هشدار آمریکا درباره 'نزدیک شدن ایران به بمب هسته ای'

Image caption ایران برنامه غنی سازی اورانیوم خود را صلح آمیز می داند

گلین دیویس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، هشدار داده است که ایران به کسب توانایی لازم برای تولید دست کم یک بمب هسته ای نزدیک شده است.

دولت ایران بارها با رد این اتهام، تاکید کرده است که تمام برنامه های اتمی این کشور صلح آمیز است.

نماینده آمریکا در آژانس روز چهارشنبه (9 سپتامبر) گفت که ایران یا به مقدار کافی اورانیوم غنی شده با غلظت پائین برای ساخت یک بمب هسته ای، تولید کرده است یا این که به دستیابی به این میزان اورانیوم غنی شده، بسیار نزدیک شده است.

این مقام آمریکایی در وین، پایتخت اتریش، به نمایندگان 35 کشور عضو شورای حکام آژانس گفت که برنامه غنی سازی ایران، این کشور را به "توانایی گریز" نزدیک می کند.

منظور این مقام آمریکایی از توانایی گریز این است که ایران به طور ناگهانی بازرسان آژانس را از تاسیسات اتمی خود اخراج کند و با غنی سازی سریع اورانیوم در سطح بالا، از این سوخت در ساخت بمب هسته ای استفاده کند.

آمریکا در زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، ایران را به تلاش برای تولید بمب هسته ای متهم می کرد، اما از زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، مقام های آمریکایی ایران را به تلاش برای کسب "ظرفیت" تولید چنین سلاحی متهم کرده اند.

در همین رابطه، محمد البرادعی، مدیر کل آژانس، به تازگی گفته بود که آن چه تهدید هسته ای ایران خوانده می شود، بزرگ جلوده داده شده است.

به گفته او، هرچند نگرانی هایی در مورد ماهیت برنامه اتمی و مقاصد دولت ایران وجود دارد، این کشور سال ها تا ساخت بمب هسته ای فاصله دارد.

دولت ایران بارها تاکید کرده است که برنامه های اتمی این کشور ابدا جنبه نظامی ندارد و با آژانس به طور کامل همکاری می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی جمعه 28 اوت جدیدترین گزارش خود از وضعیت برنامه هسته ای ایران را منتشر کرد.

این سازمان می گوید که تعداد کل سانتریفیوژهای در حال غنی سازی اورانیم از 4920 عدد در ژوئن 2009 به 4592 عدد در اوت 2009 کاهش یافته است.

به گزارش آژانس، تعداد کل سانتریفیوژهایی که ایران در این مدت اضافه کرده در حدود 1000 عدد است که همگی در حال غنی سازی اورانیم نیستند.

همچنین در پی درخواست های مکرر آژانس، ایران به بازرسان اجازه داده است که از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید کنند.

آژانس می گوید که ایران هنوز به اسناد و اطلاعات جامعی که از منابع متعدد مبنی بر احتمال نظامی بودن برنامه های اتمی این کشور بدست آژانس آمده پاسخ نداده است. ایران این اسناد را جعلی می داند.

مطالب مرتبط