'فرصت سه ماهه آمریکا برای بازرسی از تاسیسات اتمی قم'

مرکز غنی سازی هسته ای در نزدیکی قم
Image caption مرکز غنی سازی هسته ای در نزدیکی قم

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد ایالات متحده در گفتگوهای هسته ای از ایران خواهد خواست تا سه ماه دیگر به بازرسان بین المللی اجازه دهد از تاسیسات هسته ای این کشور، بخصوص از مرکز غنی سازی قم بازدید کنند و به سوال های مربوط به تلاش احتمالی برای دستیابی به سلاح های هسته ای پاسخ دهد.

به گزارش این روزنامه، انتشار اخبار مربوط به وجود یک مرکز غنی سازی اورانیوم در قم، اهرم جدیدی را در اختیار آمریکا قرار داده است تا در مذاکرات آتی هسته ای برای اعمال فشار بیشتر بر ایران به کار گیرد. دولت آمریکا هنوز به طور رسمی درخواست هایش از ایران در این گفتگوها را مطرح نکرده است ولی به گزارش نیویورک تایمز ایالات متحده از این کشور خواهد خواست یادداشت ها و کامپیوترهای مراکز هسته ای خود را برای بررسی بیشتر به آژانس بین المللی انرژی اتمی تحویل دهد. آمریکا قرار است پنجشنبه این هفته به همراه سایر اعضای گروه ۱+۵ با ایران درباره برنامه اتمی این کشور گفتگو کند. باراک اوباما در تبلیغات انتخاباتی سال گذشته خود، یکی از اولویت هایش را گفتگوی مستقیم با ایران عنوان کرده بود و این نخستین گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی است. به نوشته نیویورک تایمز، آمریکا در مذاکرات پیش رو از ایران خواهد خواست به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد به هر نقطه این کشور که خواستند سفر کنند تا فعالیت های مشکوک را بررسی کنند. بر این اساس، مهم ترین موضوع برای آمریکا دسترسی بازرسان بین المللی به تاسیسات غنی سازی جدید این کشور در قم است. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در سخنانی گفته است به بازرسان بین المللی اجازه داده می شود از این تاسیسات بازدید کنند و این خبر با استقبال آمریکا مواجه شده است. نیویورک تایمز به نقل از دیوید کی که هدایت فعالیت های بین المللی برای یافتن تاسیسات اتمی عراق را برعهده داشت، نوشته است که انتشار خبر وجود تاسیسات غنی سازی در قم که تاکنون مخفی نگه داشته شده بود، سوال هایی را درباره علت دخالت نیروهای مسلح ایران در برنامه اتمی این کشور مطرح می کند. به گفته آقای کی، مخفی بودن این تاسیسات این سوال را مطرح می کند که آیا ایران در حال خیز برداشتن برای تولید بمب اتمی است؟ نیویورک تایمز همچنین از درخواست آمریکا برای مصاحبه بازرسان بین المللی با دانشمندان اتمی ایران که در طرح های هسته ای "۱۱۰" و "۱۱۱" فعالیت کرده اند، خبر داده است. به نوشته این روزنامه، این دو طرح از طرح های اتمی فوق سری تهران هستند که سازمان های اطلاعاتی آمریکا پس از نفوذ به شبکه کامپیوتری ایران در سال ۲۰۰۷ از وجود آنها خبردار شدند. دولت ایران وجود این طرح ها را رد می کند و آنها را سندسازی و دروغ می داند. نیویورک تایمز همچنین می افزاید در روزهای اخیر لحن مقام های رسمی آمریکا درباره برنامه اتمی ایران خشن تر شده است. رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا یکی از این افراد است که ایران را به فریبکاری متهم کرده است. آقای گیتس در مصاحبه با شبکه ای بی سی، تاسیسات مخفی غنی سازی اتمی ایران را "بخشی از روال فریبکاری و دروغگویی دولت ایران" عنوان کرد.

آقای گیتس گفت به باور او ایران در پی سلاح هسته ای است ولی هنوز مشخص نیست آیا رهبران این کشور به طور رسمی برای تولید این نوع سلاح تصمیم گیری کرده اند یا خیر؟ نیویورک تایمز همچنین به نقل از یکی از مشاوران باراک اوباما که از او نام نبرده، نوشته است که تا این هفته شرایط به نظر می رسد شرایط به نفع ایرانی هاست ولی اکنون آنها باید پاسخگو باشند. به گفته او، ایران باید به سوال پاسخ دهد: "اگر آنها وجود یک مرکز غنی سازی در زیر کوه را مخفی نگه داشته اند، چه موضوع های دیگری وجود دارد که فراموش کرده اند به اطلاع بازرسان بین المللی برسانند؟"

مطالب مرتبط