آنفلونزای خوکی جان ۱۴۰ نفر را در ایران گرفت

مدرسه
Image caption اعلام شد که تاکنون 15 دانش آموز ایرانی جان خود را در اثر آنفلوآنزای خوکی از دست داده ند

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که بیماری آنفلوآنزای نوع آ (خوکی) جان 140 نفر را گرفته و تعداد مبتلایان به این بیماری نیز به 3 هزار و 672 نفر رسیده است.

محمود نبوی معاون مرکز بیماریهای واگیر وزارت بهداشت به خبرگزاری مهر گفته است که موج دوم بیماری آنفلوآنزای نوع "آ" در حال فروکش کردن است و آموزش و اطلاع رسانی به مردم باعث شده تا حدود زیادی از روند ابتلا به این بیماری بکاهد.

مقامات وزارت بهداشت می گویند این بیماری شش تا هفت موج خواهد داشت و موج سوم این بیماری با بازگشت حجاج شروع خواهد شد.

محمد مهدی گویا رئیس مرکز بیماریهای واگیر وزارت بهداشت می گوید که "احتمال این که حجاج پس از بازگشت به کشور به آنفلوآنزای نوع "آ" مبتلا شوند وجود دارد اما این ابتلا موج سنگین ایجاد نمی کند."

حدود 65 هزار نفر ایرانی که به حج رفته اند از طریق 17 فرودگاه به کشور بر می گردند و وزارت بهداشت برنامه هایی را برای مقابله با این بیماری به اجرا گذاشته است تا با شناسایی بیماران و کسانی که مشکوک به بیماری هستند، مانع از گسترش آنفلوآنزا شود.

وزارت بهداشت از مردم خواسته تا برای استقبال از حجاج به فرودگاهها نروند و از دست دادن و روبوسی با حجاج خودداری کنند.

به گفته آقای گویا در ابتدا این بیماری در استانهای مانند قم، سیستان و بلوچستان، مازندران، گلستان و زنجان بیشتر فعال بود اما اکنون این بیماری در استانهایی نظیر اصفهان و خوزستان بیشتر فعال است.

به گفته آقای گویا در فصل زمستان، ایران با یک موج سنگین بیماری آنفلوآنزا مواجه خواهد شد.

کارشناسان بهداشتی از جمله راه های پیشگیری را دست ندادن، روبوسی نکردن و اجتناب از صرف وقت دراز مدت در مکان های عمومی شلوغ دانسته اند.

مطالب مرتبط