سپاه: پاکستان ریگی را آزاد کرده بود

Image caption حسین سلامی گفت سپاه مدارک و اطلاعات دقیقی درباره رفت و آمد عبدالمالک ریگی در اختیار دارد

حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران سازمان اطلاعاتی پاکستان را به حمایت از عبدالمالک ریگی متهم کرد.

آقای سلامی در گفتگویی با خبرگزاری فارس مدعی شد که عبدالمالک ریگی "در روز پنجم مهرماه (26 سپتامبر) در یکی از خیابان های شهر کویته دستگیر می شود" اما به گفته این فرمانده سپاه "تنها پس از یک ساعت با مداخله عوامل اطلاعاتی و سرویس های اطلاعاتی کشور همسایه ما" آزاد می شود.

کویته مرکز استان بلوچستان پاکستان است که در همسایگی مستقیم استان سیستان و بلوچستان در خاک ایران قرار دارد.

اهمیت این اظهار نظر در آنجاست که حدود سه هفته پس از حادثه مورد اشاره آقای سلامی در یک بمبگذاری که گروه جندالله مسئولیت آن را به عهده گرفت، بیش از 42 نفر از جمله چند فرمانده سپاه پاسداران ایران که نورعلی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران بلند پایه ترین آنها بود کشته شدند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران که مدعی شد "مدارک و اطلاعات دقیقی از رفت و آمدها و حتی مخفیگاه ای این تروریست در اختیار داریم" در گفتگو با خبرگزاری فارس پرسیده است "چطور ممکن است چنین فردی با اسکورد کامل و تحت حمایت یک چتر امنیتی در کشور دیگری آزادانه راه برود و تحت کنترل یک سازمان اطلاعاتی نباشد؟"

پاکستان پیش از این منکر وجود ارتباط میان دولت این کشور و تشکل جندالله شده بود.

46 ماه رویارویی ایران با جندالله

Image caption اقدامات گروه جندالله، عبدالمالک ریگی فرمانده آن را به یکی از مهمترین دشمنان نیروهای نظامی ایران بدل کرده است

نام گروه جندالله در روز های اول سال 2006 در رسانه های عمومی مطرح شد که 9 سرباز مرزی ایران در شهر سراوان در نزدیکی مرز با پاکستان ربوده شدند و این گروه با انتشار تصاویری از سربازان ربوده شده در شبکه تلویزیونی العربیه مسئولیت این آدم ربایی را به عهده گرفت.

پس از آنکه این گروه مدعی شد یکی از این سربازان را به قتل رسانده، خبر آزادی هفت نفر دیگر از این سربازان در روز 30 ژانویه 2006 منتشر شد.

اما آنچه این گروه را به یکی از اهداف جدی نیروهای نظامی و انتظامی ایران بدل کرد، کشتار 22 نفر در آستانه نوروز سال 1385 در منطقه تاسوکی بود که این گروه مسئولیت آن را به عهده گرفت، هر چند مصطفی پورمحمدی وزیر وقت کشور "برخی مقامات امنيتی آمريكا و انگليس" را "عامل تحریک اشرار منطقه برای انجام این اقدام تروریستی" معرفی کرد.

بریتانیا منکر وجود چنین ارتباطی شد اما ادامه ناآرامی ها تنش میان ایران و پاکستان را که شورشیان جندالله در خاک این کشور پناه می گرفتند به حدی افزایش داد که ایران در آخرین روزهای بهمن 1385 سفیر پاکستان در تهران را برای ادای توضیح به وزارت خارجه فراخواند.

با ادامه خشونت ها علیه نیروهای نظامی و انتظامی ایران از سوی جند الله، پاکستان در روز 14 ژوئن 2008 (25 خرداد سال 1387) برادر عبدالمالک ریگی را به ایران تحویل داد، اما تا کنون تهدید ها درباره اعدام این عضو جندالله عملی نشده است.

سفیر پاکستان در تهران در اکتبر 2008 (آبان ماه سال ) اخبار درباره حضور عبدالمالک ریگی در خاک کشورش را رد کرد با این حال انتقاد ایران از پاکستان ادامه یافت.

انفجار انتحاری در مسجد شیعیان در زاهدان (29 مه سال جاری - هشتم خرداد) یکی از شدید ترین اقدام های گروه جندالله بود که حداقل 25 کشته بر جای گذاشت.

با این حال اولین واکنش های جدی بین المللی پس از عملیات انتحاری مهر ماه سال جاری ابراز شد که آمریکا و بریتانیا نیز انجام آن را محکوم کردند و آمریکا ادعای علی لاریجانی، رئیس مجلس مبنی بر اینکه این انفجار "نتیجه اقدامات آمریکا" است را رد و اعلام کرد تروریست بودن گروه جندالله را بررسی می کند.

در این میان بیش از هر چیز، روابط ایران و پاکستان دچار ضربه شده است. درحالی که پاکستان مشغول مبارزه با طالبان در منطقه وزیرستان است، ایران نیز این کشور را به اقدامی جدی دربرابر گروه جندالله فراخوانده، اما حتی سفر وزیر کشور ایران به پاکستان نیز نتیجه ای فیزیکی دربرنداشته است.

در روز 26 اکتبر (4 آبان) محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه از رهبران ایران خواست مجوز تعقیب شورشیان جندالله تا درون خاک پاکستان را صادر کنند. این درخواست محقق نشد، اما پنج روز پس از آن، بازداشت سربازان ایرانی در خاک پاکستان، هرچند به سرعت عضویت این سربازان در سپاه پاسداران تکذیب شد، شرایط را پیچیده تر ساخت.

مطالب مرتبط