واکنش روسیه به ادعای دخالت دانشمندان روس در برنامه 'بمب اتمی' ایران

گزارش تایمز

روسیه نسبت به گزارش های مربوط به وجود یک فهرست از نام دانشمندان روس که اسرائیلی ها می گویند برای تولید یک بمب اتمی به ایران کمک می کنند، واکنش نشان داده است.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه روز سه شنبه ۱۴ مهر (۶ اکتبر) از وجود چنین فهرستی اظهار بی اطلاعی کرد، اما گفت: "اگر چنین فهرستی در کار باشد، نمی توانیم آن را نادیده بگیریم".

یک روز پیش تر روزنامه تایمز چاپ لندن نوشته بود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سفر ناگهانی خود به مسکو در ماه گذشته میلادی، فهرستی از اسامی دانشمندان روس را در اختیار دولت روسیه قرار داده است که اسرائیل عقیده دارد برای دستیابی به بمب اتمی به ایران کمک می کنند.

اکنون دبیر شورای امنیت روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگاران می گوید: "در حال حاضر اطلاعی ندارم که آیا چنین فهرستی در اختیار نهادهای اطلاعاتی یا سایر نهادهای دولتی روسیه قرار گرفته است یا نه".

او گفت که کشورش توسعه برنامه صلح آمیز اتمی را حق ایران می داند، اما چنین برنامه ای نباید شامل جنبه های مخفیانه باشد.

روزنامه تایمز نوشته بود که آقای نتانیاهو به اتفاق اوزی آراد، مشاور امنیت ملی اسرائیل با یک هواپیمای اختصاصی به مسکو سفر کرده بودند.

این روزنامه نوشته بود که دفتر نخست وزیر اسرائیل در آن هنگام اعلام کرده بود که آقای نتانیاهو به بازدید از یک قرارگاه سری نظامی رفته است، اما "بعد معلوم شد که او به روسیه رفته و با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر و دمیتری مدویدف، رئیس جمهوری این کشور گفت و گو کرده است".

به نوشته روزنامه تایمز، یک منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه گفته است: "شنیده ایم که آقای نتانیاهو با فهرستی از اسامی و "شواهدی متقن" آمده بود که نشان می دهد دانشمندان روس در تلاش ایران برای دستیابی به بمب هسته ای به این کشور کمک می کنند".

او گفته است: "به همین دلیل مسئله محرمانه نگاه داشته شد، قصد این بود که روس ها تشویق به اقدام شوند، نه این که خجالتزده شوند".

مطالب مرتبط