عبادی: 'دولت ایران مدال نوبل را از من گرفت'

شیرین عبادی
Image caption شیرین عبادی می گوید این اولین بار است که دولتی با برنده جایزه نوبل چنین رفتار می کند

دولت ایران جایزه نوبل و مدال لژیون دونور شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و فعال حقوق بشر، را همراه با حسابهای بانکی او توقیف کرده است.

خانم عبادی در توضیح این ماجرا به بخش فارسی بی بی سی گفت:"متاسفانه دادسرای انقلاب بدون اینکه پرونده ای موجود باشد و اتهامی متوجه من باشد دستور داده که کلیه حسابهای شخصی من وحساب مربوط به کانون مدافعان حقوق بشر را مسدود کرده اند و همچنین صندوق امانات بانکی را توقیف کرده اند که در آن جایزه نوبل، مدال لژیون دونور و همینطور چند جایزه دیگری که من گرفته بودم در آن بود که همه را به این ترتیب از دست دادم."

به گفته خانم عبادی حساب های بانکی و حقوق بازنشستگی همسرش را نیز به دستور دادگاه انقلاب توقیف و هر دو را ممنوع المعامله کرده اند.

شیرین عبادی افزود: "علاوه بر این طبق تصمیم وزارت دارایی بابت جایزه نوبل 410 میلیون تومان از من مالیات طلب می کنند. البته به این مالیات اعتراض کردیم. طبق قانون مالیات های ایران جوایز از مالیات معاف است ولیکن بر خلاف قانون این را از من طلب می کنند."

خانم عبادی می گوید این اقدامات دولت ایران "تماما به خاطر فعالیت های حقوق بشری" اوست.

وزارت خارجه نروژ با احضار کاردار ایران در اسلو "به شدت" نسبت به خبر مصادره جایزه صلح نوبل شیرین عبادی اعتراض کرده است.

بر اساس بیانیه دولت نروژ یوناس گاهر استور وزیر خارجه این کشور گفته است مدال و دیپلم جایزه صلح نوبل و سایر دارایی های شخصی خانم عبادی از صندوق امانت بانکی او برداشته شده است.

وی افزود این نخستین بار از زمان آغاز اعطای جایزه نوبل در بیش از یکصد سال پیش است که دولت یک کشور جایزه صلح نوبل یکی از برندگان را مصادره می کنند.

خانم عبادی نیز در این زمینه به بی بی سی گفت "این اولین بار است که دولتی با برنده جایزه نوبل چنین می کند و حتی با خانم آنگ سان سوچی (برنده جایزه نوبل از برمه) چنین نکردند و با وجود اینکه تحت حصر خانگی بود (نظامیان برمه) مدال نوبل را از او نگرفتند."

وی افزود: "وزارت اطلاعات مزاحم همسر من، خواهر و برادر من شده و آنها را به خاطر فعالیت های من مورد تهدید قرار داده و همچنین پیغام داده من هر جای دنیا که باشم ایمن نیستم و آنها دستشان به من خواهد رسید."

دولت نروژ نیز نسبت به "دستگیری شوهر خانم عبادی و ضرب و شتم شدید او در اوایل پاییز جاری" و نیز توقیف حقوق بازنشستگی و مسدود شدن حساب بانکی او به ایران اعتراض کرده است.

وزارت خارجه نروژ به کاردار ایران گفته است اسلو به تلاشهای جهانی خود برای حمایت از مدافعین حقوق بشر در ایران ادامه می دهد.

مقام های ایران هنوز به اتهام مصادره جایزه خانم عبادی واکنش نشان نداده اند.

خانم عبادی وکیل و فعال حقوق بشر در ایران در سال 2003 برنده جایزه صلح نوبل شد.

شیرین عبادی وکالت بسیاری از فعالان سیاسی و حقوق بشر در ایران را بر عهده داشته است.

وی که هم اکنون در خارج از ایران بسر می برد گفت: "هر وقت کارم در خارج از ایران به پایان برسد و احساس کنم در ایران مفیدترم فورا به ایران بر خواهم گشت که آن تاریخ خیلی هم دور نیست."

خانم عبادی همچنین نشان لژیون دونور، از نشان های معتبر فرانسه را نیز در سال 2006 دریافت کرده است.

رئیس جمهوری وقت فرانسه در مراسم اعطای این جایزه خطاب به خانم عبادی گفت که "شما با شجاعت و غرور خود، از يک بينش ويژه ايراني دفاع مي‌کنيد که قايل به سازگاري ارزش‌هاي اسلامي با ارزش‌هاي دموکراسي و حقوق بشر است و به همین دلیل فرانسه به مبارزه شما ارج مي‌نهد."

مطالب مرتبط