خانواده آیت‌الله منتظری مراسم مسجد اعظم را لغو کرد

تشییع جنازه آیت الله منتظری
Image caption پس از برگزاری مراسم تشییع جنازه آقای منتظری، درگیری های پراکنده ای میان هواداران او و طرفداران دولت روی داد

مراسم خاکسپاری آیت الله حسینعلی منتظری با حضور جمعیتبزرگی از هوادارانش و شخصیت های مذهبی و سیاسی ایران در قم برگزار شد، امابه گفته فرزند آقای منتظری، پس از پایان این مراسم بیت او به محاصرهنیروهای انتظامی و نظامی در آمد.

پیکر آیتالله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه و از منقدان سرشناس رهبرانکنونی جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، ۲۱ دسامبر (۳۰ آذرماه) در شهر قم، محلاقامت او، تشییع و پس از اقامه نماز به امامت آیت الله موسی شبیری زنجانیدر حرم حضرت معصومه به خاک سپرده شد.

قرار بود دوشنبه شب مراسمی ترحیم آقای منتظری در مسجد اعظم قم برگزارشود که به گفته فرزند آقای منتظری این مراسم از جانب خانواده او لغو شدهاست.

سعید منتظری به بی بی سی فارسی گفت کهاعضای خانواده مطلع شده اند که مسجد اعظم از ساعت ها قبل، توسط نیروهایبسیج و سپاه پر شده و به همین دلیل مراسم دوشنبه شب را لغو کرده اند.

و در مورد وضعیت اطراف بیت آقای منتظری گفت: "اطراف منزل مثل حکومتنظامی شده است و انواع و اقسام نیروهای نظامی و انتظامی با سپر و باتوم درآنجا مستقر شده اند و اجازه رفت و آمد به بیت را نمی دهند".

مراسمتشییع آقای منتظری که از حدود ساعت ۹ صبح روز دوشنبه از برابر خانه اوآغاز شده بود، در آرامش نسبی برگزار شد، اما پس از پایان مراسم، درگیریهای پراکنده و محدودی در اطراف بیت آقای منتظری اتفاق افتاد.

یکشاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که گروهی از افراد "لباس شخصی" پس ازپایان مراسم تشییع، در واکنش به تجمع هواداران آقای منتظری در اطراف بیتاو و شعارهایی که تجمع کنندگان سر می دادند، اقدام به پاره کردن پوسترهایآقای منتظری و حمله فیزیکی به تجمع کنندگان کردند.

واحدمرکزی خبر، خبرگزاری وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در اینباره نوشت: "در حاشیه مراسم تشییع و تدفین آیت الله حسینعلی منتظری و باوجود درخواست خانواده ایشان درباره پرهیز از منحرف کردن این مراسم، عده ایسعی کردند با شعارهای افراطی و ساختارشکن، فضایی جنجالی و ملتهب به وجودآورند که با واکنش مردم روبرو شدند".

اماگزارش شده است که پیش از بروز این درگیری ها، با وجود اینکه گروهی ازتشییع کنندگان به سر دادن شعارهایی علیه رهبران جمهوری اسلامی میپرداختند، جو نسبتا آرامی بر مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری حاکم بودهاست.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، قبل از اقامهنماز بر پیکر آقای منتظری، پیام تسلیت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوریاسلامی و پس از آن پیام احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری،قرائت شد.

یک شاهد عینی به بی بی سی فارسیگفت که در هنگام خوانده شدن پیام آیت الله خامنه ای، گروهی از تشییعکنندگان با فریاد کشیدن و سر دادن شعار نسبت به آن اعتراض کردند.

بر اساس گزارش ایلنا، احمد منتظری در سخنان خود از سوگواران خواست تا پس از پایان مراسم، صحن حرم را ترک کنند.

خبرگزاریرویتر شمار عزاداران را به نقل از شاهدان عینی "صدها هزار تن" گزارش کردهاست و سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی هم نوشته است که مراسم تشییعپیکر آیت الله منتظری با حضور "صدها هزار نفر از نقاط مختلف کشور" انجامشد.

آقای موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفدولت که روز دوشنبه را "عزای عمومی" اعلام کرده بودند، به همراه شماری ازمراجع تقلید، روحانیون ارشد و فعالان سیاسی، از جمله آیت الله یوسف صانعی،آیت الله سید جلال الدین طاهری اصفهانی، محمود هاشمی شاهرودی، قربانعلیدری نجف آبادی، علی اکبر محتشمی پور، هادی غفاری، هادی خامنه ای (برادررهبر جمهوری اسلامی)، غلامحسین کرباسچی شهردار سابق تهران، حبیب اللهپیمان و عزت الله سحابی از چهره های ملی مذهبی در مراسم تشییع حضور داشتند.

اکبرهاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و محمد خاتمی رئیس جمهور سابقنمایندگانی را برای شرکت در مراسم خاکسپاری آیت الله منتظری به قم فرستادهبودند.

برخی گزارش ها حاکی از آن بوده استکه ماموران انتظامی در چند شهر از جمله تهران، از عزیمت اتوبوس های حاملفعالان سیاسی منتقد دولت برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظریجلوگیری کرده اند یا به بازرسی آنها پرداخته اند.

همچنین سایت کلمه از اقدام مأموران در متوقف کردن یک اتوبوس حامل دانشگاهیان و فعالان سیاسی که از تبریز عازم قم بوده خبر داده است.

گزارش هایی هم از دستگیری برخی افراد که به قصد شرکت در مراسم تشییع جنازه آقای منتظری عازم قم بودند، منتشر شده است.

مطالب مرتبط