ادامه دستگیری فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران

نسرین وزیری، بدرالسادات مفیدی، علیرضا بهشتی شیرازی، مرتضی کاظمیان و علیرضا حسینی بهشتی
Image caption دستگیری روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران ادامه دارد

در پی نا آرامی های روز عاشورا در تهران اخبار مختلف و بعضا متناقضی درباره دستگیری فعالان مطبوعاتی، سیاسی و حقوق بشر در ایران منتشر شده که صحت و سقم برخی از آنها هنوز هم تایید نشده است.

منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان از دستگیری مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار،عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار،کیوان مهرگان، روزنامه نگار سام محمودی، روزنامه نگار ، نسرین وزیری روزنامه نگار و بدرالسادات مفیدی دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران خبر داده اند.

اخباری هم از دستگیری لیلا توسلی، دختر محمد توسلی از اعضای نهضت آزادی و محمد معین، پسر مصطفی معین منتشر شده است.

ماشاالله شمس الواعظین روزنامه نگار و سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران هم بامداد سه شنبه در منزلش دستگیر شده.

یکی از بستگان آقای شمس الواعظین به بی بی سی فارسی گفت که ساعت یک و نیم بعد از نیمه شب شش جوان لباس شخصی با داشتن "حکمی بدون اسم" وارد منزل او شده بودند.

منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان همچنین از دستگیری مجدد علیرضا بهشتی شیرازی، سردبیر کلمه سبز، شاهپور کاظمی، برادر همسر میر حسین موسوی و علیرضا حسینی بهشتی، مشاور ارشد میرحسین موسوی خبر داده اند.

در همین حال شیرین عبادی در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن تایید دستگیری خواهرش نوشین عبادی، گفت در دو ماه گذشته چند بار خواهرش از سوی وزارت اطلاعات احضار شده بود و به او گفته بودند که شیرین عبادی را قانع کند از فعاليتهای حقوق بشری خود دست بکشد و ضمنا به او گفته بودند که بايستی منزل خود را که در مجاورت آپارتمان شیرین عبادی است تخلیه کند و او را تهديد به بازداشت کرده بودند.

شیرین عبادی گفت : "ما این تهدیدها را جدی نمی گرفتیم اما ظاهرا بسیار جدی بوده".

به گفته خانم عبادی، خواهر وی دندانپزشک است و در هیچگونه فعالیت حقوق بشری و اجتماعی یا اعتراضی شرکت نداشته است.

نوشین عبادی بعد از دستگیری در تماسی کوتاه به همسر خود گفته که در اوین به سر می برد.

شیرین عبادی همچنین درباره دستگیری خواهرش اطلاعیه ای صادر کرده و برخی جزییات را در آن توضیح داده است.

روز دوشنبه نیز وب سایت پارلمان نیوز، پایگاه اطلاع رسانی رسمی فراکسیون خط امام مجلس ایران، از بازداشت قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، و محمد باقریان، از مشاوران ارشد آقای موسوی خبر داد.

پارلمان نیوز ، دوشنبه، همچنین از بازداشت مرتضی حاجی، مدیرعامل، و حسن رسولی، قائم مقام مدیرعامل بنیاد باران و ضبط بخشی از اسناد این بنیاد خبر داد.

ابوالفضل قدیانی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از دیگر چهره های سیاسی بازداشت شده نزدیک به احزاب اصلاح طلب در روز دوشنبه است.

همچنین ماموران امنیتی ساعت ۳ بامداد دوشنبه با مراجعه به منزل ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و اولین وزیر خارجه ایران بعد از انقلاب، او را بازداشت کردند.

عماد الدین باقی، فعال حقوق بشری و روزنامه نگار نیز از بازداشت شدگان روز دوشنبه است.

فاطمه کمالی احمدسرایی، همسر آقای باقی، به بی بی سی فارسی گفت ماموران امنیتی با ارائه حکمی با امضای عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، آقای باقی را در منزلش بازداشت کردند.

به گفته خانم احمدسرایی در حکمی که ماموران به آقای باقی نشان دادند، دلیل بازداشت او، "جلوگیری از سوءاستفاده از مرگ آیت الله منتظری" ذکر شده بود.

خانم احمد سرایی به بی بی سی گفت تاریخ پای حکم ۲۹ آذر و "پیش از پخش مصاحبه عمادالدین باقی با آیت الله منتظری بود که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد." به گفته خانم احمدسرایی آقای باقی در یک هفته ای که از فوت آیت الله منتظری می گذرد، هیچ اقدامی جز شرکت در تشییع جنازه او انجام نداده است.

حشمت الله طبرزدی ، از فعالان سابق دانشجویی که چند سالی را هم در زندان بوده است، و مصطفی ایزدی، روزنامه نگار که کتابی نیز درباره آیت الله منتظری نوشته است، از جمله افرادی هستند که خبر بازداشت آنها در بعضی وب سایت های ایرانی منتشر شده است.

این دستگیری ها در حالی صورت می گیرد که شورای نگهبان روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای به تظاهرات و درگیری های روز عاشورا واکنش نشان داده و خواستار "شناسایی عوامل و مسببان این وقایع شوم و برخورد قاطع و قانونی" و کور کردن "چشم فتنه" شده.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا در این اطلاعیه تظاهر کنندگان "دین ستیز و فتنه انگیز" خوانده شده که "بطور سازمان یافته و هماهنگ، دست به آشوبهایی زدند تا قلب استکبار جهانی و رسانه های وابسته به صهیونیسم بین الملل را شاد کنند."

این خبرگزاری همچنین اعلام کرده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خواستار راهپیمایی "محکومیت حرمت شکنی عاشورای حسینی" در روز چهارشنبه در تهران و سه شنبه و چهارشنبه در سایر استانها شده است.

مطالب مرتبط