خواهر شیرین عبادی آزاد شد

درگیری های روز عاشورا در تهران
Image caption نوشین عبادی و عده زیاد دیگری پس از حوادث عاشورا دستگیر شدند

گزارش ها از ایران حاکیست که نوشین عبادی، خواهر شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، که پس از حوادث روز عاشورا دستگیر شده بود آزاد شده است.

نوشین عبادی یک روز پس از حوادث روز عاشورا که مخالفان از آن برای بیان اعتراضات خود استفاده کردند، دستگیر شده بود.

همزمان گفته می شود که دادسرای انقلاب 16 نفر دیگر را در ارتباط با حوادث روز عاشورا متهم کرده که اتهام یکی از آنها محاربه است.

به گفته شیرین عبادی، خواهرش دکتر نوشین عبادی، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد تهران روز ۲۸ دسامبر ۲۰۰۹ توسط ۴ نفر از مأمورین وزارت اطلاعات در منزل خود دستگیر شد.

خانم عبادی پس از دستگیری خواهرش گفت که در دو ماه گذشته چند بار خواهرش از سوی وزارت اطلاعات احضار شده بود و به او گفته بودند که شیرین عبادی را قانع کند از فعاليتهای حقوق بشری خود دست بکشد و ضمنا به او گفته بودند که بايستی منزل خود را که در مجاورت آپارتمان شیرین عبادی است تخلیه کند و او را تهديد به بازداشت کرده بودند.

به گفته خانم عبادی، خواهر وی دندانپزشک است و در هیچگونه فعالیت حقوق بشری و اجتماعی یا اعتراضی شرکت نداشته است.

خانم عبادی که از منتقدان حکومت ایران در زمینه حقوق بشر است و هم اکنون در خارج از کشور به سر می برد دستگیری خواهرش را غیرقانونی خوانده بود.

اتهام 'محاربه'

مخالفان در ایران حکومت را متهم کرده اند که در روز عاشورا شماری از معترضان را به قتل رسانده است. هرچند دولت مرگ حداقل هشت نفر در حوادث آن روز را تایید کرده اما مسئولیت آنها را به عهده نگرفته است.

پس از اعتراضات آن روز بار دیگر دستگیری معترضان و مخالفان اوج گرفت و دولت حداقل پنج نفر از بازداشتی های را به "محاربه" متهم کرد، اتهامی که می تواند مجازات مرگ داشته باشد.

کانال دو تلویزیون ایران روز پنجشنبه به نقل از دادسرای انقلاب گزارش داد که پرونده 16 نفر دیگر از معترضان به زودی به دادگاه خواهد رفت.

بنابه این گزارش یکی از این 16 نفر به "محاربه" متهم شده است و اتهام 15 نفر دیگر تجمع غیرقانونی، اقدام علیه امنیت ملی و نشر اکاذیب علیه نظام است.

در این گزارش از این 16 متهم نام برده نشد.