اوباما با سارکوزی و مدودف درباره ایران گفتگو کرد

Image caption اوباما خواهان حل و فصل مناقشه اتمی ایران است

کاخ سفید گفته است که روسای جمهوری آمریکا، فرانسه و روسیه از طرح محمد البرادعی، مدیرکل آژانس برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران "بطور کامل" حمایت می کنند. علی لاریجانی، این طرح را را فریب خوانده است.

از سوی دیگر، گروهی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از اتریش به ایران سفر کرده اند تا از تاسیسات غنی سازی اورانیوم قم بازدید کنند.

هم زمان، کاخ سفید با صدور دو بیانیه از گفتگوهای تلفنی جداگانه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه خبر داده است.

کاخ سفید می گوید، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه "بطور کامل" از طرح محمد البرادعی، مدیر کل آژانس، برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران حمایت می کنند.

جزئیات طرح البرادعی هنوز اعلام نشده اما بر اساس گزارش ها، آقای البرادعی پیشنهاد کرده که ایران حدود 70 درصد ذخیره اورانیوم غنی شده خود را برای غنی سازی تا حدود 20 درصد و تبدیل به سوخت رآکتور مذکور به روسیه و از آنجا به فرانسه بفرستد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در تازه ترین واکنش خود با خروج ذخیره اورانیوم غنی شده از کشور مخالفت کرده و طرف های غربی مذاکره با ایران را به تلاش برای فریب این کشور متهم کرده است.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا "افشای" تاسیسات اتمی قم را نشانه پنهان کاری ایران در فعالیت های هسته ای اش می دانند. ایران این اتهام را بی اساس می داند.

گروهی از بازرسان آژانس روز شنبه وین، پایتخت اتریش، را به مقصد تهران ترک کردند.

قرار است آن ها از تاسیسات غنی سازی اورانیوم قم که ایران آن را ناتمام اعلام کرده، بازدید کنند.

مذاکرات اوباما

Image caption علی لاریجانی در گذشته مذاکره کننده ارشد اتمی ایران بود

کاخ سفید روز شنبه تاکید کرد که باراک اوباما و دیمیتری مدودف از طرح مدیرکل آژانس حمایت می کنند.

در یکی از بیانیه های کاخ سفید آمده است که روسای جمهوری آمریکا و روسیه بر "لزوم حفظ موضع واحد در پیگیری نگرانی های مشترک در قبال برنامه اتمی ایران" تاکید کرده اند.

در بیانیه دیگر، باراک اوباما و نیکولا سارکوزی صراحتا بر "موضع واحد" آمریکا و فرانسه در برابر ایران تاکید کرده اند.

رهبران آمریکا، فرانسه و روسیه همچنین به طور تلویحی از ایران خواسته اند که طرح مدیرکل آژانس را بپذیرد.

ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد و غنی سازی اورانیوم در داخل کشور را حق خود می داند.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روز شنبه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "احساس می کنم و در سفر اخیر به ژنو هم بر اساس مذاکراتی که داشتیم این تلقی برای من بیشتر شد که غربی ها اصرار دارند به سمت نوعی فریبکاری بروند و مسائلی را به ما تحمیل کنند؛ به این معنا که مطرح کرده اند ما زمانی سوخت ۲۰ درصد را به ایران می دهیم که شما مواد غنی شده خود را به ما بدهید."

او تاکید کرد، "هیچ ارتباطی بین این دو مسئله" نمی بیند.

اشاره آقای لاریجانی به پیشنهادیست که مدیرکل آژانس روز چهارشنبه 21 اکتبر در وین به نمایندگان ایران، روسیه و فرانسه ارائه کرد و گفت که انتظار دارد این سه کشور تا روز جمعه به آن پاسخ دهند.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود که کشورش سخنان آقای برادعی را به معنای تعیین ضرب الاجل نمی داند و پاسخ خود را به پیشنهاد او هفته آینده ارائه خواهد کرد.

اکنون علی لاریجانی می گوید: "حدس من این است که آمریکایی ها در پشت صحنه با برخی از کشورها زد و بندهایی دارند تا به بهانه تأمین سوخت نیروگاه اتمی، مواد غنی شده در ایران به میزان ۴ ونیم درصد را از ما بگیرند و توسط کشورهایی مثل فرانسه و روسیه آن را تبدیل به میوه سوخت کنند. شاید تصور آنها این است که به این طریق این مواد غنی شده را از دست ما در آورند که امیدواریم ایرانی ها به این مسئله توجه لازم را داشته باشند."

این تردید در حالی مطرح می شود که پیشنهاد ارسال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران برای تبدیل به سوخت، ابتدا توسط رئیس جمهوری این کشور مطرح شده بود.

محمود احمدی نژاد یک روز پیش از ملاقات نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، در جمع خبرنگاران گفته بود که یکی از موضوعاتی که در این ملاقات مطرح خواهد شد، خرید سوخت هسته ای برای رآکتور تهران است و "ما حتی آمادگی داریم که مواد ۳.۵ درصد را بدهیم و آنها آن را تا ۱۹.۷۵ یا ۲۰ درصد غنی کنند و به ما تحویل دهند."

مطالب مرتبط