کروبی: به اعتراض "منسوبان" ترانه موسوی پاسخ داد

کروبی
Image caption کروبی: بدون سند و مدرک حرف نمی زنم

مهدی کروبی با انتشار نامه سرگشاده ای انتقاد از افشای "سناریو بودن" برنامه تلویزیونی در مورد تکذیب قتل ترانه موسوی را مردود دانسته و تاکید کرده که بدون سند و مدرک موضوعی را مطرح نمی کند.

نامه سرگشاده مهدی کروبی که متن آن روز پنجشنبه، 29 مرداد، در وبسایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، منتشر شده، به پاسخگویی به نامه سرگشاده یک روحانی به نام حسین شاهمرادی اختصاص دارد که آقای کروبی را به خاطر استناد به یک گفتگوی خصوصی به منظور بی اعتبار جلوه دادن این برنامه تلویزیونی مورد انتقاد قرار داده است.

پس از انتشار گزارش هایی حاکی از اینکه زنی به نام ترانه موسوی توسط ماموران دولتی در تهران بازداشت شد و پس از تجاوز جنسی به قتل رسید، تلویزیون دولتی ایران با پخش برنامه ای در شامگاه 19 مرداد، ضمن تکذیب چنین واقعه ای، با افرادی که به عنوان مادر و خواهر فردی به نام ترانه موسوی، مقیم کانادا، معرفی شدند مصاحبه کرد و آنان قتل خانم موسوی را به شدت تکذیب کردند و گزارش های مربوط به آن را به استهزا گرفتند.

با اینهمه، آقای کروبی در اظهاراتی در روز 25 مرداد، ضمن واکنش به حملات تند امامان جمعه به گزارش خود در مورد تجاوز جنسی به بازداشتیان اعتراضات پس از انتخابات، مسئولان دولتی را به "سناریو نویسی و دروغگویی" متهم ساخت و از جمله گفت که کسانی که در برنامه تلویزیونی گفته بودند دخترشان زنده است، اعضای خانواده همان ترانه موسوی نیستند که گفته می شود توسط ماموران امنیتی به قتل رسیده است.

آقای کروبی گفته بود این افراد، که تصادفا دختری به نام ترانه موسوی مقیم کانادا دارند، از روی خیرخواهی یا زیر فشار و یا به خاطر عدم آگاهی از اصل ماجرا در برابر دوربین تلویزیون قرار گرفتند اما بعدا از اقدام خود پشیمان شدند و حتی می خواستند واقعیت این مصاحبه را بازگو کنند و بدون نام بردن از فرد خاصی، اضافه کرد که برادر شوهر این ترانه موسوی که "چهره علمی و سیاسی شناخته شده ای است" از این وضعیت ناخرسند است.

اگرچه مهدی کروبی نام این "چهره شناخته شده" را فاش نکرد، اما روز چهارشنبه، روزنامه جام جم، متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، متن نامه سرگشاده ای خطاب به آقای کروبی را با امضای "سید حسین شاهمرادی، برادر همسر ترانه موسوی" منتشر کرد که در آن، عملا از اقدام مهدی کروبی در فاش کردن ماجرای جعلی بودن برنامه پخش شده از تلویزیون انتقاد شده بود.

آقای شاهمرادی در این نامه نوشته است که سالهاست که به کارهای علمی و فرهنگی می پردازد و در سیاست دست ندارد و در اشاره به نامه سرگشاده مهدی کروبی که روز 26 مرداد انتشار یافت و با یادآوری دوستی خود با وی، می افزاید که انتشار نامه "یار قدیم انقلاب و مبارز نستوه دوران ستم شاهی برای من بهتی بود."

Image caption نامه شاهمرادی شامل گله از کروبی به خاطر افشای یک گفتگوی دوستانه است

حسین شاهمرادی در این نامه می افزاید که روحانیون باید به مکارم اخلاقی و خداباوری و "راستگویی و راست روی" پایبند باشند و از اینکه، به گفته وی، پرخی عالمان خواسته و ناخواسته، مردم و به ویژه جوانان را گرفتار تردید ساخته اند گله می کند.

آقای شاهمرادی می نویسد که آقای کروبی، که به نحوی از نادرست بودن محتوای برنامه تلویزیونی مربوط به تکذیب قتل ترانه موسوی مطلع شده بود، از او هم در این مورد سئوال می کند و آقای شاهمرادی هم، ظاهرا با تایید این موضوع، خواستار فاش نشدن این واقعیت شده و تاکید می ورزد که "بنا بر مسائل و مصالحی که باور دارم، این قصه را برای هیجیک از بزرگان نگفته و نخواهم گفت چرا که توطئه رسانه های بیگانه را می دانم، فتنه انگیزی دشمنان را دیده ام و ناصبوری دوستان را چشیده ام."

