چین تشدید فوری تحریم ها علیه ایران را رد کرد

شورای امنیت
Image caption شورای امنیت با صدور چند قطعنامه خواهان تعلیق غنی سازی اورانیوم در ایران شده است

نماینده چین در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت در ماه میلادی جاری (ژانویه) موضوع گسترش تحریم ها علیه ایران را بررسی نخواهد کرد.

چین در ماه ژانویه ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد. این شورا طی سال های گذشته، حداقل سه قطعنامه تحریمی علیه ایران صادر کرده است.

زانگ یسوی، نماینده چین در سازمان ملل متحد، روز سه شنبه (5 اکتبر) در نیویورک به خبرنگاران گفت که "الان زمان مناسب یا وقت تحریم ها" نیست زیرا به گفته او تلاش های دیپلماتیک برای رفع مناقشه اتمی ایران همچنان ادامه دارد.

چین یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت است و در گذشته بارها با وضع تحریم های شدید مورد نظر آمریکا علیه ایران مخالفت کرده است.

نماینده این کشور در سازمان ملل متحد روز سه شنبه خواهان "زمان و صبر بیشتر" برای رفع اختلاف ها در مورد برنامه هسته ای ایران شد.

این مقام دولت چین گفت که شورای امنیت در ماه ژانویه بر اوضاع چند کشور از جمله افغانستان، سومالی، نپال و ساحل عاج تمرکز خواهد کرد.

از سوی دیگر، دولت آمریکا هم زمان با آغاز سال میلادی جدید اعلام کرده است که درصدد تشدید تحریم های بین المللی علیه دولت ایران و سپاه پاسداران جمهوری اسلامیست.

با این وجود هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (4 ژانویه) تاکید کرد که ایالات متحده به ایران در مورد پذیرش طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله سوخت هسته ای ضرب الاجلی نداده است.

دولت ایران از این موضع هیلاری کلینتون استقبال کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت: "ما هم با ایشان هم عقیده هستیم و معتقدیم هیچ‌ گونه ضرب‌الاجلی وجود ندارد و معنا هم ندارد. ما به مسیر درستی که برای اهداف صلح‌آمیز خودمان در پیش گرفته ‌ایم ادامه خواهیم داد."

آمریکا و متحدان غربی این کشور ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم کرده اند. ایران این اتهام را بی اساس می داند و می گوید تمام ابعاد برنامه اتمی این کشور صلح آمیز است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین اعلام کرده که ایالات متحده مذاکراتش با کشورهای دیگر برای تشدید تحریم ها و فشارها علیه ایران را آغاز کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داده است که در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات اتمی، در سال میلادی جاری برای تشدید تحریم ها علیه ایران اقدام خواهد کرد.

کاخ سفید گفته است که ایالات متحده این هفته روند بازنگری در موضعش در قبال ایران را آغاز خواهد کرد.

با این وجود، دولت ایران به کشورهای غربی برای تامین سوخت راکتور اتمی تهران یک ضرب الاجل یک ماهه داده است.

دولت باراک اوباما این ضرب الاجل را رد کرده و در مقابل می گوید که دولت ایران هنوز فرصت دارد به تعهدات بین المللی اتمی خود عمل کند.

مطالب مرتبط