شورای امنیت حمله انتحاری در ایران را محکوم کرد

Image caption نور علی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و تعدادی دیگر از فرماندهان ارشد نظامی از کشته شدگان حمله پیشین هستند

شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای انفجار در سیستان و بلوچستان را اقدامی تروریستی خوانده و آن را محکوم کرده است.

پانزده کشور عضو شورای امنیت با صدور بیانیه ای در روز سه شنبه بر مجازات عاملان، حامیان و سازمان دهندگان این حمله که مرگ تعداد زیادی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و ساکنان محلی را به همراه داشت، تاکید کردند و از اعضای سازمان ملل متحد خواستند با دولت ایران در این زمینه همکاری کنند.

این بیانیه به درخواست محمد خزائی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد منتشر شد. آقای خزائی، پیش تر در نامه ای به شورای امنیت نوشته بود دولت ایران از این نهاد بین المللی توقع دارد حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان را به قوی ترین شکل ممکن محکوم کند.

نزدیک به شصت تن در حمله انتحاری در یک نمایشگاه محلی در منطقه پیشین در شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان که در نزدیکی مرز پاکستان قرار دارند، کشته شدند.

تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از جمله نورعلی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در این حمله جان خود را از دست دادند.

گروه جندالله مسوولیت این حمله را عهده دار شده است.

لی لونگ مینه، سفیر ویتنام در سازمان ملل متحد و رئیس دوره ای شورای امنیت در بیانیه ای که برای روزنامه نگاران قرائت کرد، حمله انتحاری در پیشین را به قوی ترین شکل محکوم کرد.

لی لونگ مینه ضمن ابراز همدردی با قربانیان و بازماندگان آنها، از اعضای سازمان ملل متحد خواست با دولت ایران برای مجازات عاملان ین حمله همکاری کنند.

لی لونگ مینه گفت: "اعضای شورای امنیت بر لزوم مجازات عاملان، سازمان دهندگان و حامیان مالی این اقدام تروریستی تاکید دارند. آنها از همه کشورها می خواهند بر اساس تعهدات خود به حقوق بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت به صورت فعالانه با مقام های ایرانی همکاری کنند."

بیانیه شورای امنیت همچنین بر اهمیت مبارزه اعضای سازمان ملل متحد با انواع تروریسم و تهدیدهای آن برای صلح جهانی تاکید کرده است.

پیش از این، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان را محکوم کرده بود.

مطالب مرتبط