در نامه حسین شاهمرادی آمده است که با این تعهد مهدی کروبی که واقعیت مخفی خواهد ماند، ماجرای واقعی مصاحبه تلویزیونی با مادر و خواهر ترانه موسوی مقیم کانادا رابرای آقای کروبی شرح داد و انتظار نداشت که این ماجرا فاش شود اما شرح آن را در نسخه الکترونیکی روزنامه اعتماد ملی در روز 26 مرداد مشاهده کرد.

آقای شاهمرادی در این نامه مهدی کروبی را به خاطر افشای اظهارات خصوصی خود به "عهد شکنی" متهم می کند و اقدام او را باور نکردنی می خواند.

کروبی: اصل موضوع را تایید کردید

در مقابل، مهدی کروبی با انتشار نامه ای سرگشاده در وبسایت حزب اعتماد ملی در روز پنجشنبه، در پاسخ به اعتراض حسین شاهمرادی نوشته است که "گله مند بودید از آنچه که من برای روشن شدن افکار عمومی در باره ماجرای ترانه موسوی بیان داشتم" و افزوده که در عین حال، از اینکه انتشار این نامه باعث تایید اظهارات او در مورد نادرست بودن محتوای برنامه تلویزیونی شده خرسند است.

آقای کروبی گفته است که نمی داند که آیا حسین شاهمرادی تحت فشار ناچار به نوشتن و انتشار نامه خود در روزنامه جام جم شده یا نه، اما در پاسخ به انتقاد آقای شاهرودی از اینکه امانت دار نبوده و مطالبی را که محرمانه نزد او بازگو شده بود، منتقل کرده، گفته است که "این سرباز کوچک نظام هیچگاه نمی تواند در برابر تضییع حقوق مردم سکوت پیشه کند، به خصوص آنهم در زمانی که عده ای برآنند تا جنایات وحشتناکی را که روی داده است کتمان کرده و یا به گردن دیگری بیاندازند."

Image caption کروبی: طائب یکی از طراحان نمایش خودساخته ترانه موسوی است

مهدی کروبی می نویسد که قبل از تماس تلفنی با حسین شاهمرادی برای درخواست ملاقات حضوری و گفتگو پیرامون برنامه تلویزیونی، از فرد دیگری در مورد ماهیت واقعی این برنامه مطلع شده بود و ملاقات حضوری صرفا برای کسب تایید این موضوع بوده است.

آقای کروبی می افزاید که قصد افشاگری در باره جزئیات ماجرای ترانه موسوی را نداشت و نمی خواست آن را در رسانه ها منعکس کند اما با توجه به حملات و هتاکی و اتهامات مسئولان کشور، امامان جمعه و رسانه های طرفدار دولت علیه خود او و تلاش آنها برای اینکه، به گفته او، جنایاتی را که در حق مردم به علت اعتراض به نتیجه انتخابات روی داده است کتمان کنند، تصمیم گرفت مسائلی از جمله ماجرای ترانه موسوی را برملا کند تا "این بزرگواران بدانند که مهدی کروبی هیچکاه بدون سند و مدرک حرف نمی زند."

مهدی کروبی تاکید می کند که در نامه ای که انتشار داده بود، به نام منابع خود در مورد برنامه تلویزیونی اشاره ای نکرد و حتی اسامی آنان را در اختیار نزدیکان خود قرار نداد اما حال که نام آقای شاهمرادی مطرح شده، می تواند این منابع را با آزادی عمل فاش کند.

آقای کروبی اعلام می کند که حسین شاهمرادی داماد "حجت الاسلام و المسلمین حسینی" و در نتیجه، باجناق "جناب آقای طائب" است که "یکی از طراحان اصلی نمایش خود ساخته ترانه موسوی است" و خطاب به آقای شاهمرادی می نویسد "شما بهتر می دانید که باجناق گرامی شما که وارد این معرکه شده است در گذشته نیز سوابق و تجربیاتی از این قبیل در وزارت اطلاعات داشته اند، چرا که رئیس دولت وقت به خاطر همین رفتار و عملکردش بود که ایشان را از وزارت اطلاعات اخراج کرد."

