به روز شده:  11:51 گرينويچ - دوشنبه 30 نوامبر 2009 - 09 آذر 1388

محکومیت واکنش ایران به قطعنامه آژانس انرژی اتمی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

چند کشور جهان تصمیم ایران به ادامه غنی سازی اورانیوم و اقدام برای ساخت مراکز جدید غنی سازی را محکوم کرده و رئیس مجلس مذاکره را راه حل مناسب حل بحران هسته ای دانسته است.

روز دوشنبه، 30 نوامبر (9 آذر)، برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی فیگارو تصمیم ایران در نادیده گرفتن خواست جامعه جهانی و احداث مراکز جدید غنی سازی اورانیوم را اقدامی بسیار وخیم و خطرناک توصیف کرد و با اشاره به قطعنامه مصوب شورای حکام آژانس بین المللی در محکومیت برخی فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی که روز جمعه گذشته صادر شد، افزود "اصرار ایران در نادیده گرفتن تقاضای یک نهاد عمده مستقل مانند آژانس بین المللی انرژی اتمی حقیقتا بسیار خطرناک است."

وزیر امور خارجه فرانسه تصمیم اعلام شده دولت ایران برای ساختن ده مرکز غنی سازی اورانیوم در واکنش به قطعنامه مصوب شورای حکام را "بچگانه" و "مضحک" دانست و آن را محکوم کرد.

در حالیکه شورای حکام ایران را به خاطر آنچه که فعالیت مخفیانه در احداث تاسیسات غنی سازی فردو خوانده محکوم کرده است، روز یکشنبه، مقامات هسته ای جمهوری اسلامی اعلام داشتند که به دستور محمود احمدی نژاد قرار است ده مرکز دیگر غنی سازی در نقاط مختلف ایران احداث شود.

آقای کوشنر در مورد این واکنش جمهوری اسلامی گفت که "به چه دلیل ایران باید برنامه ای برای ساخت ده مرکز جدید غنی سازی اورانیوم را اعلام کند در حالیکه این کشور حتی یک رآکتور هسته ای هم ندارد تا اورانیوم غنی شده را به عنوان سوخت در آن به کار برد؟"

مقامات جمهوری اسلامی همواره تاکید داشته اند که هدف از اصرار بر ادامه غنی سازی اورانیوم در داخل تامین سوخت نیروگاه های هسته ای است اما کشورهای غربی ایران را متهم کرده اند که در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای، در صدد تولید اورانیوم لازم برای ساخت بمب اتمی است.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در واکنش به اعلام تصمیم جمهوری اسلامی به افزایش ظرفیت غنی سازی این کشور گفته است که "ایران به جای تعامل با ما به تحریک و فریبکاری دست زده است."

آقای میلیبند گفت که ایران در واکنش به خواست شورای حکام برای رفع نگرانی جامعه بین المللی در مورد برنامه های هسته ای خود، اعلام کرده که در نظر دارد تاسیسات غنی سازی جدیدی را احداث کند و افزود "این اقدام نشانی از مشکل بنیادی ما با ایران است."

وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد که "ما بارها و بارها گفته ایم که حق ایران برای برخورداری از برنامه غیر نظامی اتمی را قبول داریم اما آنها باید اول اعتماد جامعه جهانی را کسب کنند" و هشدار داد که ایران نمی تواند انزوای جهانی خود را دست کم بگیرد و اقدام اخیر این کشور تنها باعث عزم و وحدت نظر بیشتر جامعه جهانی خواهد شد، و به ایران توصیه کرد که "این واقعیت را درک کند و دستی را که به سوی این کشور دراز شده با صمیمیت بفشارد."

همچنین، سخنگوی گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، ضمن انتقاد از تصمیم ایران، گفته است که دولت بریتانیا همچنان گزینه مذاکره با ایران را در اولویت قرار می دهد اما در نظر دارد در زمان مناسب، مثلا اواخر سال (میلادی) جاری، با ارزیابی میزان ثمربخش بودن این رویه، احتمال پیگیری گزینه دوم در قبال ایران، یعنی اقداماتی مانند تشدید تحریم های بین المللی را مورد بررسی قرار دهد.

انتقاد لاریجانی

پیش نویس قطعنامه محکومیت ایران به خاطر فعالیت مخفیانه در ساخت یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در فردو، نزدیک قم، توسط کشورهای گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان تهیه و به جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شده بود.

لاریجانی

لاریجانی راه حل دیپلماتیک را برای مساله هسته ای ایران توصیه کرده است

این قطعنامه با رای مثبت بیست و پنج کشور از سی و پنج کشور عضو شورای حکام به تصویب رسید در حالیکه سه کشور به آن رای منفی و شش کشور رای ممتنع دادند.

اعضای شورا در حال حاضر عبارتند از آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آذربایجان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، آلمان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، اوروگوئه، اوکراین، برزیل، بورکینافاسو، پاکستان، پرو، ترکیه، دانمارک، رومانی، زلاندنو، ژاپن، سوئیس، فرانسه، کانادا، کره جنوبی، کنیا، کوبا، مالزی (رئیس دوره ای شورا)، مصر، مغولستان، هلند، هند و ونزوئلا.

