کانون نویسندگان ممانعت از برگزاری مراسم فروهرها را محکوم کرد

کانون نویسندگان
Image caption کانون نویسندگان در واکنش به وقایع اخیر اطلاعیه ای صادر کرد

کانون نویسندگان ایران در واکنش به "ممانعت پلیس از برگزاری مراسم بزرگداشت جان باختگان قتل های سیاسی موسوم به قتل های زنجیره ای" اطلاعیه ای صادر کرده است.

در این اطلاعیه نسبت به " آنچه ادامه سرکوب ها" خوانده شده اعتراض شده و نوشته شده که "مراسم بزرگداشت جان باختگان سیاسی در گذشته اگرچه با برخی محدودیت ها برگزار می شد اما امسال با لشکر کشی بی سابقه پلیسی و نظامی از هر گونه همدردی با خانوادگان جان باختگان ممانعت به عمل آمده است."

اعضای کانون نویسندگان در این اطلاعیه "تشدید روز افزون و نگران کننده ضرب و شتم ، دستگیری، زندان، شکنجه و تجاوز جنسی و اعدام ها" را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط همه دستگیر شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری شده است.

سیمین بهبهانی، شاعر و عضو کانون نویسندگان در گفتگو با بی بی سی فارسی با ابراز تاسف از اینکه گوش شنوایی برای شنیدن اعتراضات نویسندگان وجود ندارد گفت "ما نویسندگان وظیفه داریم گفتنی ها را بگوییم، پس حرفمان را می زنیم، کوشش خود را می کنیم و امیدواریم که فریادهایمان به جایی برسد."

خانم بهبهانی همچنین با تاکید بر اینکه صدای نویسندگان باید شنیده شود گفت:"نمی دانم چه پیش آمده که صدای کانون به گوششان نمی رسد."

این نخستین بار نیست که کانون نویسندگان ایران نسبت به حوادث بعد از انتخابات واکنش نشان می دهد و برخورد با معترضان را محکوم می کند.

امسال در یازدهمین سالگرد قتل داریوش فروهر" رهبر حزب ملت ایران"و همسر او پروانه اسکندری، قرار بود که مراسمی برای بزرگداشت جان باختگان قتل های موسوم به زنجیره ای در منزل فروهرها برگزار شود اما به گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی اجازه برگزاری این مراسم را ندادند و مردم را متفرق کردند.

پرستو فروهر فرزند مرحوم داریوش فروهر و مرحوم پروانه اسکندری پیشتر در این باره در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفته بود:"بی اعتنا به تمام اعتراض ها پرونده را مختومه اعلام کردند و به این نتیجه رسیدیم که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نمی خواهد وظیفه ای که بر عهده اش است را انجام دهد".

به گفته خانم فروهر، سه خانواده فروهر، مختاری و پوینده تقاضای تحقیق و بررسی از سوی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد کردند. این سازمان هم پرونده را برای دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران فرستاده که پاسخگو باشد، ولی تاکنون پاسخی از این دستگاه به سازمان ملل ارایه نشده است.

شعر تازه سیمین بهبهانی

خانم بهبهانی که تصمیم داشت روز یکشنبه، 22 نوامبر در مراسم بزرگداشن جان باختگان قتل های سیاسی در منزل مرحوم فروهر شرکت کند با فضای امنیتی خیابان های اطراف روبرو و مجبور به بازگشت شده است.

او به بی بی سی فارسی گفت که در راه بازگشت تحت تاثیر آن فضا شعر تازه ای سروده که هنوز منتشر نشده است.

خانم بهبهانی شعر تازه خود را برای بی بی سی فارسی خواند:

پس پرستو کجاست آرش کو؟

پسرانم برادرانم آه / در لباس غضب هیولایید

حکم بالاتر است می دانم / چیست فرمان او بفرمایید

با دو چشمی که شرم بادا مرد / به رخانم نگاه می سایید

دوربین هایتان فزون تر باد / که مثال مرا بیفزایید

غیر من کس در این خیابان نیست / بی سبب دیده را نفرسایید

پس پرستو کجایت آرش کو / راه من سوی دوست بگشایید

مردمان را چرا پراکندید / از چه محکوم حکم بی جایید

خلق را بی سبب دژم کردید / ای خوشا روی خوش که بنمایید

پسرانم برادرانم های / در لباس ادب چه زیبایید

مطالب مرتبط