ظاهرا منظور مهدی کروبی از حجت الاسلام حسینی، علی اکبر حسینی است که زمانی یک برنامه تلویزیونی به نام اخلاق در خانواده را اجرا می کرد و به نمایندگی مجلس هم رسید و پدر همسر حسن طائب، از معاونان وزارت اطلاعات در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و فرمانده کنونی نیروی بسیج است که مخالفان دولت افراد تحت فرمان او را به واکنش خشونت آمیز علیه معترضان به نتیجه انتخابات متهم می کنند.

آقای کروبی در ادامه نامه خود خطاب به حسین شاهمرادی می نویسد که "ما نمی توانیم جنایتی که در حق این مردم شده را نادیده بگیریم و این خواست پروردگار بود که این جنایات برملا شود تا عاملان آن مجازات گردند" و موارد دیگری از آنچه را که برخورد خشونت آمیز ماموران با مردم خوانده مطرح می کند و از روزنامه جام جم می خواهد تا این نامه را هم در همان ستونی که نامه آقای شاهمرادی چاپ شده بود، درج کند.

ماجرای ترانه موسوی

گزارش های مربوط به تجاوز جنسی و قتل زنی به نام ترانه موسوی به یکی ماجراهای بحث برانگیز پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران مبدل شده است.

در میان گزارش های خبری مربوط به تظاهرات اعتراضی ایران در سایت های اینترنتی، گزارشی نیز منتشر شد حاکی از اینکه در جریان برگزاری مراسم یادبودی در مسجد قبا در روز 7 تیرماه، ماموران لباس شخصی زنی به نام ترانه موسوی را دستگیر کردند و با خود بردند و تلاش خانواده این زن برای یافتن او به جایی نرسید.

Image caption ماجرای قتل ترانه موسوی به انتقاد گسترده جهانی از دولت ایران منجر شد

ظاهرا ترانه موسوی همراه با چند تن از دوستان خود تصادفا به محل گردهمایی معترضان به انتخابات رفته بود و به نظر نمی رسد که قصد شرکت در این تظاهرات را داشت.

طبق این گزارش ها، که مقامات دولتی آن را تایید نکرده اند، ترانه موسوی در زمان بازداشت، مورد تعرض وحشیانه جنسی قرار گرفت و ماموران لباس شخصی برای درمان عوارض ناشی از این اقدام خود، او به بیمارستان منتقل کردند اما بعدا او را از بیمارستان تحویل گرفتند و به نقطه نامعلومی بردند تا اینکه جسد سوخته او در بیابان های اطراف قزوین یافت شد.

در نتیجه، ادعا شده است که ماموران دولتی به خاطر اینکه شواهد تجاوز جنسی و قتل ترانه موسوی آشکار نشود، جنازه او را به آتش کشیدند.

در گزارش های اینترنتی، یک عکس منتسب به ترانه موسوی هم انتشار یافته که در برخی پوسترهای اعتراضی ایرانیان خارج از کشور نیز منعکس شده است و همین عکس در برنامه تلویزیونی 20:30 مورد استفاده قرار گرفت.

انتشار ماجرای قتل ترانه موسوی انتقادات تندی را از عملکرد دولت ایران در جریان اعتراضات پس از انتخابات در پی آورد و مهدی کروبی هم، در نامه خود به هاشمی رفسنجانی حاوی درخواست رسیدگی به اقدامات خشونت آمیز ماموران، به ماجرایی اشاره کرد که ظاهرا به جزئیات انتشار یافته در مورد سرنوشت این زن ایرانی بی شباهت نیست.

در مقابل، برخی مقامات و منابع خبری دولتی در ایران کل این ماجرا را مجعول دانستند و برنامه تلویزیونی 20:30 هم همراه با مصاحبه با "مادر و خواهر ترانه موسوی" بخشی را به مصاحبه با یک مقام سازمان ثبت احوال اختصاص داد.

این مقام ثبت احوال گفت که تنها چهار نفر با نام ترانه موسوی در اسناد این سازمان وجود دارند که مشخصات هیچکدام با فرد نام برده در گزارش های مربوط به تجاوز و قتل توسط ماموران لباس شخصی انطباق ندارد.

این توضیحات مخالفان دولت را قانع نکرد و برخی سایت های خبری، از وجود چند فرد دیگر به نام ترانه موسوی خبر دادند و یا گفتند که احتمال دارد فرد مقتول، دارای نام خانوادگی مرکب بوده باشد.

نامه های مبادله شده بین آقایان شاهمردای و کروبی هم که ظاهرا حاکی ناکام ماندن تلاش تلویزیون دولتی برای خاتمه دادن به ماجرای ترانه موسوی است، کمکی به رفع ابهامات موجود و روشن ساختن این ماجرا نکرده است.

مطالب مرتبط