تردید و بدبینی وبلاگ نویسان به مطلب تازه ابطحی

Image caption وبلاگ محمدعلی ابطحی برای اولین بار پس از بازداشت او، در روز چهارم شهریور به روز شد

انتشار مطلب تازه ای در وبلاگ محمد علی ابطحی، معاون سابق رییس جمهوری ایران، واکنشهایی در میان وبلاگ نویسان برانگیخته زیرا این اولین بار است که یکی بازداشت شدگان ناآرامی های بعد از انتخابات امکان می یابد از طریق پنجره ای مجازی در سلول زندان با دنیای خارج ارتباط داشته باشد.

آقای ابطحی بیش از دو ماه در اوین بازداشت است. در مطلب تازه منتسب به او، حال و هوای زندان و ملاقات با بازجو توصیف شده است. نویسنده همچنین به خوانندگان وبلاگش، "وب نوشت"، مژده داده که در روزهای آتی نیز احتمالا می تواند باز هم تجربیات خود از روزگار بازداشت را منتشر کند.

آقای ابطحی یکی از اولین مقامات حکومتی ایران بود که با نوشتن وبلاگ و انتشار عکسهایی آماتور و خودمانی که با موبایل خود از سایر مسئولان جمهوری اسلامی می گرفت، نزد خوانندگان وبلاگها به محبوبیت زیادی دست یافت.

اما هواداران او بجای آن که از بازگشت کنترل شده آقای ابطحی به وبلاگستان خرسند شوند، با تردید و بدبینی به استقبال مطلب تازه رفته اند.

نویسنده "گرین فریدم" انتشار مطلب تازه در وبلاگ آقای ابطحی را "توطئه ای کثیف از سوی کودتاگران" خوانده و نویسنده وبلاگ "عاشق ایران هستم" نیز این نکته را برجسته می کند که بجز صفحه اصلی، دیگر صفحات و بخشهای وبلاگ آقای ابطحی قابل دسترس نیست.

"عاشق ایران" نوشته است: "آخه دست بردن تو سایت کسی‌ از این واضح تر. از ترس اینکه برایش کلی‌ ایمیل و کامنت بیاد که دوستش داریم یا مردم مقاله‌های قبلی‌ ایشان را بخوانند، تمام صفحه‌های داخلی‌ وبلاگ را از کار اندختند."

شماری از وبلاگ نویسان نیز هشدار داده اند در بخش "کامنت" وبلاگ آقای ابطحی ایمیلی از خود برجا نگذارید زیرا ممکن است نیروهای امنیتی از آن علیه شما بهره برداری کنند.

سرنخ نیم فاصله

مسعود در وبلاگ "کلیک پرس" مانند یک کارآگاه تیزبین به تجزیه و تحلیل نوشته آقای ابطحی پرداخته است.

او در مطلبی با عنوان "وکیل تسخیری داشتیم، وبلاگ تسخیری هم!" تاکید کرده آقای ابطحی در مطالب قبلی نیم فاصله را بین کلمات مرکب مانند لپ تاپ رعایت می کرده، ولی در مطلب جدید این اصل نادیده گرفته شده است.

مسعود چنین نتیجه گرفته است: "مسلما نویسنده‌ این متن هر که بوده است، ابطحی نبوده است."

مهدی هاشمی نژاد هم با شیوه ای مشابه نسبت به اصالت نویسنده مطلب منتسب به آقای ابطحی ابراز تردید کرده است.

آقای هاشمی نژاد در مطلبی با عنوان "آیا ابطحی خودش وبلاگش را آپدیت کرده است؟" جدولی دو ستونی از برخی کلمات منتشر کرده که در یک ستون طرز نگارش کلمات در مطلب جدید آقای ابطحی دیده می شود و در ستون دیگر املای آنها در مطالب قبلی او.

مقایسه این دو ستون نیز نشان می دهد که نویسنده مطلب جدید وبلاگ "وب نوشت" دربرخی موارد نیم فاصله را لحاظ نکرده است.

"زنده باد وبلاگ نویسی"

اما آرمین سنایی نویسنده وبلاگ "ما همه خوبیم" عقیده دارد صرف نظر از این حواشی، انتشار مطلب تازه در وبلاگ آقای ابطحی، تحولی تاریخی در وبلاگ نویسی ایران است.

