کاخ سفید درگذشت آیت الله منتظری را تسلیت گفت

آیت الله منتظری
Image caption آیت الله منتظری چندی پیش اشغال سفارت آمریکا را "اشتباه" خوانده بود.

مایک همر سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای کوتاه درگذشت آیت الله حسینعلی منتظری را تسلیت گفت.

در این بیانیه آمده است: "ما درگذشت آیت لله العظمی حسینعلی منتظری را تسلیت می گوییم. او چهره شناخته شده ای بود و تعهد راسخش در دفاع از حقوق جهانشمول، برای وی احترامی بین المللی به همراه آورد."

وی افزود "خانواده او (آیت الله منتظری) و همه جویندگان حقوق جهانشمول و آزادی هایی که او پیوسته مدافع آنها بود در یادها و نیایش ما خواهند بود."

کاخ سفید در گذشته حمایتی از آیت الله منتظری که سالها منزوی و تحت حصر خانگی بود نکرد، اما با افزایش نقش و محبوبیت او در جنبش اعتراضی پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران بنظر می رسد دولت آمریکا تصمیم گرفت به درگذشت این چهره سرشناس و با نفوذ واکنش نشان دهد.

علاوه بر این آیت الله منتظری چندی پیش به مناسبت 13 آبان و سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، ماجرای گروگانگیری و حمایت خود را "اشتباه" خواند.

وی در مصاحبه ای کتبی با سایت جرس که وابسته به اصلاح طلبان است اظهار داشت اشغال سفارت آمریکا هم به لحاظ عواقب و هم به لحاظ اصول بین المللی کار اشتباهی بوده است.

وی نوشت: "اشغال سفارت آمریکا در بدو پیروزی انقلاب که مورد حمایت اکثر اقشار انقلابی و مرحوم امام خمینی بود، مورد تایید این جانب نیز بود؛ ولی با آن عوارض منفى و حساسيت شديدى كه بين مردم آمريكا به‏ ‏وجود آورد كه هنوز آثار آن باقى است، معلوم شد كه كار درستى نبوده، و‏ ‏اصولا سفارت يك كشور به منزله جزئى از آن كشور است، و كشورى كه‏ ‏در حال جنگ رسمى با ما نبود اشغال سفارت آن به منزله اعلان جنگ با آن‏ ‏كشور است و كار صحيحى نمى باشد. از قرار اطلاع بعضى از جوانان انقلابى‏ ‏و متعهدى كه متصدى اين كار بودند نيز اشتباه بودن آن را قبول دارند."

این اشاره ای به گروه هایی از اصلاح طلبان بود که زمانی جزو دانشجویان اشغالگر سفارت آمریکا بودند اما در دوران محمد خاتمی به نوعی از آن ابراز ندامت کردند.

با این حال آیت الله منتظری با اشاره به نقش آمریکا در کودتای 28 مرداد علیه دولت مصدق و هم نقش آن کشور در "همه شئون سیاسی و اقتصادی" ایران در زمان حکومت پهلوی و انسداد دارایی های ایران پس از انقلاب، عصبانیت مردم و حکومت از آمریکا را موجه دانسته اما گفته بود این نباید باعث خصومت دائمی بین دو کشور باشد.

او با اشاره به حکم آیت الله خمینی دایر بر "نهی" تجدید رابطه با آمریکا نوشت: "ولی واضح است که چنین حکمی موقتی است و برحسب شرایط سیاسی و اقتصادی تغییر می کند، و این امر در گرو آن است که این رابطه به نفع کشور بوده و از قبیل رابطه دو کشور مستقل باشد."

مطالب مرتبط