مقام آلمانی: ماموران ایرانی در آلمان فعالند

تظاهرات مخالفان ایرانی در آلمان - عکس آرشیوی
Image caption بعضی از شهرهای آلمان نیز شاهد تظاهرات مخالفان پس از انتخابات ایران بود

تلویزیون دولتی آلمان به نقل از یک مقام اطلاعاتی این کشور گزارش داده است که ایران مامورانی در آلمان دارد و به کمک آنها مخالفان خود را در پی انتخابات جنجالی ماه ژوئن زیر نظر گرفته است.

به گزارش تلویزیون "اِی آر دی" مانفرد مرک معاون وزارت اطلاعات آلمان گفت: "ما می دانیم که سازمان (جاسوسی) ایران افرادی را در میان تظاهرکنندگان دارد."

او در برنامه "پانوراما" که پنجشنبه پخش می شود افزود: "ما شواهدی داریم که از مردم فیلمبرداری می شود، و اینکه این سازمان ها می خواهند مردم را شناسایی کنند."

برنامه پانوراما به نقل از مخالفان ایرانی و افرادی در سفارت ایران گفت که این ماموران تلفن های تهدیدآمیزی به بعضی از تظاهرکنندگان می زنند و وقتی شرکت کنندگان در تظاهرات برای بازدید از اقوام به ایران برمی گردند بازداشت می شوند.

این کانال آلمانی همچنین گزارش داد که وزارت خارجه آلمان گفته است دولت ایران "مکررا" از دولت آلمان خواست بیان آزادانه عقاید توسط ایرانیان ساکن آلمان را محدود کند.

اما علیرضا شیخ عطار سفیر ایران در آلمان این موضوع را رد کرده است.

او به برنامه پانوراما گفت: "هیچ نامه یا پیام کتبی از ما در این زمینه وجود نداشته است. دروغ های زیادی در رسانه ها درباره اعتراضات منتشر شد."

اعلام پیروزی محمود احمد نژاد در انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد تظاهرات گسترده رای دهندگانی که آن را آمیخته به تقلب می دانستند در پی داشت. این اعتراضات حتی به شهرهای اروپا و آمریکا نیز کشیده شد.

برخورد خشونت آمیز حکومت ایران با معترضان که شماری کشته به جا گذاشت با محکومیت بین المللی از جمله از سوی آلمان روبرو شد.