Image caption عکس جدیدی نیز از آقای ابطحی در وبلاگ او منتشر شده است

در حقیقت آقای سنایی معتقد است این مطلب را خود آقای ابطحی نوشته و باید آن را به فال نیک گرفت.

نویسنده "ما همه خوبیم" می نویسد: "باور کردنی نیست،‌ خیلی ها از جمله من فضای امنیتی این روزها را مناسب برای نوشتن نمی دانستند اما... حرکت ستودنی ابطحی پیام خوبی برای وبلاگ نویس ایرانی داشت. مطلب ابطحی سرشار از امید بود. به شخصه بعد از خواندن مطلب ابطحی از زندان جان تازه ای برای نوشتن در وبلاگ یافتم. ابطحی یک چیز را یادش رفته بود بنویسد و شاید اجازه نوشتنش را نیافته بود و آن اینکه:زنده باد وبلاگ نویسی."

در مقابل شهرام رفیع زاده، نویسنده وبلاگ "اکنون" که در سال 1383 در جریان پرونده موسوم به وبلاگ نویسان بازداشت شد، می گوید این تحول نشان می دهد بازجویان با کمک کسانی که به فناوری اطلاعات آشنایی دارند، می کوشند فضای مجازی اینترنت را نیز در خدمت منافع خود درآورند.

آقای رفیع زاده به بخش فارسی بی بی سی می گوید: "تحول مثبتی نیست و اگر هم تحولی باشد، نشانه پیشرفت بازجویان است و این که آنها دارند فضاهای جدیدی را تجربه می کنند و این ممکن است خطرناکتر هم بشود.

"ماکارانی با آناناس"

برخی از وبلاگ نویسان نیز واکنشی طنزآمیز به آپ دیت شدن وب سایت آقای ابطحی داشته اند.

علیرضا رضایی در مطلبی با عنوان "ابطحی عزیزم، وبلاگتو پس می گیرم" مطلب آقای ابطحی را با لحنی هجوآمیز بازنویسی کرده است.

در بخشی از مطلب آقای رضایی آمده است: "امروز هوا خیلی بهتر از دیروز است. نهار ماکارانی داشتیم با آناناس و سس خردل. نوشابه آوردند گاز زیاد داشت، من نخوردم. بند بغلی وضعشان بهتر است بهشان عرق هم میدهند . بعد از نهار زنگ زدم خانه دو ساعت و بیست دقیقه با عیال حرف زدم . گفتم این جورابم نخ کش شده گفت همین الآن سه جفت دیگر می آورم. گفتم پس بی زحمت سر راه این مایو راه راه من را هم بیاور اینجا برای استخر مایو ندارم. بعد رفتیم با بازپرس یک دست پینک پونگ زدیم سه هیچ باخت."

شایگان اسفندیاری نیز در وبلاگ "گامرون" به شوخی نوشته است که سعید حجاریان، از نظریه پردازان اصلاحات و از دیگر بازداشت شدگان، نیز مطلب تازه ای در وبلاگ خود نوشته است.

آقای اسفندیاری از قول آقای حجاریان نوشته است: "مثل هر شب، قبل از صرف شام، با کمک بازجوی عزیزم(حاج علی) وارد استخر شدم تا تنی به آب بزنم. درسته که حاج علی برادرم نیست اما در حقیقت از برادر بهم نزدیک تر است، در این مدت که در بازداشت هستم اصلا دلتنگ خانواده نشدم زیرا حاج علی با مهربانی هایش نمی گذارد ذره ای در وجودم نگرانی رخنه کند."

البته این اولین باری نیست که یک وبلاگ نویس زندانی از داخل بازداشتگاه مطلب تازه ای در وبلاگش منتشر می کند.

در سال 1386 رضا ولی زاده، نویسنده وبلاگ "ایستگاه" بعد از انتشار مطلبی درباره هزینه خرید سگهای نگهبان برای حفاظت از محمود احمدی نژاد دستگیر شد ولی سپس در دوران بازداشت، مطلبی منتشر کرد و به نوعی پوزش خواست.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست