اختلاف مرزی ایران و عراق: ازچاه نفت تا تاسیسات هسته ای

oil, iran, iraq
Image caption ایران و عراق بر سر چاه های نفتی منطقه فکه اختلاف دارند

اختلاف بر سر چاه های نفتی و مسایل جنگ عراق و ایران همچنان محل مناقشه میان این دو کشور است.

در تازه ترین واکنش به این اختلافات، وزیر امور خارجه عراق روز شنبه ۲۶ دسامبر(۵ دی) در گفتگو با تلویزیون عراق گفت که "قدیمی ترین و سنگین ترین پرونده" مورد بررسی در وزارت امور خارجه عراق مربوط به اختلافات این کشور با ایران است.

هشیار زیباری در این گفتگوی تلویزیونی عنوان کرد که عراق از سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) با ایران بر سر مواردی نظیر خطوط مرزی، منابع آب، معادن، تردد های مرزی، هواپیماهای عراقی در دست ایران و چند مساله دیگراختلاف دارد.

او گفت که مقامات دولت ایران اصرار دارند تا هر گونه مذاکره ای بر سر مسائل می بایست مطابق توافق نامه ۱۹۷۵ الجزایر صورت گیرد. آقای زیباری اضافه کرد :" همه ما تاریخچه شکل گیری توافق الجزایر و کاستی های آن را می دانیم،" و دولت عراق ملاحظاتی در مورد این توافق نامه دارد اما این ملاحظات به آن معنی نیست که عراق به آن پایبند نیست.

هشیار زیباری اختلاف کشورش با ایران بر سر چاه شماره ۴ منطقه فکه را موضوع جدیدی ندانست و گفت که ورود غیرقانونی نیروهای ایرانی و اشغال موقت این چاه رویدادی است که از سال ۲۰۰۶ تا کنون هر سال رخ داده است اما دولت عراق بدون رسانه ای کردن موضوع به مذاکره با ایران پرداخته است و در اکثر موارد نیز دولت ایران پاسخ مثبت به خواسته های عراق داده است.

مقامات عراقی روز جمعه ۲۷ آذر مدعی شده بودند که نیروهای نظامی ایران با وارد شدن به خاک این کشور کنترل چاه نفت شماره ۴ منطقه فکه را در دست گرفته اند. ادعایی که توسط مسئولان وزارت نفت ایران تکذیب شد. از بین رفتن نشانه های خطوط مرزی بر اثر جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق، یکی از عللی است که نیرو های مرزبانی دو کشورنمی توانند حدود مرزی را دقیقا تشخیص دهند.

مناقشات مرزی دو کشور ریشه ای تاریخی دارد و حتی به زمان پیش از شکل گیری کشور مستقلی به نام عراق باز می گردد.

تاسیسات هسته ای خوزستان

اعتراض وزیر محیط زیست عراق به ساخت تاسیسات هسته ای توسط ایران در نزدیکی مرز این کشور نیز مساله جدید دیگری است که طی چند ماه گذشته مطرح شده است.

ماه گذشته نرمین عثمان، وزیر محیط زیست عراق در گفتگو با تلویزیون عراق اعلام کرده بود که چنانچه ایران اقدام به احداث تاسیسات هسته ای در نزدیکی مرز با عراق کند، این کشور از طریق مراجع بین المللی اعتراض خواهد کرد.

به گفته وزیر محیط زیست عراق، ایران در صدد تاسیس سایت جدید هسته ای در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر بصره در جنوب عراق است. وزیر عراقی تاثیرات منفی زیست محیطی ناشی از تاسیسات هسته ای را علت اصلی نگرانی این کشور اعلام کرده است.

این در حالی است که مقامات ایرانی مدعی اند که پیش تر خبر احداث یک نیروگاه اتمی در منطقه دارخوین واقع در جنوب غربی استان خوزستان را رسما اعلام کرده اند.

مطالب مرتبط