نظام آموزشی ایران به دو دوره 6 ساله تبدیل می شود

مدرسه
Image caption بر اساس طرح تازه، مقطع ابتدایی 6 ساله خواهد بود

دولت ایران اعلام کرد که در سیستم آموزشی مدارس تغییرات عمده ای ایجاد می کند.

حمید رضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش در بیان جزییات این تغییرات بنیادی گفت که نظام آموزشی در ایران به دو دوره 6 ساله تبدیل می شود.

وزیر آموزش و پرورش ایران گفت از 4 سال قبل بررسی تبدیل نظام آموزشی سه دوره ای به دو دوره 6 ساله آغاز شده است.

به گفته آقای بابایی بحث و بررسی بر سر احتمال تبدیل 6 ساله دوم به دو دوره 3 ساله ادامه دارد.

وزیر آموزش و آموزش پرورش گفت هنوز معلوم نیست این طرح چه زمانی اجرا شود اما تاکید کرد هیچ دغدغه ای وجود ندارد و برنامه تبدیل نظام آموزشی به دو دوره 6 ساله منظم و مرتب جلو می رود.

اسدالله عباسی، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران نیز درباره این تحول گفت، قرار بر این است که دوره پیش دبستانی به دوره دبستان اضافه شده و یک دوره شش ساله ابتدایی و دو دوره سه ساله متوسطه در پی آن بیاید.

به گفته این نماینده مجلس ایران دانش آموزان در پایان سه سال اول متوسطه رشته تحصیلی خود را بر اساس استعدادها و علایقشان انتخاب می کنند.

آقای عباسی گفت دوره راهنمایی هیچ کارایی ندارد و حالت رکود آموزشی به خود گرفته در حالیکه قرار بود در این دوره علایق و استعدادهای دانش آموزان برای انتخاب رشته تحصیلی مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر آموزش و پرورش به این خبرگزاری گفته که طرح تغییرات ساختاری نظام آموزشی نیازی به بررسی و تصویب در مجلس ندارد اما آقای عباسی به همین خبرگزاری گفته که طبق

اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی، هر گونه تغییر در نظام آموزشی باید به تصویب مجلس برسد.

دولت هنوز لایحه این تغییرات را برای تصویب به مجلس ارایه نکرده است.

نظام آموزشی ایران هم اکنون متشکل از 5 سال دبستان، سه سال راهنمایی وچهار سال متوسطه است.

مطالب مرتبط