اعتراض جبهه مشارکت به رفتارهای 'شنیع' با بازداشت شدگان

سعید حجاریان
Image caption سعید حجاریان به علت ترور ده سال پیش، وضع جسمی نامناسبی دارد

جبهه مشارکت یکی از احزاب اصلی اصلاح طلب ایران و از حامیان میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، با صدور بیانیه ای به آنچه "رفتارهای شنیع عوامل کودتا در تجاوز به حریم خصوصی و خانوادگی" بازداشت شدگان خوانده، اعتراض کرده است.

در بیانیه این حزب اصلاح طلب که دبیرکل، قائم مقام دبیرکل و تعداد زیادی از اعضای شورای مرکزی آن بعد از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده اند، آمده است که "شنیده می شود قرار است در دادگاه های آینده از قول سعید حجاریان متنی را قرائت کنند و از آنجا که حجاریان نه به لحاظ جسمانی و نه به لحاظ روحی و به خصوص با تجویز داروهایی که مشخص نیست چه می باشد قدرت هیچ گونه عکس العملی ندارد، منویات خود را به نام او تبلیغ کنند."

زینب حجاریان، دختر سعید حجاریان، به بی بی سی فارسی گفت مسئولان قضایی و امنیتی پرونده آقای حجاریان از غلامعلی ریاحی، وکیل او خواسته اند در جلسه دادگاه شرکت کند و در زمانی که یکی دیگر از بازداشت شدگان متنی را به عنوان اعترافات آقای حجاریان می خواند، سکوت کند. به گفته خانم حجاریان، آقای ریاحی از پذیرش این کار خودداری کرده است.

خانم حجاریان گفت طبق اخباری که به او رسیده نهایتا قرار شده است به دلیل ناتوانی جسمی سعید حجاریان، یکی دیگر از بازداشتی ها به جای او متنی را به عنوان اعترافات آقای حجاریان در دادگاه بخواند.

در بیانیه جبهه مشارکت همچنین آمده است که "شنیده می شود قرار است دادگاه های ضربتی چند دقیقه ای برای بعضی از سران اصلاح طلب برگزار شود درحالی که نه خود این عزیزان و وکلای آنها هیچگونه دسترسی به پرونده نداشته اند و فرصت تهیه هیچ دفاعیه ای برای آنها فراهم نشده است تا در روز دادگاه مانع از دفاع جانانه و رسواکننده آنها شوند؛ و طبق روال قبلی درصورت اعتراض زندانی یا وکیل او بر اساس آنچه خود رافت اسلامی می خوانند، یک هفته فرصت دهند تا دفاعیات خود را تنها به صورت مکتوب ارائه دهند."

آذر منصوری، معاون سیاسی دبیرکل جبهه مشارکت، به بی بی سی فارسی گفت این اطلاعات از طریق بازداشتی هایی که طی روزهای گذشته آزاد شده اند و همچنین وکلای بازداشت شدگان که توانسته اند با محیط داخل زندان ارتباطاتی برقرار کنند، بدست آمده است.

در بیانیه جبهه مشارکت همچنین آمده است: "خبرهای رسیده حاکی است که بخش عمده ای از دستگیری زنان محترم و متعهد سیاسی تنها و تنها بدین منظور انجام شده است تا با فشار طاقت فرسای روحی و جسمی به حریم خصوصی و خانوادگی آنها، آنان را مجبور به اعتراف اخلاقی علیه خود و افراد دیگر کنند."

جبهه مشارکت در پایان بیانیه خود خواستار آزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی و رسیدگی به نحوه بازداشت و بازجویی آنان شده است.

در حال حاضر محسن میردامادی، دبیرکل، عبدالله رمضان زاده، قائم مقام دبیرکل، مصطفی تاج زاده، سعید حجاریان، محسن صفایی فراهانی، شهاب الدین طباطبایی، داود سلیمانی و سعید شریعتی، از اعضای شورای مرکزی، و محسن امین زاده و علی تاجرنیا از اعضای ارشد جبهه مشارکت در بازداشت هستند. بیشتر این افراد در اولین روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده اند و بیشتر این روزها را در زندان انفرادی گذرانده اند.

مطالب مرتبط