صالحی: احتمال به کارگیری نسل جدید سانتریفیوژها در تأسیسات قم

علی اکبر صالحی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از احتمال به کار گرفتن نسل جدیدی از سانتریفیوژها در تأسیسات درحال ساخت غنی سازی این کشور در نزدیکی قم خبر داد.

علی اکبر صالحی روز دوشنبه ۱۳ مهر (۵ اکتبر) در یک برنامه تلویزیونی گفت: "در دو سه ماه اخیر بیشتر تلاش خود را در تحقیق و توسعه ماشین های جدید سانتریفیوژ مصروف کردیم تا بهره تولید را بالا ببریم و بومی سازی را هر چه بیشتر توسعه دهیم و نیاز به برخی قطعات خارجی را کمتر کنیم".

آقای صالحی حدود دو هفته پیش تر در یک کنفرانس خبری گفته بود که سازمان انرژی اتمی ایران در حال تولید دستگاه هایی با قدرت جدا کنندگی بالاتر از دستگاه های موجود در ایران است و اظهار امیدواری کرده بود که به زودی اخباری "مسرت بخش" در این زمینه اعلام کند.

ایران چند روز پس از این اظهارات آقای صالحی، وجود یک کارخانه در حال ساخت غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد.

مقامات غربی می گویند که ساخت این مجموعه را از قبل زیر نظر گرفته بودند و عقیده دارند که ایران در مورد آن پنهانکاری می کرده است.

اما ایران می گوید که وجود این تأسیسات را حتی زودتر از موقع به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در برنامه تلویزیونی اخیر خود در توضیح این اختلاف نظر گفته است: "در موافقت نامه پادمان بندی به نام ۳.۱ وجود داشت که بر اساس آن کشورهای عضو موظف بودند ۱۸۰ روز پیش از تزریق مواد هسته ای در یک سایت، مطلب را به آژانس اطلاع دهند. ولی پس از ماجرای عراق، این بند ارتقاء یافت و در پروتکل الحاقی هم مطرح شد".

به گفته او بند "ارتقاء یافته" ۳.۱ اعضای آژانس را موظف کرده است که از زمان اتخاذ تصمیم برای احداث تأسیسات جدید هسته ای، آژانس را مطلع کند.

آقای صالحی می گوید: "ما هم این بند ارتقاء یافته را داوطلبانه اجرا می کردیم تا زمانی که مسئله هسته ای ما به شکل ناعادلانه ای در شورای امنیت مطرح شد و ایران تصمیم گرفت که اجرای داوطلبانه بند ۳.۱ ارتقاء یافته را متوقف کند و به چارچوب همان بند گذشته بازگردد".

شورای امنیت سازمان ملل متحد که نگران احتمال نظامی بودن اهداف برنامه هسته ای ایران است، تا کنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، اما ایران می گوید اهدافش صلح آمیز است و از حق خود برای دستیابی به انرژی هسته ای عدول نخواهد کرد.

مطالب مرتبط