آمریکا 'تروریست' بودن گروه جندالله را بررسی می‌کند

ایان کلی
Image caption سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بمبگذاری اخیر در ایران را تروریستی دانسته است

دولت آمریکا می گوید که موضوع "تروریست بودن" گروه جندالله را در دست بررسی دارد، اما هنوز در این خصوص تصمیم نهایی اتخاذ نکرده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بعد از ظهر دوشنبه (19 اکتبر) این مطلب را بیان کرد.

ایران گروه جندالله را مسوول بمبگذاری اخیر در استان سیستان و بلوچستان که به کشته شدن بیش از چهل تن از جمله چند فرمانده سپاه پاسداران منجر شد، می داند.

مقام های ایرانی در سال های گذشته بارها آمریکا را به حمایت از جندالله متهم کرده اند. آمریکا این اتهام را بی اساس می داند.

ایان کلی گفت که آمریکا موضوع تروریستی اعلام کردن چند گروه را در دست بررسی دارد و یکی از این گروه ها جندالله است.

جندالله که رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد، هدفش را تلاش برای تامین حقوق قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده است، اما تاکید دارد که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست، اما به گفته مقام های ایرانی، افراد مسلح جندالله در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

دولت آمریکا حمله روز یکشنبه که به جندالله نسبت داده شده را تروریستی خوانده و آن را محکوم کرده است.

ایان کلی با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که آمریکا برای قربانیان بیگناه حمله روز یکشنبه سوگوار است.

Image caption جندالله هدفش را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ می داند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اتهام دخالت کشورش در بمبگذاری روز یکشنبه را کذب محض دانست.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، این واقعه را "نتیجه اقدامات آمریکا" دانسته است.

با این همه، رئیس جمهوری ایران و وزارت خارجه این کشور به طور مستقیم دولت آمریکا را مسوول بمبگذاری سیستان و بلوچستان معرفی نکرده اند.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه اش " برخی کشورها و حاميان گروه‌های تروريستی" را مسوول واقعه سیستان و بلوچستان دانسته و تاکید کرده است: "به مدعيان مبارزه با تروريسم يادآور می ‌شود که برخورد دوگانه و گزينشي با معضل تروريسم کمکي به حل مشکلات آنان در منطقه نخواهد کرد و آثار زيانباری را براي آنان و کل منطقه به بار خواهد آورد."

در چند سال گذشته چندین بار در سیستان و بلوچستان حوادث خشونت رخ داده است و عمدتا مسوولیت این وقایع را گروه جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله- بر عهده گرفته است.

اخبار مربوط به فعالیت گروه جندالله در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال پیش انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسوول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آن ها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد، اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسوول آن اعلام شد.

مطالب مرتبط