'اجرای حکم صفر انگوتی، نوجوان محکوم به اعدام، به تعویق افتاد'

صفر انگوتی
Image caption صفر انگوتی به اتهام ارتکاب قتل عمد در نوجوانی به اعدام محکوم شده است

اجرای حکم فردی که به اتهام قتل در نوجوانی به اعدام محکوم شده بود به تعویق افتاده است.

روز چهارشنبه، 21 سپتامبر (29 مهر)، وکیل صفر انگوتی، بیست ساله که در سن هفده سالگی در جریان یک نزاع خیابانی فرد دیگری را به قتل رسانده بود، از تعویق حکم اعدام این فرد به مدت یک ماه خبر داد.

محمد مصطفایی، وکیل صفر انگوتی، در مطلب کوتاهی در وبلاگ خود نوشته است که به خانواده صفر انگوتی یک ماه مهلت داده شده است تا رضایت مقتول را اخذ کند.

آقای مصطفایی در همین مطلب گفته است که افراد بسیاری برای قانع کردن خانواده مقتول به خودداری از اجرای حکم در برابر زندان اوین گرد آمده بودند و افزوده است که "ولی دیگر محکومین به اعدام از جمله سهیلا غدیری به دار آویخته شدند."

اشاره آقای مصطفایی به حکم اعدام سهیلا غدیری (یا قدیری) است که به گفته وکیل مدافع او، به علت جنون پس از زایمان فرزند نوزاد خود را به قتل رسانده بود.

خبر تعویق در اجرای حکم اعدام صفر انگوتی در حالی گزارش می شود که هفته گذشته، بهنود شجاعی، که او نیز به اتهام قتل در یک نزاع خیابانی مجرم شناخته شده بود، به دلیل خودداری اولیاء دم از دادن رضایت، در زندان اوین اعدام شد.

اعدام بهنود شجاعی، که حکم او قبلا به تعویق افتاده بود، واکنش گسترده ای را در داخل و خارج ایران در پی داشت و بار دیگر جمهوری اسلامی را به دلیل اعدام محکومان نوجوان هدف انتقاد قرار داد.

قضات در ایران به صدور احکام اعدام برای نوجوانان زیر هجده سال ادامه می دهد اما اجرای حکم تا زمان رسیدن محکوم به سن هجده سالگی به تعویق می افتد.

ایران تنها کشوری در جهان است که همچنان به صدور و اجرای احکام اعدام برای متهمان زیر سن قانونی ادامه می دهد.

قانون قصاص

براساس قوانین جزایی جمهوری اسلامی، قتل یک جرم خصوصی محسوب می شود و در نتیجه، جلوگیری از اجرای حکم اعدام، یا قصاص نفس به تلافی کشته شدن مقتول، منوط به رضایت شاکیان خصوصی است.

Image caption محمد مصطفایی جرم موکل خود را قتل غیرعمد دانسته است

مدافعان حقوق بشر ضمن درخواست از ایران برای لغو احکام اعدام به طور کلی، تاکید داشتده اند که این کشور براساس میثاق های بین المللی به خصوص کنوانسیون حقوق کودک، که آن را امضا کرده، موظف است از اعدام افراد زیر سن قانونی خودداری ورزد.

جمهوری اسلامی از نظر تعداد و اجرای احکام اعدام برای جرایم مختلف در رده های نخست جدول جهانی قرار دارد و همچنین مجازات هایی مانند سنگسار، قطع اندام های بدن و شلاق، که حقوقدانان آنها را مصادیق تنبیه های غیرانسانی و مغایر فرهنگ قضایی جهان می دانند، در قوانین این کشور وجود دارد و گاه به اجرا گذاشته می شود

صفر انگوتی، متولد سال 1368، در سن هفده سالگی در جریان یک نزاع خیابانی در شهرک هشتگرد، با ضربه کارد فرد دیگری به نام مهدی رضایی را به قتل رساند.

صفر در جریان محاکمه گفت که به دلیل برخورد تحریک آمیز مهدی بر سر دختری که مورد علاقه اش بود، با مهدی درگیر شد و وارد شدن ضربه کارد به او را تصادفی عنوان کرد و مدعی شد که پس از وارد شدن این ضربه، مهدی در اثر برخورد با یک وانت عبوری کشته شد.

پس از این حادثه، متهم برای مدتی متواری بود اما، به گفته او، به دلیل عذاب وجدان، خود را تسلیم ماموران انتظامی کرد.

وکیل صفر انگوتی گفته است که دادگاه می بایست به دلیل برخورد مقتول با وانت، پرونده را از منظر قتل غیرعمد مورد بررسی قرار دهد اما اتهام قتل عمد را پذیرفت و به قصاص محکوم رای داد.

مجازات قتل غیرعمد بر اساس قوانین جمهوری اسلامی پرداخت دیه به اولیاء دم است.

آقای مصطفایی گفته است که حکم اعدام صفر انگوتی توسط قضات دیوانعالی تایید و از سوی رئیس قوه قضائیه تنفیذ شد اما اجرای حکم دوبار در پای چوبه دار با دستور قضایی و به منظور کسب رضایت اولیاء دم به تعویق افتاده بود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست