علی سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی شد

احمدی نژاد و سعیدلو- عکس از خبرگزاری مهر

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، علی سعید لو معاون اجرایی اش در دولت نهم را به عنوان رئیس سازمان تربیت بدنی منصوب کرد.

آقای سعیدلو جایگزین محمد علی آبادی می شود که برای تصدی وزارت نیرو به مجلس معرفی شده است.

آقای احمدی نژاد در بخشی از حکم انتصاب آقای سعیدلو نوسته است: "در دولت نهم تلاش‌های بسيار ارزشمند و موفقی جهت توسعه تأسيسات ورزشی و همچنين زيرساخت‌های ورزشی در رشته‌های گوناگون به عمل آمده است و در نتيجه شاهد شكوفايی جوانان و نوجوانان و قهرمانانمان در عرصه‌هاي ملی، منطقه‌ای و جهانی هستيم. اين خدمات بايد با سرعت هر چه تمام‌تر ادامه يابد و با رفع كاستی‌ها و ايجاد هماهنگی كامل بين بخش‌هاي گوناگون و رفع كليه موانع و حواشی آسيب‌رسان و با اتكاء به استعداد شگرف فرزندان پاک و ايمانی، ورزش اين سرزمين در قله‌های شايسته قرار گيرد."

آقای سعیدلو از یاران نزدیک محمود احمدی نژاد است و پیش از نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384، سمت معاونت مالی- اداری آقای احمدی نژاد را در شهرداری تهران را در اختیار داشت.

او در نخستین فهرست پیشنهادی محمود احمدی نژاد در آستانه تشکیل دولت نهم در سال 1384 به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شد ولی نتوانست رای اعتماد بگیرد و سپس از سوی آقای احمدی نژاد به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهوری منصوب شد.

پس از او سه نفر دیگر برای وزارت نفت به مجلس معرفی شدند.

آقای احمدی نژاد در خصوص عدم رای اعتماد به علی سعیدلو گفته بود :"بار اول یک برادر حزب اللهی ضد فساد را معرفی کردیم اما شبنامه آمد و در حالی که قرار بود برادری برود با فساد و مافیا مقابله کند آن برادر را با شبنامه به مافیا متهم کردند و و نتوانست رأی اعتماد بگیرد."

تجربه آقای سعیدلو در امور وزرشی به زمانی بازمی گردد که او در دولت نهم مدتی ریاست هیئت مدیره باشگاه فرهنگی - ورزشی پرسپولیس را برعهده داشت.

علی سعیدلو در سال 1331 در تبریز به دنیا آمده است. او دارای کارشناسی زمین شناسی از دانشگاه تبریز، کارشناسی ارشد زمين ‌شناسی اقتصادی و منابع زيرزمينی از آمریکا و دکترای مدیریت استراتژيک از دانشگاه هارتفورد است.

محمد علی آبادی، معاون سابق رئیس جمهوری و رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی يکی از بحث برانگیزترین اعضای کابینه نهم بود و سیاستهایش در ورزش کشور با در اختیار داشتن همزمان دو شغل مهم در این حوزه (ریاست تربیت بدنی و رئیس کمیته ملی المپیک) با انتقادهای گسترده ای رو به رو بود.

مسئول ورزش 'پاسخگو' در مجلس

انتقادها از آقای علی آبادی و عملکرد سازمان تربیت بدنی تا جایی پیش رفت که ایده تاسیس وزارت ورزش مطرح شد تا مسئول ورزش ایران نه در مقابل رئیس جمهوری بلکه در مقابل مجلس پاسخگو باشد.

روز سه شنبه، سوم شهریور مجلس ایران طرح تحقيق و تفحص از سازمان تربيت بدنی را تصویب کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این طرح به تصويب نمایندگان رسيد تا برنامه ها و بودجه سازمان تربیت بدنی، بیشتر مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

احمد ناطق نوری عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با ايسنا گفت که اين طرح به درخواست مصطفی كواكبيان، از نمایندگان مجلس به منظور بررسی نتايج ضعيف كاروان ايران در بازی‌های المپيك 2008 پكن مطرح شده است.

مصطفی كواكبيان گفته است که برای كسب مدال در المپیک آتن، 10 ميليارد تومان هزينه شده بود، در حالی که در المپيك اخير در چین، تعداد مدال‌ها بسيار پايين بوده و هزينه آن 120 ميليارد تومان بوده است.

مطالب مرتبط