شیمون پرز: احمدی نژاد و چاوز رفتنی هستند

شیمون پرز
Image caption رهبران ایران و اسرائیل یکدیگر را دشمنان اصلی خود می‌دانند و معمولا علیه هم به تندی سخن می‌گویند

رئیس جمهوری اسرائیل که به آرژانتین سفر کرده است می گوید که مردم ایران و ونزوئلا، پیش از آنکه خیلی دیر شود، محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز را برکنار خواهند کرد.

شیمون پرز روز سه شنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) در یک سمینار اقتصادی در بوینس آیرس، در مورد رئیسان جمهوری ایران و ونزوئلا که متحدان نزدیک هم محسوب می شوند گفت: "هیچ کدام از آنها دوام نمی آورند، نه به این دلیل که یکی از ما آنها را می کشد، بلکه به این دلیل که مردمشان دارند از آنها خسته می شوند".

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای پرز برای خنثی کردن نفوذ رو به رشد ایران در آمریکای لاتین، درست پیش از سفر آقای احمدی نژاد به برزیل و ونزوئلا، به این منطقه سفر کرده است.

رئیس جمهوری اسرائیل ظاهرا خطاب به مقامات کشورهای آمریکای لاتین به شوخی گفت: "اگر می خواهید با آنها روابط خوبی داشته باشید، حواستان باشد که آنها مسافران موقتی هستند و روابط شما کوتاه مدت خواهد بود، پس خیلی وقتتان را تلف نکنید".

آقای پرز رئیسان جمهوری ایران و ونزوئلا را متهم کرد که منابع نفت کشورشان را به قصد خریدن احترام و نفوذ هدر می دهند.

او به طعنه گفت: "چیز مشترکی بین احمدی نژاد و چاوز هست و آن این است که نفت باعث می شود پیچیده فکر کنند. نفت برای فروختن خوب است، اما خوردنش واقعا خطرناک است. ضمنا هر جا نفت هست، مشکل هم هست".

رئیس جمهوری اسرائیل افزود: "یادمان باشد که نفت محصول دست بشر نیست، نتیجه مهندسی انسان نیست، بلکه آن را کشف می کنند و شما نمی دانید که کجا قرار است کشف شود و چقدر دوام می آورد".

آقای پرز پیش از آرژانتین به برزیل سفر کرده بود.

ایران و اسرائیل یکدیگر را از جمله دشمنان اصلی خود می دانند و رهبران این دو کشور معمولا علیه یکدیگر به تندی سخن می گویند.

مطالب مرتبط