تاسيسات هسته‌اى قم ۲۵ اكتبر بازرسى مى شود

Image caption آقای البرادعی تاکید کرد که سوابق نحوه تصمیم گیری آژانس در آستانه جنگ عراق نشان می دهد که این سازمان تحت فشار سیاسی قرار نمی گیرد

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دیدار با مقام های ایرانی، اعلام کرد بازرسان این سازمان در روز 25 اکتبر از تاسیسات غنی سازی قم بازدید خواهند کرد.

محمد البرادعی که همراه با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در کنفرانسی خبری شرکت داشت، همچنین تایید کرد که در سفر اخیر خود به ایران درباره خواسته ایران جهت تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران با مقام های ایرانی گفتگو کرده است.

او تایید کرد که گزینه انتقال اورانیوم ایران به خارج جهت غنی سازی تا مرز 20 درصد و تبدیل آن به سوخت رآکتور تهران مورد بحث قرار دارد و گفت در روز 19 اکتبر جلسه ای توسط آژانس در شهر وین، پایتخت اتریش برگزار می شود که در آن نمایندگان ایران، روسیه، آمریکا و فرانسه برای گفتگو درباره امکان و چگونگی این فرایند دیدار خواهند کرد.

ایران اورانیوم 20 درصد غنی شده را برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران نیاز دارد که پیش از انقلاب اسلامی در ایران ساخته شده و ایزوتوپ لازم برای پرتو-درمانی بیماران سرطانی را تولید می کند.

آقای صالحی نیز در جریان این کنفرانس خبری تایید کرد که "قرار بر این است که اورانیوم 3.5 درصد بدهیم و اورانیوم 20 درصد را تحویل بگیریم و این موضوع مسیر خود را طی می کند."

خبرگزاری رویتر در روزهای قبل اعلام کرده بود که ایران حدود هفت ماه پیش به آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده بود که سوخت لازم برای فعالیت این رآکتور رو به پایان است و به گفته آژانس چند کشور برای تامین این سوخت اعلام آمادگی کرده اند.

منابع خبری اعلام کرده بودند در جریان گفتگوهای انجام شده در ژنو در هفته گذشته (روز پنجشنبه، اول اکتبر) بر سر اینکه ایران مقداری از اورانیوم با غلظت پایین (LEU) خود را جهت غنی سازی بیشتر به خارج از این کشور (روسیه و سپس فرانسه) انتقال دهد "توافق اصولی" میان طرفین حاصل شده بود که این مسئله بطور بالقوه می توانست از تنش ایجاد شده میان ایران و غرب، به ویژه پس از برملا شدن وجود تاسیسات هسته ای قم بکاهد؛ زیرا غرب، با وجود تاکید ایران بر نیات صلح آمیز برنامه هسته ای خود، معتقد است ایران به ماده اولیه کافی برای ساخت یک بمب هسته ای دست یافته است.

"از رویارویی به همکاری"

Image caption علی اکبر صالحی گفت مسئله انتقال اورانیوم 3.5 درصد ایران به خارج جهت غنی سازی بیشتر "مسیر خود را طی می کند"

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از پاسخ به سوال خبرنگاران اذعان کرد که اکنون "در موقعیتی حساس قرار داریم" و گفت روند، از "رویارویی" به سمت "شفافیت و همکاری" تغییر کرده است.

آقای البرادعی همچنین به مسئله زمان برملا ساختن تاسیسات هسته ای قم (که آن را یک "تاسیسات آزمایشی غنی سازی" خواند) اشاره کرد و تصریح کرد که "آژانس بر اساس تفسیر خود از قانون" معتقد است ایران می بایست به محض تصمیم گیری درباره ساخت تاسیسات هسته ای جدید، به آژانس اطلاع می داد، اما گفت ایران "تفسیر دیگری از قوانین دارد" و معتقد است می تواند تا شش ماه پیش از ورود مواد هسته ای به تاسیسات ساخت چنین تاسیساتی را اطلاع ندهد.

ایران اعلام کرده است که تاسیسات تاسیسات قم ( که از آن با نام "فوردو" یاد می شود) تا 18 ماه دیگر عملیاتی نخواهد شد و علی اکبر صالحی نیز در کنفرانس خبری تاکید کرد که مسئله زمان اعلام وجود تاسیسات جدید، اکنون مسئله اصلی نیست.

اظهارات آقای البرادعی کمتر از یک روز پس از آن مطرح شد که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از وجود یک گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که به نوشته این روزنامه در آن نتیجه گرفته شده که ایران اطلاعات کافی برای طراحی و تولید بمب اتمی را کسب کرده است.

اما آقای البرادعی در این کنفرانس خبری تاکید کرد که سازمان تحت هدایت او "به اطلاعات متقنی که نشان از وجود یک برنامه تسلیحاتی هسته ای ادامه دار در ایران داشته باشد" دست نیافته است و با اشاره به موضع آژانس در آستانه حمله به عراق درباره از سرگیری برنامه هسته ای عراق، تلویحا گفت انتشار چنین گزارش هایی بر این نهاد بین المللی فشار سیاسی وارد نمی کند.

با این وجود آقای البرادعی گفت نگرانی هایی درباره برنامه هسته ای ایران وجود دارد و افزود: "ما از طرف ایران به شفافیت و از طرف جامعه بین المللی به همکاری نیاز داریم."

او گفت: "اتهاماتی علیه ایران مبنی بر اینکه مطالعاتی برای تسلیحاتی شده انجام داده، وجود دارد. البته اینها مسائلی هستند که ما هنوز در حال تحقیق درباره آن هستیم."

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین ایران را به پذیرش پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای فراخواند و آن را سبب اعتماد سازی بیشتر دانست.

مطالب مرتبط