مجلس به سه وزیر پیشنهادی احمدی نژاد رای اعتماد نداد

احمدی نژاد
توضیح تصویر،

احمدی نژاد خواستار رای قاطع به تمامی افراد پیشنهادی خود شده است

مجلس به هجده تن از بیست و یک وزیر پیشنهادی محمود احمدی نژاد رای اعتماد داده است.

روز پنجشنبه، 3 سپتامبر (12 شهریور)، نمایندگان مجلس پس از پنج روز بررسی و مذاکره درباره صلاحیت افراد پیشنهادی محمود احمدی نژاد برای عضویت در کابینه دومین دوره ریاست جمهوری او، رای خود در مورد هر یک از وزیران پیشنهادی را به صندوق انداختند.

در پایان رای گیری، هجده تن از وزیران پیشنهادی موفق به کسب رای اعتماد شدند اما نمایندگان حاضر در جلسه به سوسن کشاورز، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، فاطمه آجرلو، وزیر پیشنهادی رفاه و تامین اجتماعی و محمد علی آبادی، وزیر پیشنهادی نیرو رای اعتماد ندادند.

در کابینه جدید آقای احمدی نژاد، برای نخستین بار در جمهوری اسلامی، یک زن به وزارت منصوب شده و برای اولین بار از زمان دولت ارتشبد غلامرضا ازهاری، در آبان سال 1357، وزارت کشور در اختیار یک فرد نظامی قرار گرفته است.

مذاکرات مجلس در مورد رای اعتماد به این افراد با سخنان محمود احمدی نژاد در روز یکشنبه این هفته آغاز شد و تا بعد از ظهر چهارشنبه ادامه داشت.

در این مذاکرات، بیست و یک نفر که از سوی آقای احمدی نژاد برای تصدی سمت های کابینه پیشنهاد شده بودند برنامه های خود را به طور جداگانه ارائه دادند و در اکثر موارد، نمایندگانی در موافقت یا مخالفت با آنان سخن گفتند.

در جلسه روز پنجشنبه، محمود احمدی نژاد در سخنانی از نمایندگان مجلس خواست تا به تمام بیست و یک نفر افراد پیشنهادی او رای اعتماد دهند.

وی گفت که تمامی بحث های نمایندگان موافق و مخالف "دلسوزانه" بوده و از نمایندگانی که در موافقت یا مخالفت با وزیران پیشنهادی سخن گفته بودند قدردانی کرد.

آقای احمدی نژاد پخش مستقیم مذاکرات مجلس پیرامون رای اعتماد به وزیران را نشانه آزادی در ایران دانست و اظهار نظر کرد که "شاید کمتر در دنیا اتفاق بیفتد که رسانه ملی به طور کامل بحث رسیدگی به یک کابینه را به طور مستقیم پخش کند."

محمود احمدی نژاد در ادامه سخنان خود گفت "بحث ها در این چند روز نشان داد که دموکراسی در ایران حقیقی است و واقعا نظر مردم و نمایندگان و نظر برآمده از آرای مردم است و رئیس جمهور منتخب مردم به طور آزادانه وزرای خود را انتخاب کرد."

وعده همکاری نزدیکتر با مجلس

آقای احمدی نژاد گفت که رابطه مجلس و دولت رابطه ای صمیمانه و اعتقادی است و با انتقاد از کسانی که، به گفته او "خیال می کنند با تبلیغات و هیاهو و حرف های بی ربط می توانند رابطه مجلس، دولت و مدیران کشور را بر هم برنند و آنها را دلسرد کنند" اظهار داشت که این افراد باید بدانند که "این مجلس و این دولت با هم و دست در دست یکدیگر پای آرمان های امام و انقلاب ایستاده اند و هزینه آن را خواهند پرداخت."

توضیح تصویر،

لاریجانی تغییر در نحوه رای گیری در این دوره را برای نمایندگان شرح داد

محمود احمدی نژاد، ظاهرا در اشاره ای تلویحی به این اتهام که در گزینش وزیران پیشنهادی و همچنین در دوره اول ریاست جمهوری خود به نظرات مجلس بی اعتنا بوده، گفت که در دوره اول، تجربیات جدیدی به دست آورده و افزود که در نظر دارد در دوره جدید، جلسات مرتبی بین دولت و مجلس به طور خصوصی برگزار کند و وعده داد که از نتیجه چنین جلساتی حمایت خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود گفت که مجلس و دولت مسئول اداره امور کشور هستند و افزود "ما نباید بار مسئولیت اداره کشور را به دوش مقام معظم رهبری، علما و دیگران بگذاریم و ... باید خودمان تصمیم بگیریم و کشور را اداره کنیم."

ظاهرا در اشاره ای تلویحی به انعکاس حوادث پس از انتخابات ایران در خارج از کشور، آقای احمدی نژاد گفت "دشمنان تلاش کردند تا اقتدار ملی ایران را خدشه دار کنند و به نظر من جا دارد یک پاسخ قاطع و محکم از سوی نمایندگان مردم به آنها داده شود تا مایوس شوند."

وی از نمایندگان خواست تا تمامی بیست و یک شخص پیشنهادی را با رای قابل توجه مورد تایید قرار دهند و گفت که اگر وزیری از نظر یکی از نمایندگان ضعیف است، به جای رای عدم اعتماد جا دارد که مجلس به او کمک کند.

