صالحی: نسل جدید سانتریفوژ در حال ساخت است

Image caption آقای صالحی ابراز امیدواری کرد که در آینده "اخباری مسرت بخش" را اعلام کند

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آزمایش نسل جدید سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم خبر داد.

آقای صالحی در اولین نشست خبری خود یادآور شد که قدرت جداکنندگی سانتریفوژهای کنونی 1.2 (یک و دو دهم) است اما گفت قدرت جداکنندگی دستگاه هایی که سازمان انرژی اتمی ایران در حال تولید آنهاست معادل 5 است و افزود این سازمان در تلاش است به قدرت جداکنندگی 10 دست یابد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت دستگاه های جدید در زنجیره های 10 تایی و بزرگتر در حال آزمایش است و ابراز امیدواری کرد که بتواند در آینده "اخبار مسرت بخشی را در این زمینه" اعلام کند.

اظهارات آقای صالحی در حالی مطرح شد که غرب، و به ویژه کشورهای عضو گروه 1+5 در روز اول اکتبر با نمایندگان ایران دیدار خواهند کرد تا درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو کنند. علی اکبر صالحی تایید کرد که سعید جلیلی در این مذاکرات حاضر خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود از وضعیت برنامه هسته ای ایران اعلام کرده بود که تا کنون 169 کیلوگرم اورانیوم با غلظت پایین در ایران تولید شده است، اما سانتریفوژهای ارتقاء یافته می توانند با نرخی بین دو تا سه برابر سانتریفوژهای P1 که در حال حاضر در نطنز به کار گرفته می شوند، اورانیوم غنی شده تولید کنند.

این مسئول برنامه هسته ای ایران ذکر نکرد که سانتریفوژهای جدید چه زمانی در مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز به کار گرفته خواهند شد.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از "یک دیپلمات ارشد نزدیک به آژانس بین المللی انرژی اتمی" نوشت نکات جدید چندانی در گفته های آقای صالحی وجود ندارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارش های خود به آزمایش مدل های تازه تر دستگاه سانتریفوژ اشاره کرده است اما این سازمان نتوانسته شاهدی بر استفاده از این نوع دستگاه در خطوط تولید اورانیوم غنی شده بیابد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش روز 28 اوت خود شمار سانتریفوژهای P1 ایران را بیش از 8300 عدد ذکر کرد، اما یادآور شد که همه آنها در حال فعالیت نیستند.

رویترز که به نقل از یک دیپلمات ارشد دیگر مدعی شده که ایران 400 سانتریفوژ دیگر به این چرخه اضافه کرده است، مدعی شده که اشکالاتی همچون وجود لرزش در هنگام عملکرد و داغ شدن بیش از حد، از مشکلاتی بوده که درباره سانتریفوژهای P1 رخ داده است اما می نویسد ظاهرا ایران در طی یک سال گذشته موفق شده بهبود عمده ای در عملکرد این نوع دستگاه ایجاد کند.

"وقفه ساخت نیروگاه بوشهر زیاد نبوده، از روسیه درخواست غرامت نمی کنیم"

آقای صالحی میزان پیشرفت در روند ساخت نیروگاه بوشهر را بیش از 96 درصد اعلام کرد و گفت: "این نیروگاه مراحل آزمایشی خود را پشت سر می گذارد."

Image caption قرارداد تکمیل نیروگاه بوشهر در سال 1995 بسته شد و قرار بود این نیروگاه تا سال 1999 راه اندازی شود

با این وجود رئیس سازمان انرژی اتمی ایران حاضر به اعلام زمان آغاز به کار نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر نشد و آن را وابسته به نتیجه آزمایشات دانست.

علی اکبر صالحی در برابر پرسشی انتقادآمیز درباره تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر گفت مسائل متعددی از جمله مسائل فنی و مالی وقفه هایی را در راه اندازی ایجاد کرد و با گفتن اینکه متوسط زمان ساخت یک نیروگاه بین پنج تا هشت سال است، وقفه ایجاد شده را زیاد قلمداد نکرد.

از این رو آقای صالحی عنوان کرد: "نیروگاه اتمی بوشهر مراحل خود را طی می کند و ما اصلا در وادی غرامت و دیرکرد نیستیم."

این مسئبه با وجود آن عنوان شد که در 17 ژوئیه سال جاری (یک هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران)، وقتی غلامرضا آقازاده از سمت ریاست سازمان انرژی اتمی استعفا کرد برخی روند کند پیشرفت در ساخت و بهره برداری از نیروگاه بوشهر را از دلایل این استعفا قلمداد کردند.

ساخت نیروگاه اتمی آب سبک بوشهر در سال 1975 توسط کنسرسیومی آلمانی آغاز شد اما به دلیلی بروز جنگ ایران و عراق ساخت این نیروگاه متوقف شد.

در سال 1995 ایران با شرکت اتم استروی اکسپورت روسیه قراردادی برای تکمیل نیروگاه بوشهر امضاء کرد و قرار بود این نیروگاه در سال 1999 راه اندازی شود.

اما اجرای این پروژه بارها دستخوش تاخیر شد، تا جایی که اولین محموله سوخت نیروگاه در دسامبر سال 2007 به ایران رسید.

در تازه ترین مورد، با وجود آنکه در میانه ماه ژوئن سال جاری به نقل از پرویز فتاح، وزیر نیروی وقت گفته شده بود 500 مگاوات از توان تولیدی این نیروگاه تا پایان تابستان وارد شبکه برق سراسری خواهد شد، اما یک ماه پس از آن آقای فتاح سازمان انرژی اتمی را به خلف وعده متهم کرد و گفت چنین امری رخ نخواهد داد.

مطالب مرتبط