متکی: مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور تهران منتفی نیست

متکی
Image caption متکی: مبادله سوخت راکتور تهران با اورانیوم داخلی منتفی نیست

وزیر امور خارجه ایران امکان قبول پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده در داخل با سوخت رآکتور تهران را منتفی ندانسته است.

روز دوشنبه، 26 سپتامبر (4 آبان)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از منوچهر متکی، وزیر خارجه، گفت که برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران "ممکن است مثل دفعات پیش پول بدهیم و یا ممکن است بخشی از سوختی را که الان در اختیار داریم و در حال حاضر مورد نیاز ما نیست، تحویل دهیم."

براساس این گزارش، آقای متکی که در جریان بازدید از نمایشگاه مطبوعات در تهران با این خبرگزاری سخن می گفت، افزود "تصمیم گیری درباره اینکه کدام گزینه را انتخاب کنیم موضوعی است که در دستور کار بررسی جمهوری اسلامی قرار دارد و طی چند روز آینده در باره آن اعلام نظر می شود."

اوایل هفته گذشته اعلام شد که در جریان مذاکرات جمهوری اسلامی با آمریکا، روسیه و فرانسه در وین، طرح پیشنهادی محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای حل اختلاف بر سر برنامه های هسته ای ایران در اختیار نمایندگان کشورهای شرکت کننده قرار گرفت.

ظاهرا براساس این طرح، قرار شده است که ایران حدود هفتاد و پنج درصد از کل اورانیومی را که در سال های اخیر در داخل کشور تا خلوص 3.5 درصد غنی کرده برای دریافت مقدار لازم اورانیوم با خلوص 19.75 درصد برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به روسیه ارسال کند.

اورانیوم غنی شده تا خلوص مورد نظر سپس به فرانسه ارسال و محصول نهایی به شکل لوله های سوخت که تنها قابل کاربرد در رآکتور تهران خواهد بود در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

Image caption در گذشته ایران همیشه موفق به تامین سوخت رآکتور تهران شده بود

قرار بود ایران نظر نهایی خود در این مورد را روز جمعه گذشته به آژانس بین المللی اعلام کند اما تصمیم گیری در این زمینه را تا اواسط هفته جاری به تعویق انداخت که باعث بروز شایعاتی در مورد اختلاف نظر بین نهادهای مختلف حکومتی در این مورد شد.

با اعلام جزئیات توافق مقدماتی وین، علی لاریجانی، رئیس مجلس و سرپرست سابق مذاکرات هسته ای ایران، کشورهای غربی را به فریبکاری برای محروم کردن جمهور اسلامی از اورانیوم غنی شده در تاسیسات داخلی متهم کرد.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز روز دوشنبه به خبرگزاری دانشجویان، ایسنا، گفت: "هنوز به این مساله جوابی داده نشده است و باید در خصوص آن، بحث‌ها و تبادل نظرهای زیادی در کشور انجام شود."

بروجردی همچنین نظر مجلس در این زمینه را خرید سوخت ۲۰ درصد با پرداخت هزینه لازم اعلام کرد.

در مقابل، آمریکا تعلل جمهوری اسلامی در پذیرش پیشنهاد آقای البرادعی را مورد انتقاد قرار داده و خواستار دریافت پاسخ مثبت ایران به این پیشنهاد شده است.

ایالات متحده هشدار داد که ایران باید هرچه سریعتر به این پیشنهاد پاسخ گوید و رئیس جمهوری آن کشور در این زمینه با رهبران روسیه و فرانسه تماس گرفته است.

اتهام "سازشکاری"

روز جمعه هفته گذشته، دولت روسیه اعلام کرد که پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی را پذیرفته که ظاهرا به این معنی بود که از ایران نیز انتظار می رود این پیشنهاد را مورد قبول قرار دهد.

آقای متکی در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت که بدون توجه به نحوه تامین سوخت رآکتور تهران، "فعالیت های قانونی ایران در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای همچنان ادامه خواهد یافت."

برخی فعالان و گروه های سیاسی گفته بودند که دولت آقای احمدی نژاد، پس از تبلیغات فراوان در مورد پافشاری بر سر ادامه غنی سازی اورانیوم حتی تا درجه خلوص بیشتر در داخل و طرح این موضوع به عنوان یک دستاورد عظیم ملی، در برابر فشارهای خارجی و خطر افزایش تحریم های بین المللی، در اجلاس وین عملا خواست کشورهای غربی را پذیرفته و از مواضع خود عقب نشینی کرده است.

Image caption متکی روش هسته ای احمدی نژاد را موثرتر از سیاست خاتمی دانسته است

در مقابل، خبرگزاری ایرنا در گزارش روز دوشنبه خود، دولت های قبلی را، که ظاهرا اشاره به دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق است، به سازشکاری هسته ای متهم کرده و به نقل از منوچهر متکی گفته است که "در سال 1382 پیشهاد شده بود که ما هیچگونه غنی سازی در کشور نداشته باشیم اما همین الان، در حال تعامل برای تامین سوخت رآکتور هستیم."

رآکتور اتمی تهران، که در زمینه های تحقیقاتی و پزشکی فعالیت دارد، در دهه 1960 میلادی راه اندازی شد و از آن زمان به بعد، از جمله پس از استقرار جمهوری اسلامی، همواره سوخت مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر تامین کرده است.

در عین حال، آقای متکی گفت که "یکی از تفاوت های مهم امروز با سال 82 این است که ما امروز سوخت تولیدی خود را در اختیار داریم."

وی گفت که در نشست اخیر وین، پیش نویس هایی در مورد نحوه تامین سوخت رآکتور تهران در شرایط کنونی تنظیم شد که در دست بررسی است و افزود که "پاسخ صریح و شفاف ایران در خصوص این پیش نویس ها اعلام خواهد شد."

همزمان، خبرگزاری کار ایران - ایلنا - هم متن مصاحبه کوتاهی با منوچهر متکی را منتشر کرده که در آن آقای متکی این نظر محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس، را تایید کرد که تصمیم گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا برعهده رهبر جمهوری اسلامی است.

آقای باهنر گفته بود که چنین مذاکراتی از جمله مسایل استراتژیک نظام است، که تصمیم گیری در باره آنها در حوزه اختیارات رهبری است، و افزود که رهبر جمهوری اسلامی و شورای عالی امنیت ملی در حال حاضر با آن مخالف هستند.

خبرگزاری ایلنا در گزارش خود یادآور می شود که برخی دولتمردان اخیرا اعلام کرده بودند که زمان مذاکره با آمریکا فرا رسیده و می افزاید که منوچهر متکی از پاسخ به اینکه دولت دهم در این مورد چه تصمیمی گرفته خودداری ورزید اما گفت که "ماه هم همان نظر آقای باهنر را قبول داریم."

مطالب مرتبط