آقای احمدی نژاد اظهار داشت که "یک رای یکپارچه و هماهنگ و بیست و یک نفری هم به کام ملت و هم به کام رهبری شیرین است و هم مشت محکمی به دهان مستکبران و بدخواهان ملت ایران می زند اما نمایندگان عزیز هر تصمیمی بگیرند دولت از آن تبعیت می کند."

به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاریجانی در این جلسه اعلام کرد که نحوه اخذ رای اعتماد در این دوره تغییر یافته است.

براساس این گزارش، بیست و یک صندوق رای، هر کدام برای یکی از وزیران پیشنهادی، در مجلس تعبیه شده و به هر نماینده ای بیست و یک کارت با نام هر یک از وزیران و وزارتخانه پیشنهادی داده می شود که روی کارت ها گزینه های موافق، مخالف و ممتنع ذکر شده است.

نمایندگان پس از انتخاب گزینه مورد نظر خود، هر یک از برگه های رای را به داخل صندوق مربوط به وزیر مورد نظر می اندازند و به این ترتیب، امکان اینکه نماینده ای بتواند بیش از یک رای برای وزیر مورد نظر به صندوق بیاندازد از میان رفته است.

در دوره های قبلی، هر یک از نمایندگان سه کارت سفید (موافق)، زرد (ممتنع) و کبود (مخالف) دریافت می کرد و برای هر یک از وزیران، رای مورد نظر خود را در گلدانی که در مجلس گردانده می شد می انداخت.

نتایج رای گیری

بیشترین شمار آرای موافق را سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر پیشنهادی دفاع به دست آورد که به ظن ارتباط با بمب گذاری در مرکز یهودیان آرژانتین در سال 1994، که بیش از هشتاد کشته و بیش از یکصد زخمی برجای گذاشت، تحت تعقیب پلیس بین الملل و برای او حکم جلب بین المللی صادر شده است.

در جریان مذاکرات مجلس، به نشانه مخالفت با این اتهام، هیچ نماینده ای در مخالفت با احمد وحیدی سخن نگفت و مذاکراتی در مورد صلاحیت او صورت نگرفت.

پس از پایان رای گیری، علی لاریجانی تعداد نمایندگان حاضر در جلسه را 286 نفر اعلام داشت و آرای مربوط به هر یک از وزیران پیشنهادی را به شرح زیر قرائت کرد:

وزارت آموزش و پرورش: سوسن کشاورز با 49 رای موافق، 209 رای مخالف و 28 رای ممتنع موفق به اخذ رای اعتماد نشد

وزارت رفاه و تامین اجتماعی: فاطمه آجرلو با 76 رای موافق، 181 رای مخالف و 29 رای ممتنع موفق به اخذ رای اعتماد نشد

وزارت نیرو: محمد علی آبادی با 137 رای موافق، 117 رای مخالف و 32 رای ممتنع موفق به اخذ رای اعتماد نشد

وزرایی که موفق به کسب رای اعتماد شده اند عبارتند از:

وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات: رضا تقی پور با 197 رای موافق، 62 رای مخالف و 27 رای ممتنع

وزارت اطلاعات: حیدر مصلحی با 194 رای موافق، 67 رای مخالف و 25 رای ممتنع

وزارت امور اقتصاد و دارایی: شمس الدین حسینی با 224 رای موافق، 41 رای مخالف و 21 رای ممتنع

وزارت امور خارجه: منوچهر متکی با 173 رای موافق، 79 رای مخالف و 34 رای ممتنع

وزارت بازرگانی: مهدی غضنفری با 158 رای موافق، 91 رای مخالف و 37 رای ممتنع

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: مرضیه وحید دستجردی با 175 رای موافق، 82 رای مخالف و 29 رای ممتنع

وزارت تعاون: محمد عباسی با 163 رای موافق، 83 رای مخالف و 37 رای ممتنع

وزارت جهاد سازندگی: صادق خلیلیان با 200 رای موافق، 54 رای مخالف و 32 رای ممتنع

وزارت دادگستری: مرتضی بختیاری با 225 رای موافق، 36 رای مخالف و 23 رای ممتنع

وزارت دفاع و پیشتیبانی نیروهای مسلح: احمد وحیدی با 227 رای موافق، 54 رای مخالف و 5 رای ممتنع

وزارت راه و ترابری: حمید بهبهانی با 167 رای موافق، 83 رای مخالف و 33 رای ممتنع

وزارت صنایع و معادن: علی اکبر محرابیان با 153 رای موافق، 103 رای مخالف و 27 رای ممتنع

وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری: کامران دانشجو با 186 رای موافق، 75 رای مخالف و 25 رای ممتنع

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: محمد حسینی با 194 رای موافق، 61 رای مخالف و 31 رای ممتنع

وزارت کار و امور اجتماعی: عبدالرضا شیخ الاسلامی با 193 رای موافق، 63 رای مخالف و 30 رای ممتنع

وزارت کشور: مصطفی محمد نجار با 182 رای موافق، 75 رای مخالف و 25 رای ممتنع

وزارت مسکن و شهرسازی: علی نیکزاد با 219 رای موافق، 40 رای مخالف و 27 رای ممتنع

وزارت نفت: مسعود میرکاظمی با 147 رای موافق، 117 رای مخالف و 19 رای ممتنع