سازمان ملل 'جنایات جنگی' اسرائیل و فلسطینی ها را محکوم کرد

ساختمان تخریب شده در شهر غزه
Image caption اسرئیل به برخی خطاها در جریان مناقشه اذعان کرده است

سازمان ملل در گزارشی می گوید که شواهدی وجود دارد از اینکه هم نیروهای اسرائیلی و هم فلسطینی در مناقشه اخیر در نوار غزه مرتکب جنایات جنگی شده اند.

در این گزارش اسرائیل به استفاده عمدی از "نیروی نامتوازن" در عملیات سه هفته ای در ماه های دسامبر و ژانویه متهم شده است.

این گزارش همچنین حملات راکتی توسط گروه های فلسطینی، که اسرائیل می گوید دلیل شروع حمله به غزه بود، را محکوم کرد.

فلسطینی ها و گروه های حقوق بشر می گویند بیش از 1400 نفر در غزه کشته شدند اما اسرائیل آمار کشته ها را 1166 نفر اعلام کرده است.

سه شهروند غیرنظامی اسرائیل و 10 سرباز این کشور نیز در آن مناقشه کشته شدند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که اسرائیل باید به خاطر اعمالش در جریان آن جنگ پاسخگو باشد، فرآیندی که می تواند به ارجاع موضوع به دادگاه جرایم بین المللی منجر شود.

اسرائیل که از همکاری با تیم حقیقت یاب سازمان ملل خودداری کرده است گفت که این گزارش "آشکارا یک جانبه" است.

این کشور تاکید کرد که "به عملکردی کاملا منطبق بر قوانین بین المللی و بررسی هرگونه ادعایی درباره اعمال خلاف توسط نیروهایش متعهد است."

این تحقیقات که توسط قاضی ریچارد گلدستون از آفریقای جنوبی برای سازمان ملل انجام شده شواهدی دایر بر "نقض جدی حقوق بشر بین المللی و قوانین انساندوستانه توسط اسرائیل در جریان مناقشه غزه" یافت.

براساس بیانیه سازمان ملل اسرائیل همچنین "مرتکب اعمالی شد که معادل جنایات جنگی و احتمالا جنایت علیه بشریت است."

این گزارش "نتیجه گیری می کند که عملیات نظامی اسرائیل متوجه مردم غزه در کل، برای پیشبرد یک سیاست مستمر و کلی با هدف تنبیه جمعیت غزه بود و شامل سیاست عامدانه استفاده از نیروی نامتوازن علیه جمعیت غیرنظامی می شد."

'بازداشت های خودسرانه'

نویسندگان گزارش همچنین شواهدی از اینکه گروه های فلسطینی با حملات مکرر راکتی و خمپاره ای به اسرائیل مرتکب جنایات جنگی، و احتمالا جنایت علیه بشریت، شده اند پیدا کرده اند.

در این گزارش آمده است که پرتاب راکت هایی که "نمی توان آنها را با دقت به سوی اهداف نظامی نشانه رفت" ناقض اصل اساسی پرهیز از کشتار غیرنظامیان است.

در این گزارش آمده است: "جایی که هیچ هدف مشخص نظامی وجود ندارد و راکت ها و خمپاره ها به سوی نواحی غیرنظامی پرت می شود، متضمن حمله ای عمدی به جمعیت غیرنظامی است."

نویسندگان این گزارش خواستار آزادی فوری گلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی که در سال 2006 به اسارت فلسطینی ها درآمد و به غزه منتقل گشت، شدند.

هم مقام های اسرائیلی و هم فلسطینی به خاطر نحوه رفتار با غیرنظامیان خود در جریان مناقشه مورد انتقاد قرار گرفته اند.

براساس این گزارش بازجویی فعالان سیاسی توسط دولت اسرائیل و سرکوب انتقاد از عملکرد دولت "به طور قابل توجهی عامل ایجاد فضایی سیاسی بود که در آن مخالفت تحمل نمی شد."

از سوی دیگر آنچه ادعا می شود "بازداشت های خودسرانه" و "اعدام های فراقضایی" توسط فلسطینی ها در غزه و کرانه باختری است نیز مورد انتقاد قرار گرفت.

این گزارش 574 صفحه است و مقام های اسرائیلی و فلسطینی ملزم به تحقیق درباره ادعاهای آن و ارائه گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل ظرف مدت شش ماه هستند.

اسرائیل می گوید بیش از 100 مورد تحقیق درباره ادعاهای مربوط به سوءرفتار نیروهایش انجام داده است که بیشتر آنها رد شده و تنها 23 مورد تحقیقات جنایی هنوز در جریان است.

ارتش اسرائیل می گوید نیروهایش در جریان مناقشه غزه قانونی عمل کرده اند، اما به "شمار کوچکی از خطاها" مانند مرگ اشتباهی 21 نفر در یک خانه اذعان کرده است با این حال می گوید که این ها غیرقابل اجتناب است.

مطالب مرتبط