احتمال تعویق دوباره محاکمه هفت بهایی در ایران

بهائیان بازداشت شده
Image caption هفت رهبر جامعه بهائیان از اردیبهشت ماه در بازداشت به سر می‌برند

"جامعه جهانی بهائی" می گوید که ممکن است محاکمه هفت تن از بهائیان ایران که بر اساس اعلام قبلی قرار است روز یکشنبه ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) برگزار شود، به تعویق بیفتد.

دایان علایی، نماینده "جامعه جهانی بهایی" در سازمان ملل گفته است: "معلوم نیست که دادگاه روز یکشنبه برگزار می شود یا دوباره به تعویق می افتد".

خانم علایی عقیده دارد که اگر دادگاه برگزار نشود، هفت متهم بهایی بر اساس قوانین ایران باید با وثیقه آزاد شوند.

او گفته است که طبق قوانین ایران، وکیلان مدافع باید حداقل دو روز کاری پیش از محاکمه، کتبا از برگزاری دادگاه مطلع شوند و این نکته که وکیلان هفت متهم بهایی تا روز جمعه ۲۴ مهر نامه ای در این مورد دریافت نکرده اند، ممکن است نشانه ای از تعویق دوباره محاکمه باشد.

محاکمه هفت عضو گروه "یاران"، که به گفته مرکز بین المللی بهائیان به امور بهائیان ایران رسیدگی می کردند، ابتدا قرار بود روز ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) برگزار شود، اما دادگاه درخواست وکیلان مدافع برای تعویق محاکمه را پذیرفت و آن را به ۲۶ مهر موکول کرد.

وکیلان مدافع گفته بودند که چون دسترسی کافی به متهمان نداشته اند، برای آماده شدن به وقت بیشتری نیاز دارند.

پیش تر مقامات دادستانی تهران این هفت بهایی را به جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام متهم کرده بودند.

هفت بهایی یاد شده که اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ (اواسط مه ۲۰۰۸) در مشهد بازداشت شدند، فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت نام دارند.

مطالب مرتبط