وبلاگ ابطحی از زندان به روز شد

در حالی که برخی متهمان حوادث اخیر از حقوق اولیه مانند تماس با خانواده هایشان محروم هستند، وبلاگ محمد علی ابطحی، معاون محمد خاتمی در دوران تصدی ریاست جمهوری ایران، از داخل زندان به روز شده است.

نعمت احمدی، وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با بی بی سی دراین باره گفت تا کنون سابقه نداشته که کسی از زندان به اینترنت دسترسی داشته باشد.

آقای احمدی احتمال می دهد که محمد علی ابطحی خارج از زندان و در خانه ای نگهداری شود که این امکانات را در اختیارش گذاشته باشند.

محمد سیف زاده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر نیز در این باره به بی بی سی گفت دسترسی به وسایل ارتباطی حق هر متهم محسوب می شود اما وقتی بازداشت شدگان از حقوق اولیه مانند نامه نگاری، داشتن وکیل و تماس با خانواده هایشان محروم می شوند دسترسی به اینترنت به نظر عجیب می آید.

نعمت احمدی در پاسخ به این سوال که چرا این امکان تنها در اختیار آقای ابطحی قرار گرفته گفت ممکن است محاکمه آقای ابطحی تمام شده باشد و یا دادگاه وی را تمام شده تلقی کنند اما آقای سیف زاده در پاسخ به این سوال با اشاره به صحبتهای محمد علی ابطحی در دادگاه گفت دست اندر کاران امور قضایی می دانند که وقتی او از زندان خارج شود اظهار نظرهایش با آنچه در دادگاه گفته مغایر خواهد بود، بنابراین می خواهند محمد علی ابطحی بر مواضعی که اعلام کرده تاکید کند.

آقای ابطحی که 4 روز بعد از انتخابات دستگیر شد، در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از حامیان مهدی کروبی و بعد از اعلام نتایج از معترضان به نتایج اعلام شده بود.

محمد علی ابطحی، در جلسه اول دادگاه متهمان حوادث اخیر حاضر شد، در دفاعیات خود از تمام مواضع اصلاح طلبانه اش عقب نشینی کرد و گفت که تا کنون اشتباه می کرده است.

آقای ابطحی به گفته همسرش در زندان حدود 18 کیلو گرم وزن کم کرده است.

این عضو مجمع روحانیون مبارز بر خلاف آنچه قبل از زندان گفته و نوشته بود، در دادگاه تاکید کرد که تقلبی در اعلام نتایج انتخابات صورت نگرفته است.

علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بعد از بررسی وضعیت بازداشت شدگان در تلویزیون ایران و در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود "همگی از اوین راضی هستند."

به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد تجری عضو کمیته ویژه بررسی وضعیت بازداشت شدگان مجلس هم با تاکید بر اینکه بنا به روند تحقیقات و درجه و نوع محکومیت بازداشت شدگان از امکانات رفاهی برخوردار می شوند، درباره آقای ابطحی گفته بود "در حال حاضر تحقیقات و بازجویی های ابطحی به اتمام رسیده و به وی امکاناتی ازجمله یخچال ، رادیو ، تلویزیون و روزنامه داده شده است. " اما به دسترسی وی به اینترنت اشاره ای نکرده بود.

به گفته تجری خانواده ابطحی سه شنبه شب گذشته شام را میهمان ابطحی در "سوئیت "وی در اوین بوده اند.

بنابر گزارش ها ملاقات خانواده ابطحی با او برخلاف روال عادی در اتاق ملاقات صورت نگرفته و خانواده آقای ابطحی او را با حضور بازجو در سلولی که بازداشت است ملاقات کرده و در طول ملاقات بازجو مدام دختران آقای ابطحی را تهدید می کرده که در آینده با آنها نیز ملاقات هایی خواهد داشت.

خانواده آقای ابطحی شام را در همان سلول با هم خوردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سلیمان جعفر زاده، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران محیط زندانها را همچون هتل توصیف کرده و گفته است "جمهوری اسلامی بر خلاف سایر کشورها حتی برای مجرمان هم شان و منزلت قایل است."

اینها همه در حالی است که مهدی کروبی ، دبیرکل حزب اعتماد ملی در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران خواهان برگزاری جلسه ای مشترک با سران سه قوه، رئیس مجلس خبرگان و دادستان کل کشور شده است تا در این جلسه مستندات خود را در مورد "شکنجه و آزار جنسی" بازداشت شدگان در زندان ها ارائه دهد.

در مطلبی که امروز بر روی وبسایت "وبنوشته ها"،سایت شخصی آقای ابطحی قرار گرفته، بسیاری از سخنانی آقای ابطحی که در دادگاه و در مصاحبه با تلویزیون ایران گفته بود، تکرار شده است.

دربخشی از این مطلب آمده است:" امروز هم رفته بودم اطاق بازجوئی. زندان است و باز جوئی های مکررش. بازجو اطاقش را عوض کرده بود. همان بازجوئی که بارها گفته ام خیلی باهم دوست هستیم."

در بخش عکسهای این وبسایت هم عکس تازه ای از محمد علی ابطحی در زندان منتشر شده است.