دومین بسته پیشنهادی ایران ارایه شد

منوچهر متکی
Image caption بسته دوم پیشنهادی ایران امروز بعدازظهر توسط منوچهر متکی ارایه شد

بالاخره بعد از چند ماه انتظار و در آستانه پایان یافتن مهلت کشورهای غربی در مورد برنامه هسته ای ایران، دولت این کشور که پیشتر وعده تدوین و ارایه بسته پیشنهادی جدید و به روز شده خود را داده بود، بعد از ظهر امروز، چهارشنبه 18 شهریور ماه، به این وعده عمل کرد و این بسته را در تهران به نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ تحویل داد.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران امروز این بسته را در محل وزارت امور خارجه به سفرای آلمان، چين، روسيه، فرانسه و سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريكا و كاردار سفارت بریتانیا در تهران تحويل داد.

به گزارش رسانه های ایران، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که این بسته را طی مراسمی رسمی و با حضور اصحاب رسانه ها تحویل داد، پیشتر گفته بود، ایران امیدوار است با ارایه این بسته پیشنهادی بتواند دور جدیدی از مذاکرات را "ساماندهی" کند.

به گفته محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران قرار است به غیر از این بسته، بسته های پیشنهادی دیگری هم به صورت جداگانه به بعضی کشورها ارایه شود.آقای احمدی نژاد اخیرا بار دیگر تاکید کرده بود که "ایران بر سر منافع ملت خود با هیچ کس مذاکره نمی کند".

ایران می گوید این بسته حاوی چالش های جهانی شامل همکاری های هسته ای است.

کشورهای غربی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به بمب اتمی می کنند اما ایران همواره این اتهام را رد کرده و گفته با فعالیت های هسته ایش فقط اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.

پیش از این بریتانیا، فرانسه و آلمان از تهران خواسته بودند به منظور دست یابی به راه حل موثر دیپلماتیک برای مقاومت بین المللی در برابر برنامه های هسته ایش، به" گفتگوهای معنادار" تن بدهد.

این کشورها با انتقاد از اینکه روش کنونی ایران تردیدهایی را تقویت می کند، از مقامات ایران خواستند دستی را که از سوی آنان دراز شده، بفشارند.

این در حالیست که تعداد زیادی از کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هم امروز در وین پشت درهای بسته درباره پرونده هسته ای ایران گفت و گو می کنند.

گروه ۱+۵ در ماه آوریل به ایران پیشنهاد از سرگیری گفتگوهای هسته ای را ارائه داده بود.

این پیشنهاد با اعلام آمادگی آمریکا برای حضور در گفتگوها و مذاکره مستقیم با ایران همراه بود.

درهمین حال مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه گروه ۱+۵ نیز هفته گذشته از ایران خواسته بودند به گفتگوهای اتمی برگردد.

بعضی از اعضای گروه ۱+۵ مانند آلمان و فرانسه خواستار تشدید تحریم های ایران در صورت عدم پذیرش پیشنهادهای این گروه هستند.

آمریکا نیز در ماه ژوئن خواستار دریافت پاسخ ایران به بسته پیشنهادی گروه ۱+۵ تا ماه سپتامبر، ماه فعلی، شده بود.

مطالب مرتبط