دولت ایران: ۱۰ سایت غنی سازی جدید می سازیم

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد به سازمان انرژی اتمی دستور داد پنج تاسیسات غنی سازی جدید طراحی کند

دولت ایران سازمان انرژی اتمی این کشور را موظف کرد ظرف دو ماه ۱۰ سایت غنی سازی در مقیاس سایت نطنز، طراحی و پیش بینی کند.

هیات وزیران ایران در جلسه روز یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸ (۲۹ نوامبر ۲۰۰۹) که به ریاست محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، برگزار شد از سازمان انرژی اتمی این کشور خواست تا دو ماه آینده کار احداث ۵ سایت جدید را که مکان آنها در سراسر کشور پیش بینی شده است شروع، و برای ۵ سایت جدید نیز مکان مناسب پیشنهاد کند.

بعد از این جلسه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که این سازمان به دستور آقای احمدی نژاد پنج نقطه را برای تاسیس سایت غنی سازی در نظر گرفته است که این سایت ها "در دل کوه" ساخته خواهند شد.

آقای صالحی تاکید کرد این تصمیم دولت ایران پاسخی است به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی. او گفت: "بنا نداشتیم که تعداد زیادی سایت همانند سایت نطنز داشته باشیم و بسازیم اما گویا غرب نمی‌خواهد که پیام صلح‌آمیز ایران را درک کند و این رفتاری که از خودش نشان داد رفتاری بود که سبب شد دولت امروز مصوبه‌ای را بگذراند که ما ۱۰ سایت همانند سایت نطنز داشته باشیم."

اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در جلسه روز جمعه، ۲۷ نوامبر (۶ آذرماه)، قطعنامه پیشنهادی محکومیت ایران به خاطر فعالیت مخفیانه در ساخت یک مرکز غنی سازی اورانیوم را با اکثریت آرا تصویب کردند و از این کشور خواستند تا ساخت و ساز در این طرح را فورا متوقف کند.

از سی و پنج کشور عضو شورای حکام، بیست و پنج کشور به این پیش نویس رای مثبت، سه کشور رای منفی و شش عضو دیگر رای ممتنع دادند. این نخستین قطعنامه مصوب شورای حکام علیه ایران در طی چهار سال گذشته است.

روسیه و چین، که ایران آنها را از حامیان مهم خود در صحنه بین المللی محسوب می کند نیز به این قطعنامه رای مثبت داده اند.

آقای صالحی گفت طبق مصوبه مجلس، ایران باید ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، ۲۰ هزار مگاوات برق تولید کند که ۵ هزار مگاوات آن از طریق نیروگاه های هسته ای خواهد بود.

آقای صالحی گفت برای تامین سوخت مورد نیاز این نیروگاه ها حداقل پنج سایت غنی سازی در ابعاد تاسیسات نطنز باید ساخته شود.

چند هفته پیش محمد برادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران پیشنهاد داد اورانیوم سه و نیم درصدی را به کشورهای خارجی تحویل داده و سوخت ۲۰ درصدی مورد نیاز برای نیروگاه را تحویل بگیرد.

اما ایران در نهایت این پیشنهاد را رد کرد و تصمیم جدید دولت ایران عملا گامی در جهت تولید سوخت ۲۰ درصدی در داخل خاک این کشور است.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، بعد از اعلام این خبر گفت: "اگر این اتفاق بیفتد، مورد دیگری است از نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی ایران، و نشانه دیگری است که ایران می خواهد خودش را منزوی کند."

همچنین روز یکشنبه و پیش از جلسه هیات دولت، نمایندگان مجلس ایران با صدور بیانیه ای از دولت این کشور خواستند "با توجه به رفتار خصمانه کشورهای ۱+۵، سریعا برنامه و طرح کاهش سطح همکاری خود و آژانس را به کمیسیون امنیت ملی ارائه دهد تا کمیسیون این طرح را به مجلس تقدیم کند."

مطالب مرتبط