کلینتون: تحریم مقام های ارشد ایران مد نظر آمریکاست

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون: سپاه پاسدارن و دولت ایران را هدف اصلی تحریم ها می داند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داده است که تحریم های آتی علیه ایران، گروه کوچکی از مقام های ارشد جمهوری اسلامی را هدف قرار خواهد داد.

هیلاری کلینتون همچنین گفت که نمایندگان کشورهای عضو گروه 1+5 به احتمال زیاد در پایان این هفته در نیویورک برای مذاکره درباره مناقشه اتمی ایران و بررسی تحریم های احتمالی دیدار خواهند کرد.

او دوشنبه (11 ژانویه) در حالی که برای دیدار با همتای ژاپنی خود به ایالت هاوایی آمریکا سفر می کرد به خبرنگاران گفت: "روشن است که گروه نسبتا کوچکی در ایران تصمیم گیرنده هستند. آن ها روابط سیاسی و تجاری با هم دارند و اگر ما بتوانیم مسیر تحریمی هایی بوجود آوریم که افرادی که در واقع تصمیم گیرنده هستند را هدف قرار دهد، این راه هوشمندتری برای تحریم ها خواهد بود."

وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته نیز گفته بود که آمریکا قصد دارد در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات، بر تشدید تحریم ها علیه دولت و سپاه پاسداران تمرکز کند.

او روز دوشنبه (4 ژانویه) در واشنگتن پایتخت آمریکا به خبرنگاران گفت: "هدف ما تحت فشار قرار دادن دولت ایران به ویژه عوامل سپاه پاسداران است، بدون آنکه به رنج مردم عادی بیافزائیم."

ایران تحریم های بین المللی و نیز تحریم های یک جانبه آمریکا را غیرقانونی می داند و می گوید که این مجازات ها تاثیری بر خط مشی سیاسی یا اتمی این کشور ندارد.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید دارد که راه مذاکره هنوز به روی ایران باز است.

Image caption محمود احمدی نژاد تحریم های غرب را بر سیاست های ایران بی اثر می داند

هیلاری کلینتون همچنین گفت که هنوز تصمیم نهایی درباره تشدید تحریم ها علیه ایران گرفته نشده است.

در همین رابطه پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت که جزئیات نشست آتی 1+ 5 توسط اتحادیه اروپا اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همین طور گفت که بیل برنز، معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه ایالات متحده چهارشنبه و پنج شنبه این هفته در مسکو خواهد بود تا با مقام های روس درباره چندین موضوع از جمله برنامه اتمی ایران گفتگو کند.

بیل برنز پیشتر سفیر آمریکا در روسیه بود.

وزارت امور خارجه آمریکا همین طور گفت که آقای برنز روز جمعه (15 ژانویه) با همتایان اروپایی خود در مادرید اسپانیا دیدار می کند و مناقشه اتمی ایران یکی از موضوع های مورد بحث طرفین خواهد بود.

او تاکید کرد که نشست مادرید فقط درباره ایران برگزار نمی شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت هنوز تحول تازه ای در مذاکرات اتمی گروه 1+5 با ایران رخ نداده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده است که در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات اتمی برای تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام خواهد کرد.

چین که یکی از کشورهای گروه 1+5 است، این ماه ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد.

نماینده چین در سازمان ملل متحد سه شنبه (5 ژانویه) گفت که شورای امنیت در ماه ژانویه موضوع گسترش تحریم ها علیه ایران را مورد بحث و بررسی قرار نخواهد داد.

مطالب مرتبط