وزارت خارجه ایران: جایزه نوبل شیرین عبادی توقیف نشده است

مهمانپرست
Image caption وزارت خارجه ایران خبر توقیف جایزه نوبل شیرین عبادی را تکذیب کرده است

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب خبر توقیف جایزه نوبل شیرین عبادی، وی را به "خودداری در پرداخت حقوق مالیاتی اموال" متهم کرده است.

واکنش وزارت خارجه ایران در پی آن صورت می گیرد که وزارت خارجه نروژ کاردار ایران در اسلو را احضار و "به شدت" نسبت به خبر مصادره جایزه صلح نوبل شیرین عبادی اعتراض کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به اعتراض نروژ می گوید:"ما از این که مقامات نروژی در یک رویکرد بدون مطالعه و عجولانه، قوانین و مقررات مورد احترام همگان را نادیده گرفته و موضع جانبدارانه اتخاذ کرده اند، تعجب می نمائیم."

آقای مهمانپرست در باره مصادره جایزه خانم عبادی توضیح روشنی نداده ولی مقامات نروژی را به بی توجهی به مقررات مالیاتی کشورها متهم کرده و تلویحا گفته که خانم عبادی از پرداخت مالیات "اموال منقول و غیرمنقول" خودداری کرده است.

بر اساس بیانیه دولت نروژ یوناس گاهر استور وزیر خارجه این کشور گفته است مدال و دیپلم جایزه صلح نوبل و سایر دارایی های شخصی خانم عبادی از صندوق امانت بانکی او برداشته شده است.

خانم عبادی در مصاحبه ای با بی بی سی گفته است که ماموران دادگاه انقلاب حساب های بانکی او و همسرش و حقوق بازنشستگی هر دو نفر را همراه با یک صندوق امانات متعلق به همسر او را توقیف کرده اند.

این صندوق امانات از جمله حاوی مدال صلح نوبل و مدال لژیون دونور فرانسه بوده است.

خانم عبادی این اقدام را منطبق با قوانین ایران ندانسته است.

وی گفته است که مطابق قوانین مالیاتی ایران، جایزه نوبل مشمول مالیات نمی شود و در عین حال، دستور مسدود کردن اموال به منظور تامین وجه لازم برای پرداخت مالیات باید از سوی مقامات مالیاتی صادر شود و نه دادگاه انقلاب و به همین دلیل نیز علیه صادر کننده این دستور شکایت خواهد کرد.

شیرین عبادی افزوده است که حتی اگر قرار بود اموال فردی برای برداشت مالیات معوقه توقیف شود، این اقدام نمی باید شامل حساب بانکی و حقوق بازنشستگی همسر مودی مالیاتی شود.

Image caption شیرین عبادی می گوید این اولین بار است که دولتی با برنده جایزه نوبل چنین رفتار می کند

پیش از این، خانم عبادی اعلام کرده بود که وزارت دارایی بابت جایزه نوبل از او 410 میلیون تومان مالیات از من مالیات مطالبه کرده است.

خانم عبادی اینگونه اقدامات مقامات جمهوری اسلامی را واکنشی نسبت به فعالیت های او در زمینه دفاع از حقوق بشر عنوان کرده است.

شیرین عبادی در مصاحبه با بی بی سی گفته است که یک روز پیش از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به منظور شرکت در سمیناری در خارج، از ایران خارج شد و با اعلام نتیجه انتخابات، اخراج خبرنگاران خارجی و دستگیری های بعد از انتخابات، به او توصیه شد که برای اطلاع رسانی در مورد نقض حقوق بشر در ایران در خارج بماند.

وی افزوده است که به محض آنکه احساس کند حضورش در ایران مفیدتر خواهد بود، به کشور باز خواهد گشت.

مطالب مرتبط