متکی: اگر غرب تعلل کند، اورانیوم ۲۰ درصد تولید می کنیم

منوچهر متکی
Image caption منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه ۳ دی ۱۳۸۸ (۲۴ دسامبر ۲۰۰۹) در مصاحبه ای که از شبکه دوم تلویزیون این کشورپخش شد، با اشاره به تصمیم جدید ایران مبنی بر احداث ۱۰ مرکز جدید غنی سازی گفت ربات سازی و احداث مرکز غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی، گام های بعدی ایران است.

آقای متکی با تاکید براین که ایران توان غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را دارد، گفت چنانچه کشورهای غربی در تامین سوخت راکتورهای اتمی ایران تعلل کنند ایران 'ممکن، مقدور و هم ترجیح ' می دهد تا تولید اورانیوم 20 درصد را در دستور کار قرار دهد.

'آنها کم آورده اند'

وزیر امور خارجه ایران مدعی شد که کشورش پاسخ آشکاری به پیشنهاد غرب برای تبادل اورانیوم با سوخت هسته ای، ارایه داده است و او در جریان سفر اخیرخود به منامه، پایتخت بحرین، به طور علنی از آمادگی این کشور برای تبادل ۴۰۰ کیلوگرم اورانیوم سخن گفته است.

او از آمادگی ایران برای ادامه گفتگوها با گروه ۱+۵ خبر داد و موضوع مبادله اورانیوم را قابل پیگیری و بحث دانست.

آقای متکی گفته است که غرب 'بازی جدید تبلیغاتی' را شروع کرده است و ادعا می کند که ایران پاسخ پیشنهاد آنها را نداده است. او گفت: 'آنها [غرب] در منطق برخورد با ما کم آورده اند و نمی توانند افکار عمومی را اقناع کنند.'

آمریکا پیام 'خاصی' به ایران نداده است

وزیر امورخارجه ایران طی این مصاحبه تلویزیونی به سفر اخیر خود به لبنان و نیز سفر رئیس جمهورلبنان به ایران اشاره کرده است و از تحولی تازه در مناسبات میان دو کشور خبر داده است.

آقای متکی همکاری های میان ایران، عراق، ترکیه، سوریه و لبنان را دارای آثار مثبت در خاورمیانه ارزیابی کرده است.

او همچنین گفته است که در جریان دیدار خود با رئیس جمهور لبنان، میشل سلیمان پیام 'خاصی' از جانب آمریکا برای ایران نداشته است. آقای متکی اشاره ای به دریافت هرگونه پیام دیگری از جانب آمریکا توسط رئیس جمهور لبنان نکرد.

احمدی نژاد پیامی برای مبارک نفرستاده است

سفر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، به مصر نیز از موارد دیگری بود که منوچهر متکی در مصاحبه خود به آن پرداخت و ارسال هرگونه پیامی توسط محمود احمدی نژاد به حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر را تکذیب کرد.

آقای متکی با اشاره به نقش مصر در مناسبات منطقه، علت سفر علی لاریجانی به این کشور را شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی توصیف کرد و دیدار میان رئیس مجلس ایران و مقامات مصری از جمله حسنی مبارک را رویدادی عادی دانست که در حاشیه چنین جلساتی برگزار می شود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران طی سفر هفته گذشته خود به مصر با حسنی مبارک رئیس جمهور این کشور، و وزیر امورخارجه مصر دیدار و گفتگو کرد.

مطالب مرتبط