن از وزیران پیشنهادی محمود احمدی نژاد همچنان سمت های قبلی خود را در کابینه جدید حفظ می کنند و دو عضو کابینه قبلی تصدی وزارتخانه های دیگری را بر عهده می گیرند.

شمس الدین حسینی، منوچهر متکی، محمد عباسی، حمید بهبهانی و علی اکبر محرابیان همچنان در وزارتخانه های اقتصاد و دارایی، امور خارجه، تعاون، راه و ترابری و صنایع و معادن باقی خواهند ماند و مصطفی محمد نجار از وزارت دفاع به وزارت کشور، و مسعود میرکاظمی از وزارت بازرگانی به وزارت نفت انتقال یافته است.

در این فهرست نام سه زن نیز دیده می شود که عبارتند از سوسن کشاورز در آموزش و پرورش، مرضیه وحید دستجردی در بهداشت و درمان، و فاطمه آجرلو در وزارت رفاه.

این نخستین بار در جمهوری اسلامی است که زنانی برای عضویت در کابینه معرفی می شوند.

سایر اشخاص پیشنهادی محمود احمدی نژاد عبارتند از: رضا تقی پور برای وزارت ارتباطات، حیدر مصلحی برای اطلاعات، صادق خلیلیان برای جهاد کشاورزی، کامران دانشجو برای علوم و تحقیقات، محمد حسینی برای فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا شیخ الاسلامی برای کار و امور اجتماعی، علی نیکزاد برای مسکن، محمد علی آبادی برای نیرو، مرتضی بختیاری برای دادگستری، احمد وحیدی برای دفاع و مهدی غضنفری برای وزارت بازرگانی.

قرار است نمایندگان مجلس از هفته آینده رسیدگی به صلاحیت افراد معرفی شده را بررسی کنند و در مورد رای اعتماد به هرکدام تصمیم بگیرند.

همزمان، محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس، احتمال داده است که حداقل چهار یا پنج نفر از اشخاص معرفی شده توسط محمود احمدی نژاد نتوانند رای اعتماد مجلس را به دست آورند.

آقای باهنر گفته است که نمایندگان مجلس با چند تن از این افراد آشنایی ندارند.

محمود احمدی نژاد که اعلام پیروزی او در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اتهام تقلب گسترده و اعتراضات وسیعی را در پی داشته است پس از کسب تاییدیه رهیر جمهوری اسلامی و شرکت در مراسم تحلیف، حدود دو هفته پیش دومین دوره کار خود را آغاز کرد.

مطالب مرتبط