اعتراض ایرانیان اروپا به عاشورای خونین

خشونت و سرکوب عزاداران معترض در روز عاشورا، نه تنها واکنش سازمان های حقوق بشری بلکه برخی سران کشورهای جهان را برانگیخت که باعث شد ایرانیان خارج از کشور نیز در بسیاری از کشورهای اروپایی در اعتراض به خشونت های اعمال شده در روز عاشورا در مقابل سفارت های ایران دست به تجمع زدند.

اعتراضات ایرانیان خارج از کشور در برخی از کشورهای اروپایی به تنش کشیده شد.

ایرانیان معترض در لندن همزمان با عاشورای خونین در ایران در مقابل مرکز اسلامی لندن دست به تجمعی اعتراضی زدند.

اردوان یکی از تظاهر کنندگان در مقابل مرکز اسلامی لندن به بخش فارسی بی بی سی گفت: "تعدادی از کسانی که در داخل مرکز اسلامی بودند به صورت خیلی بدی با کسانی که بیرون دست به تجمع زده بودند برخورد کردند. از دو طرف یک سری حرف هایی رد و بدل شد. یکی از اشخاصی که می توان او را مثل لباس شخصی هایی تهران توصیف کرد، به این طرف خیابان آمد و به خود من گفت همین الان بلندگو را قطع می کنی و شعارهای بد نمی دهی."

او در ادامه افزود: "در صورتیکه ما شعارهای بدی نمی دادیم. تنها شعارهایی که می دادیم مرگ بر دیکتاتور، یا حسین میرحسین، نصرمن الله و فتح غریب، مرگ بر این دولت مردم فریب بود. مانند شعارهایی که در ایران هم می دهند. ایشان به من گفت یا بلندگو را قطع می کنی یا تمام مسئولیت ها گردن شماست! البته ما به او جواب دادیم پس مسئولیت کشته شدن بچه ها در ایران هم گردن شماست. او هم رفت و دقایقی بعد چند نفر آمدند و با فحاشی و ناسزا با معترضان برخورد کردند."

پاریس از دیگر شهرهایی بود که ایرانیان مقیم آن در اعتراض به حوادث روز عاشورا مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران تجمع کردند.

آرش نعیمیان از تجمع کنندگان در پاریس به ما گفت: "قرار شده تظاهرات بزرگتری را در مقیاس خیلی بالاتر به زودی در سطح پاریس برگزار کنیم. تجمعی در اعتراض به خونریزی های روز عاشورای تهران برگزار کردیم و ضمن شعارها و ترانه هایی که پخش شد یک پرفورمانس بصری هم تدارک دیده شده بود."

او افزود: "چند نفر صورت هایشان را رنگ کردند. سبز به نشانه سبزهای ایران، چند نفر هم قرمز به احترام شهدا که تصاویرش به زودی از طریق اینترنت پخش خواهد شد."

بسیاری از شهرهای آلمان از روز عاشورا به بعد شاهد تجمعات اعتراضی ایرانیان مقیم این کشور بوده است.

مرتضی رئیسی روزنامه نگار در آلمان از به خشونت کشیده شدن تجمع اعتراضی ایرانیان در مقابل مرکز اسلامی شهر برلین خبر می دهد.

آقای رئیسی گفت: "تعدادی از تظاهرکنندگان وارد محلی شدند که محل عزاداری برای عاشورا بود؛ زد و خوردی هم صورت گرفت. ولی پلیس در حال تحقیق است که ببیند تقصیر متوجه کدام دسته است. اما در شهر فرانکفورت، تظاهرکنندگان سعی بر این داشتند که به محل کنسولگری داخل شوند با وجود آنکه پلیس اجازه داد تا حدود زیادی نزدیک شوند، اما از خشونت به هرحال جلوگیری کرد."

او افزود: "روز سه شنبه در هامبورگ باز تظاهراتی بود که جنبه صلح آمیز داشت. در شهر کلن هم به همین ترتیب. به طوری که محافل مخالفین می گویند این تظاهرات در روزهای آینده هم ادامه دارد."

از سوی دیگر یکی از دانشجویان ایرانی مقیم ایتالیا از تجمع اعتراضی دانشجویان ایرانی این کشور در مقابل سفارت ایران در رم خبر داد.

اوگفت: "ما دانشجویان ایرانی رم در روز عاشورا وقتی فیلم های ایران را دیدیم، بعدازظهر با هم تماس گرفتیم و به صورت خودجوش تا ساعت هشت شب قرار گذاشتیم تا همه مقابل در سفارت باشند و دانشجویان خیلی خوب استقبال کردند و همگی آمدند. یعنی در حدود دویست نفر فقط شب اول مقابل سفارت بودیم."

او در ادامه افزود: "همان شب دانشجویان فلورانس هم تماس گرفتند و روز بعد به خاطر شهدای عاشورای سرخ تظاهرات دیگری راه انداختیم و این بار دانشجویان فلورانس هم اضافه شدند. در بیانیه ای هم از دولت ایتالیا خواستیم تا موضع خودش را در مقابل ایران اعلام کند."

در اعتراض به سرکوب معترضان در روز عاشورا، ایرانیان مقیم دانمارک در مقابل سفارت ایران در کپنهاک پایتخت این کشور دست به تجمع زدند.

پیمان یکی از تظاهر کنندگان در کپنهاگ گفت: "خواسته معترضان در حقیقت جلوگیری از سرکوب مردم ایران و اعتراض به جمهوری اسلامی بود. این را هم باید بگویم ایرانیان مقیم دانمارک طرفدار این یا آن جناح جمهوری اسلامی نیستند. مساله اعتراض به سرکوب معترضان در ایران است."

به دنبال حوادث پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تجمعات و اعتراضات تنها به شهرهای مختلف در ایران ختم نشد. در چند ماه گذشته بسیاری از ایرانیان خارج از کشور هم با عقاید و گرایش های مختلف سیاسی در حمایت از معترضان در ایران در مقابل سفارت خانه های این کشور در کشورهای مختلف دست به تجمع زده و اعتراض خود را نسبت به سرکوب معترضان در ایران ابراز می کنند.

مطالب مرتبط