احکام سنگین برای فعالان دانشجویی؛ اولین تماس مجید توکلی

مجید توکلی - سلمان سیما
توضیح تصویر،

مجید توکلی از یک ماه پیش و سلمان سیما از حدود دو ماه پیش در بازداشت بوده است

از ایران خبر می رسد سه فعال دانشجویی در مجموع به شانزده سال زندان محکوم شده اند و همزمان مجید توکلی برای اولین بار با خانواده خود تماس گرفته است.

سلمان سیما، عضو شورای سیاستگذاری سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

کمیته گزارشگران حقوق بشر به نقل از خانواده آقای سیما خبر داده است که این فعال دانشجویی که از ۲۳ آبان در بازداشت است، به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشویق و شرکت در تجمعات و تشویش اذهان عمومی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای سیما در روزهای پیش از انتخابات ریاست جمهوری به همراه تعداد دیگری از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت و دیگر فعالان دانشجویی، ستادی به نام ستاد شهروند آزاد تشکیل داده و از نامزدی مهدی کروبی در این انتخابات حمایت می کرد.

سلمان سیما قبلا یک بار در ۱۸ تیر ۱۳۸۷ نیز بازداشت شده و حدود ۴۰ روز را در بند ۲۰۹ زندان اوین گذرانده بود.

روز پنج شنبه خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، خبر داد که ناصح فریدی، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه تربیت معلم تهران و عضو دیگر ستاد شهروند آزاد، نیز به ۶ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

آقای فریدی روز ۲۴ خرداد ۱۳۸۸، دو روز بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری، بازداشت و بعد از سه ماه بازداشت موقت با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

کمیته گزارشگران حقوق بشر همچنین از تایید حکم چهار سال حبس تعزیری محمدتابع محمدی، از دانشجویان دانشگاه شیراز که در روز ۱۳ آبان بازداشت شده بود، خبر داده است.

در جریان اعتراضات دانشجویی روز ۱۳ آبان در دانشگاه شیراز ده ها نفر از دانشجویان به همراه یکی از استادان این دانشگاه بازداشت شده و به حبس های کوتاه مدت، حبس های تعلیقی و جریمه نقدی محکوم شدند.

اولین تماس مجید توکلی

مجید توکلی، دانشجوی دانشگاه امیرکبیر تهران که در جریان اعتراضات دانشجویی روز ۱۶ آذر بازداشت شده بود، بعد از یک ماه بی خبری برای اولین بار با خانواده خود تماس گرفت.

علی توکلی، برادر مجید توکلی، به بی بی سی فارسی گفت مجید توکلی چهارشنبه شب ۱۶ دی ۱۳۸۸ با خانواده خود تماس گرفته و اعلام کرده که حکم دادگاه او صادر شده است.

به گفته علی توکلی، تماس تلفنی مجید توکلی حدود سه دقیقه بوده و او در این تماس کوتاه اعلام کرده که در این یک ماه جلسه دادگاه او برگزار شده و حکم او هم صادر شده است. آقای توکلی به خانواده اش گفته که از حکم صادره اطلاع ندارد و وکیل او باید با مراجعه به دادگاه حکم را دریافت کند.

علی توکلی، روحیه برادرش را در این تماس تلفنی "مثل همیشه خوب" توصیف کرد.

مجید توکلی در روز ۱۶ آذر بعد از سخنرانی در جمع دانشجویان معترض در دانشگاه امیرکبیر و خروج از این دانشگاه بازداشت شد. دوستان مجید توکلی گفتند که ماموران امنیتی در هنگام بازداشت مجید توکلی را کتک زده اند.

چند ساعت بعد از بازداشت آقای توکلی خبرگزاری های نزدیک به دولت ایران، عکس هایی از او با مقنعه و چادر منتشر و ادعا کردند آقای توکلی برای "فرار از دست ماموران" این لباس ها را پوشیده بوده است. ادعایی که با انکار دوستان مجید توکلی روبرو شد. آنها گفتند مجید توکلی صرفا پیش از خروج از دانشگاه کاپشن تیره خود را با یک کاپشن کرم رنگ عوض کرده است.

در پی انتشار عکس های مجید توکلی، تعدادی از مردان ایرانی حامی جنبش اعتراضی ایران، موسوم به جنبش سبز، با انتشار عکس های باحجاب خود در اینترنت، با او اعلام همبستگی کردند.