پیش از رای گیری در مورد این قطعنامه، برخی مقامات ایرانی گفته بودند که آن دسته از اعضای شورا که در جنبش غیر متعهدها نیز عضویت دارند از سیاست هسته ای ایران حمایت خواهند کرد اما در پی صدور این قطعنامه، شماری از مقامات دولتی ایران ساختار شورای حکام را مورد انتقاد قرار داده و با متهم ساختن کشورهای غربی به اعمال نفوذ در تصمیم گیری های شورا، خواستار تغییر این ساختار شدند.

همچنین، آقای لاریجانی، که زمانی سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی بود، در یک نشست خبری در روز دوشنبه، تصویب قطعنامه اخیر شورای حکام را که با مشارکت روسیه و چین تهیه شده و به تصویب اکثریت اعضای شورای حکام رسیده است، به "ماجراجویی کشورهای غربی" نسبت داد.

رئیس مجلس گفت "متاسفانه غربی ها و آژانس با رفتار خود این گرا را به کسانی که می خواهند دنبال فعالیت هسته ای بروند داده است که در پی آژانس و ان پی تی [پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای] نباشند."

علی لاریجانی ظاهرا در اشاره به اعلام تصمیم دولت ایران به ساخت مراکز جدید غنی سازی، کشورهای مخالف برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی را به تلاش برای جلوگیری از ادامه این برنامه ها متهم ساخت و گفت "آنها تصور می کردند اگر فشاری ایجاد کنند، تنازلی در برنامه های هسته ای ایران ایجاد می شود در حالیکه ما معتقدیم اگر به مسیر دیپلماتیک بازگردند موضوع راحت تر حل خواهد شد."

آقای لاریجانی در عین حال کشورهای غربی را به تلاش برای جلوگیری از پیشرفت هسته ای جمهوری اسلامی متهم ساخت و گفت "آنها نمی خواهند جمهوری اسلامی فعالیت هسته ای صلح آمیز داشته باشد اما رسما شهامت ندارند آن را اعلام کنند."

سرپرست سابق مذاکرات هسته ای ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی را هم مورد انتقاد قرار داد و گفت که تا کنون کمکی به برنامه های اتمی ایران نکرده و حتی یک گرم سوخت در اختیار این کشور قرار نداده است.

اختلاف ایران و آژانس

طبق پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای، کشورهای امضاکننده از کمک های فنی و مالی آژانس بین المللی در زمینه برنامه های صلح آمیز هسته ای برخوردار می شوند مشروط بر اینکه طبق تشخیص شورای حکام، از عمل به تعهدات خود شانه خالی نکرده باشند.

اجلاس شورای حکام

آژانس بین المللی خواستار روشن شدن سابقه فعالیتهای ایران بوده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را متهم کرده است که برای چندین سال بدون اطلاع رسانی به این نهاد به فعالیت های هسته ای ادامه می داده و تا زمانی که ابهام های موجود در مورد ماهیت این فعالیت ها را به طور کامل مرتفع نکرده باشد، نمی تواند انتظار کمک و حمایت آژانس را داشته باشد.

شورای حکام پیش از این نیز قطعنامه هایی در محکومیت فعالیت هسته ای ایران صادر کرده و در سال 2006، پرونده این کشور را برای تصمیم گیری به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دادند.

شورای امنیت تا کنون با تصویب قطعنامه هایی، یک رشته تحریم های بین المللی را علیه ایران به اجرا گذاشته است و در حالیکه کشورهای غربی از وضع تحریم های جدی تر علیه ایران حمایت می کنند، تا کنون روسیه و چین، که از اعضای دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت هستند، با چنین اقدامی مخالفت ورزیده و خواستار تلاش برای حل و فصل این مساله از راه مذاکره شده بودند.

با اینهمه، مقامات این دو کشور، به خصوص روسیه، در هفته های اخیر از ایران قاطعانه خواسته بودند تا به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد معاوضه اورانیوم غنی شده در داخل با سوخت رآکتور تحقیقاتی ایران عمل کند.

تاخیر جمهوری اسلامی در قبول این پیشنهاد باعث ابراز این نظر از سوی برخی منتقدان برنامه های هسته ای این کشور شده بود که هدف اصلی مقامات ایرانی از وعده بررسی پیشنهاد آژانس وقت کشی است با این هدف که برنامه های اتمی خود را در مغایرت با قطعنامه های شورای امنیت همچنان ادامه دهند.

به گفته ناظران، واکنش تند ایران به قطعنامه اخیر شورای حکام می تواند باعث تقویت موضع کسانی شود که از سختگیری بیشتر در برخورد با برنامه های اتمی این کشور حمایت کرده اند که از آن جمله می توان مخالفان سیاست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در نرمش بیشتر در برخورد با ایران را نام برد هر چند این احتمال وجود دارد که تصمیم دولت ایران به تاسیس ده مرکز غنی سازی بیش از آنکه جنبه عملی داشته باشد، دارای جنبه تبلیغاتی و سیاسی بوده است.

مشخص نیست که آیا ایران امکانات فنی و تولیدی مناسب برای احداث و تجهیز این تعداد مرکز غنی سازی را در خلال چند سال آینده دارد و آیا می تواند به مواد اولیه لازم برای فرآوری و تبدیل آنها به اورانیوم غنی شده دسترسی داشته باشد.

در خلال چند سال اخیر، رهبران جمهوری اسلامی موفقیت در غنی سازی مقادیری اورانیوم را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم خود و گامی اساسی در پیشرفت کشور معرفی کرده اند و به نظر می رسد که با واکنش شدید به قطعنامه اخیر شورای حکام، در نظر دارند بر اهمیت دفاع از این دستاورد تاکید گذارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.