احکام دادگاه علیه ابطحی و عطریانفر صادر شد

محمد عطریانفر و محمدعلی ابطحی
Image caption حضور محمد عطریانفر و محمدعلی ابطحی در جلسه دادگاه جمعی در مردادماه و یک کنفرانس مطبوعاتی که در حاشیه آن برگزار شد، جنجال آفرید

دادگاه انقلاب اسلامی در تهران برای محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر که از جمله سرشناس ترین بازداشت شدگاه حوادث پس از انتخاب در ایران بودند، حکم اولیه مجازات صادر کرده است.

رضا موسوی، برادر همسر آقای ابطحی روز شنبه ۳۰ آبان (۲۱ نوامبر) به بی بی سی فارسی گفت که دادگاه، آقای ابطحی را به تحمل ۶ سال حبس محکوم کرده است.

احکام دادگاه های بدوی در ایران قابل تجدیدنظر خواهی است.

آقای موسوی گفت: "حدود ساعت ۱۰ صبح امروز، ۵ مأمور که ظاهرا مأموران دادستانی بودند به همراه آقای ابطحی به منزل او رفتند و چند ساعتی در منزل مستقر بودند و اجازه ورود به کسی نمی دادند. از آنجا که قرار بود دادگاه حکم ایشان را ابلاغ کند، خانم ایشان به دادگاه رفته بود. آقای ابطحی هم بعدا از منزل به دادگاه منتقل شد و در آنجا حکم ایشان مبنی بر تحمل ۶ سال زندان ابلاغ شد".

به گفته آقای موسوی، آقای ابطحی مجددا به زندان اوین منتقل شده و به وکیل و اعضای خانواده او گفته شده است که باید فردا برای پیگیری کار او به دادگاه مراجعه کنند و "ببینند که آیا می شود قرار ایشان را تا زمان قطعی شدن حکم، به وثیقه تبدیل کرد یا خیر".

همچنین محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمد عطریانفر به خبرگزاری فارس گفت که یک شعبه دادگاه انقلاب، حکم اولیه خود را در مورد او صادر کرده است.

آقای علیزاده طباطبایی گفت: "طبق قانون، ۲۰ روز فرصت داریم که نسبت به حکم صادره اعتراض کنیم و درخواست تجدید نظرخواهی ارائه بدهیم که این کار را خواهیم کرد".

میزان مجازاتی که دادگاه انقلاب برای آقای عطریانفر در نظر گرفته، اعلام نشده است.

'اعترافات' و مصاحبه ها

محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر هر دو در یکی از جلسات محاکمات جمعی که در مردادماه برگزار شد، علیه اقدامات قبلی خود سخن گفتند و از برخی فعالیت های اصلاح طلبان انتقاد کردند.

این دو چهره سرشناس جناح اصلاح طلب ایران در چند مصاحبه تلویزیونی هم ظاهر شدند.

پخش این گونه اظهارات و مصاحبه ها در رسانه های دولتی ایران، انتقادات گسترده ای را برانگیخت.

آقای ابطحی که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، معاون او بود، در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران از نامزدی مهدی کروبی حمایت می کرد.

محمد عطریانفر هم که یکی از اعضای اصلی حزب کارگزاران به شمار می رود، به نفع میرحسین موسوی فعالیت می کرد.

آقای ابطحی پیش از بازداشت، در وبلاگ پر خواننده خود مطلب می نوشت، که این وبلاگ پس از حضور او در دادگاه و مصاحبه های تلویزیونی هم چند بار به روز شد.

حتی یک بار بازجوی او مطلبی را در این وبلاگ منتشر کرد.

انتشار این یادداشت ها هم که گفته می شد از زندان اوین منتشر می شود، به نوبه خود جنجال آفرین بود و تردیدهایی را در میان منتقدان جمهوری اسلامی برانگیخت.

مطالب مرتبط